Wspomnienia z wakacji w komiksie

domena publiczna - Pixabay.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak kreatywnie i niebanalnie rozpocząć nowy rok szkolny? Nauczyciele z pewnością mają wiele pomysłów na to, jak zintegrować uczniów, spowodować by zawiązały się nowe znajomości, a w konsekwencji nawet przyjaźnie. Na pewno na wielu lekcjach wybrzmi temat związany z wakacyjnymi wspomnieniami i przygodami. Dlatego przydatne okazać się mogą programy i aplikacje, które pozwolą na wyrażenie emocji i opowiedzenie w kreatywny sposób tego, co zdarzyło się podczas letnich wyjazdów i wędrówek.

Z pewnością możemy naszym uczniom zaproponować stworzenie plakatu, interaktywnej kartki z wakacji lub np. komiksu. W przestrzeni internetowej istnieje wiele programów webowych i aplikacji na urządzenia mobilne, które z powodzeniem możemy wykorzystać do stworzenia z naszymi uczniami krótkich komiksów.

Jednym z ulubionych i sprawdzonych narzędzi jest webowa, ale dostępna także na urządzenia mobilne, aplikacja piZap. Jest to bezpłatne narzędzie, które oferuje również dodatkowe możliwości po wykupieniu stosownego abonamentu.

Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.pizap.com lub pobrać aplikację tabletową. Nie trzeba zakładać konta ani się logować, ale musimy pamiętać, żeby przed opuszczeniem strony pobrać wykonany projekt na swój komputer. W przeciwnym razie nasza praca zniknie bez możliwości powrotu do niej i edycji. W aplikacji piZap zdecydowanie najczęściej tworzymy jednak komiksy. Wykorzystujemy w tym celu wybrany szablon do kolażu i do niego wczytujemy wcześniej edytowane zdjęcia czy obrazki. Dodajemy chmurki z niezbędnymi opisami czy hasłami i pobieramy na swój komputer. Taki komiks możemy opublikować w mediach społecznościowych, wydrukować i wkleić do kart pracy, wykorzystać jako materiał poglądowy na konkretnej lekcji albo umieścić na szkolnej gazetce.

Aplikacja piZap na urządzenia mobilne z systemem Android
Aplikacja piZap na urządzenia mobilne z systemem iOS

Innym narzędziem do tworzenia komiksów jest bezpłatny program comixify. To świetne, intuicyjne narzędzie, które pozwoli Ci w kilka minut stworzyć niepowtarzalne komiksy, bez konieczności zakładania konta i logowania się. Jak to zrobić?

Wejdź na stronę comixify. Następnie dodaj minimum 10 zdjęć lub plików wideo. Po ich załadowaniu wygeneruje się komiks, który możesz edytować według własnego uznania. Po prawej stronie komiksu znajdują się narzędzia do jego edycji. Możesz nałożyć filtr, który zmieni styl komiksu, następnie dokładamy chmurki tekstowe, a następnie pobieramy komiks na swój komputer, lub udostępniamy w sieci. Pamiętajmy jednak, że stworzony komiks zostaje na portalu.

Bardzo często wykorzystywanym przez nas narzędziem do tworzenia komiksów jest platforma Toondoo. To również bezpłatne narzędzie, dzięki któremu uczniowie mogą stworzyć ciekawe komiksy, z wykorzystaniem motywów tła, klipartów i chmurek tekstowych dostępnych na stronie.

Jak stworzyć taki komiks dowiesz się w tym poście.

 

Notka o autorkach: Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl. Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie