Edukacja w wioskach internetowych

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

e-learningW Grabowej w gminie Łazy (Śląskie) działa już pierwsza w Polsce „wioskę internetową”. W miejscowej szkole wygospodarowano salę, w której zainstalowano piętnaście stanowisk komputerowych i uruchomiono Centrum Kształcenia. Rozrywka jest tu zabroniona – można się tu wyłącznie uczyć, korzystając między innymi z kursów e-learning.

 

Wioska internetowa powstała pod koniec grudnia 2007 r. - jest czynna codziennie, bezpłatna, zaś jej głównym celem jest ułatwiać kształcenie dorosłym i dzieciom. Pracownię wyposażono w nowoczesne komputery z szerokopasmowym łączem internetowym, a także serwerem, urządzeniem wielofunkcyjnym, multimedialnym rzutnikiem. Można też tu skorzystać z telefonii internetowej, multimedialnej biblioteki, programów edukacyjnych, encyklopedii i słowników.

 

Z myślą o tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę przygotowano platformę e-learningową, z pomocą której można skorzystać z nieodpłatnych szkoleń online, na razie z zakresu obsługi komputera i programów komputerowych, prowadzenia działalności gospodarczej, sposobów poszukiwania pracy oraz szkolenia językowe - angielskiego i niemieckiego dla początkujących i średnio zaawansowanych.

 

Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez mieszkańców Grabowej, z których wielu przekroczyło już 50-tkę. „Muszę chyba dogonić świat” – stwierdziła Krystyna Kisielewska, najstarsza w wiosce internetowej (65 lat), która po raz pierwszy skorzystała z Internetu.

 

„Człowiek przyzwyczajony do słowników, encyklopedii, a w Internecie wszystko aktualniejsze i szybciej się znajdzie. To okno na świat!” – komentowały dwie emerytowane nauczycielki, które odchodziły ze szkoły w momencie, gdy trafiały do niej pierwsze komputery.

 

Z kolei Hanna Włodyka cieszy się, że teraz będzie mogła dowoli rozmawiać z pracującym w Irlandii synem przez Skype.

 

„Śledzę bieżące wydarzenia, sport. Godzinkę dziennie, żeby nie wpaść w nałóg.” – opowiada Władysław Ćwięk, który już od trzech miesięcy ma i komputer i Internet, do których przekonał się jednak dopiero po długich namowach wnuków.

 

Z wioski internetowej w Grabowej korzystają także osoby pracujące i bezrobotni, zaś młodzież i dzieci często odrabiają tu lekcje. Dzięki Internetowi mieszkańcy wsi uzyskali dostęp do światowych zasobów informacyjnych i edukacyjnych, z których mogą teraz korzystać do woli.

 

Autorem projektu "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich" jest Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia w Dąbrowie Górniczej. Wioskę przez pierwsze pół roku finansuje Unia Europejska, przez kolejnych pięć lat - samorząd. W całym kraju ma powstać 256 centrów kształcenia przez Internet, średnio 16 w każdym z 16 województw. Postępy w realizacji projektu można obserwować na stronie internetowej www.wioskainternetowa.pl.

 

e-learning

 

(wykorzystano wypowiedzi użytkowników pracowni dla Gazety Wyborczej Katowice z dnia 17.01.2008)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie