15 minut, które uratowało życie

fot. FastHeroes Polska

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Bohaterowie Załogi FAST Heroes wracają już 25 października! Będzie to druga edycja programu edukacyjnego wokół tematyki udaru mózgu i zarazem próba pobicia Rekordu Guinnessa.

Rodzice uczniów dziękowali za poruszenie tak ważnego tematu. Co więcej, opowiadałam dwa tygodnie temu o kampanii znajomej i dzięki temu uratowała ona swojego męża, który przeszedł udar mózgu. Jej szybka reakcja spowodowała, że otrzymał pomoc medyczną w 15 minut. Dziewczyna dzwoniła do mnie z podziękowaniami, bo tylko dzięki temu wszystko jest w miarę ok – mówi jedna z nauczycielek z Poznania, która wiosną tego roku zrealizowała w grupie przedszkolnej program edukacyjny FAST Heroes, poruszający tematykę udaru mózgu.

Udar mózgu dotyka codziennie bardzo wiele osób, a jego objawy wciąż zbyt często bywają bagatelizowane lub mylnie diagnozowane. A to właśnie odpowiednio szybko podjęte działanie i udzielenie pomocy mają decydujący wpływ na późniejszy stan chorego. - Udar mózgu nie boli i nie pozostawia nam wiele czasu na działanie. Apeluję do wszystkich, aby nie ignorowali niepokojących objawów takich jak osłabienie jednej strony ciała, zaburzenia mowy czy drętwienie ręki. Są to sygnały, które wskazują, że należy koniecznie wezwać karetkę pogotowia, by nie stracić cennego czasu i nie przekroczyć tzw. okna terapeutycznego. Brak reakcji albo zbyt wolna interwencja mogą bezpowrotnie pozbawić pacjenta szansy na otrzymanie skutecznego leczenia i skazać go na niepełnosprawność – przypomina prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słowik, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii, kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Zatrważające statystyki dotyczące udaru mózgu przywołuje prof. dr hab. nauk medycznych Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, potwierdzając tym samym zasadność powszechnej edukacji społecznej – Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Rocznie na chorobę zapada w kraju 80-90 tysięcy osób, a zatem liczba odpowiadająca populacji jednego średniej wielkości miasta. 1/3 spośród tych osób umiera w przeciągu roku od incydentu. Te smutne statystyki lokują udary mózgu na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów, tuż po nowotworach i chorobach serca.
Pierwsza polska edycja międzynarodowego programu edukacyjnego FAST Heroes, pozytywnie zaopiniowanego przez metodyków nauczania, a także ekspertów medycznych z ramienia Światowej Organizacji Udaru Mózgu, odniosła ogromny sukces. Wzięło w niej udział ponad 300 placówek edukacyjnych, ponad 470 grup przedszkolnych oraz klas i zostało zgłoszonych prawie 12 500 dzieci!

Wykorzystując naturalny entuzjazm dzieci, ich chęć przyswajania wiedzy w myśl zasady „nauka przez zabawę” i niesienia pomocy, udało się przekazać całym rodzinom cenne informacje umożliwiające rozpoznanie symptomów udaru mózgu, a co za tym idzie uratowanie zdrowia lub życia najbliższych. Wyniki ankiet, wypełnionych przez nauczycieli po zrealizowaniu programu, potwierdziły, że akcja jest niezwykle potrzebna i wymaga kontynuacji, a program edukacyjny FAST Heroes odpowiada oczekiwaniom dzieci i stanowi dla nich niecodzienną atrakcję.

 • Na zebraniu rodzice powiedzieli, że to świetny program. Dzieci reagują nawet, gdy oni się źle czują, nauczyły się wrażliwości na złe samopoczucie bliskich.
 • Program bardzo nam się spodobał. Ciekawy, inspirujący, bogaty w konkretne przykłady. Był dla dzieci nie tylko nauką, świetną zabawą, ale i przygodą.

Jak podkreślają eksperci, edukacja dzieci ma ogromne znaczenie. - Musimy podejmować szerokie działania edukacyjne i już od najmłodszych lat uświadamiać dzieciom, jak groźną chorobą jest udar mózgu. Wystarczy dobrze przygotowany i atrakcyjny wizualnie program edukacyjny, by był zrozumiały i angażował emocjonalnie nawet najmłodszych odbiorców. Cieszę się, że organizatorzy programu FAST Heroes nie spoczywają na laurach i jesienią przystępują do realizacji drugiej edycji tego wyjątkowego programu – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Kobayashi, Prezes Elekt Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, konsultant wojewódzki ds. neurologii dla woj. mazowieckiego, ordynator oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

Główna strona programu edukacyjnego: www.fastheroes.com

Rekord Guinnessa: https://recordattempt.fastheroes.com/pl

Facebook: https://www.facebook.com/FastHeroesPolska

Program skierowany jest do dzieci w wieku 5-9 lat i obejmuje pięć zajęć edukacyjnych realizowanych w tygodniowych odstępach. Do akcji ruszają Bohaterowie Załogi FAST, którzy pomogą dzieciom zdobyć wiedzę na temat konkretnego objawu udaru mózgu, łącząc go z jedną z cyfr w ogólnoeuropejskim numerze alarmowym 112. Głównym źródłem informacji jest strona www.fastheroes.com, na której dostępne są opracowane przez specjalistów atrakcyjne materiały w formie bezpłatnych e-booków, a także szereg licznych pomysłów na angażujące aktywności dla najmłodszych. Z kolei wybrane placówki edukacyjne otrzymają także zeszyty ćwiczeń w wersji drukowanej. Dodatkową atrakcję stanowi próba bicia Rekordu Guinnessa, w której wziąć może udział każdy, zarówno dzieci, ich rodzice, jak i dziadkowie. Wystarczy na stronie https://recordattempt.fastheroes.com/pl zamieścić swoją fotografię w masce superbohatera. Celem jest zebranie 20 000 zdjęć!

 

(Źródło: Biuro Programu FastHeroes Polska)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie