Wspólne sprzątanie świata po raz 27.

fot. Fundacja Nasza Ziemia

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tradycyjnie w trzeci weekend września Fundacja Nasza Ziemia i jej wolontariusze wyruszyli na akcje terenowe do Warszawy, Wrocławia i Poznania, by nie tylko sprzątać, ale również po raz 27 koordynować największą akcję ekologiczną Sprzątanie świata-Polska. Hasło tegorocznej Akcji: "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję" graficznie zamknął, w jak zawsze znakomity plakat, Andrzej Pągowski, który od 25 lat wspiera Fundację Nasza Ziemia jako ambasador i darczyńca. Zespół Fundacji Nasza Ziemia podczas finałowych akcji terenowych zebrał ponad tonę (1025kg)! odpadów porzuconych na warszawskich brzegach Wisły, we wrocławskim Lasku Pilczyckim, czy na dnie Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu.

18 września. Dzień Pierwszy Finału

Jak co roku, tak i tym razem, w pierwszym dniu finału Akcji Sprzątanie świata-Polska, w Warszawie, pod wodzą JE Ambasadora Australii Mr Lloyda Brodricka, wraz z przedstawicielami 23 Ambasad (Nowej Zelandii, USA, Irlandii, Niemiec, Kanady, Kolumbii, Izraela, Łotwy, Finlandii, Niderlandów, Brytyjska, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Palestyny, Danii, Norwegii, Ukrainy, Słowenii, Belgii, Słowacji, Serbii i Australii), posprzątaliśmy brzegi rzeki Wisły. Efektem naszej akcji terenowej było ponad pół tony (525 kg) śmieci. Tym symbolicznym gestem, zakomunikowaliśmy, iż sprawa Matki Ziemi jest sprawą międzynarodową, a jest o co się troszczyć. Nad brzegami stołecznej rzeki królują butelki szklane i plastikowe, jednorazowe grille, opakowania po chipsach. Wolontariusze wyłowili nawet zatopioną hulajnogę.

Piątek, to również dzień, kiedy na swoje akcje terenowe wyruszają szkoły w całej Polsce. Na dzień 24.09 na stronie tegorocznej edycji Akcji zarejestrowanych było 1534 Koordynatorów grup lokalnych. Zwykle są to nauczyciele, ale też szefowie grup hobbystycznych czy sąsiedzkich. W tym roku było ich więcej o ponad 200 w stosunku do roku ubiegłego. Z powodu pandemii szkoły mogły również wybrać w zgodzie z obostrzeniami i wewnętrznymi regulaminami związanymi z pandemią Covid - 19: albo akcję terenową, albo projekt edukacyjny przygotowany przez zespół metodyczny Fundacji Nasza Ziemia. Na dzień 24.09 zarejestrowaliśmy 2000 pobrań Informatora Akcji oraz 645 pobrań materiałów edukacyjnych do przeprowadzenia na lekcji w klasie. Nasz Zespół, w piątek, na zaproszenie Ambasady Ukrainy, podsumował akcję terenową sprzątania terenów przyszkolnych uczniów Ukraińskiej Szkoły „Materynka” imienia Dmytra Pawłyczka w Warszawie.

19 września. Dzień Drugi Finału

Drugiego dnia Finału zachęcaliśmy Polaków do posprzątania swojego kawałka Polski, bo czyż nie mamy w zwyczaju w sobotę otwierać okien, wyciągać odkurzaczy, akcesoriów do sprzątania i ruszać całą rodziną na wielkie sprzątanie naszych domów i mieszkań? W tym roku zapraszaliśmy, aby trzecia sobota września 2020, to była SOBOTA DLA ZIEMI. My posprzątaliśmy piękny Lasek Pilczycki we Wrocławiu. W gronie Przyjaciół Fundacji Nasza Ziemia: Wiceprezydenta Wrocławia Adama Zawady, Stowarzyszenia EKO-UNIA, Stowarzyszenia Akcja Miasto, mieszkańców dzielnicy Pilczyce i Maślice oraz pracowników z rodzinami reprezentujących firmę Kaufland, zebraliśmy ponad 440 kg śmieci. Podczas wydarzenia miała miejsce również interwencja w sprawie podejrzenia znalezienia niewybuchu z czasu II Wojny Światowej. To dowodzi, że podczas akcji terenowych należy mieć oczy i uszy szeroko otwarte i przestrzegać wszelkich procedur, zasad i obostrzeń. Fundacja Nasza Ziemia rozpoczyna każdą wspólną akcję od szkolenia i omówienia panujących rygorów sanitarnych i zasad bezpiecznego sprzątania.

20 września. Trzeci Dzień Finału

Od samego początku, czyli od 1994 roku, trzeci dzień Akcji to przede wszystkim wielkie podziękowanie wszystkim uczestnikom, którzy zarejestrowali się w Akcji i wspólnie z nami posprzątali swój kawałek Polski. Pandemia Covid 19 uniemożliwiła nam realizację pierwotnych planów, czyli koncertu na zakończenie 27 edycji Akcji. Jednak życie napisało nam nie mniej ekscytujący scenariusz. Oto w trzecim dniu Finału daliśmy nura pod powierzchnię pięknego Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Wraz z 20 nurkami zaproszonymi przez Magazyn Perfect Diver wyciągnęliśmy w niecałą godzinę przy bardzo ograniczonej widoczności 65 kg śmieci. Buty, okulary słoneczne, akcesoria plażowe towarzyszyły tradycyjnym odpadom takim jak szklane i plastikowe butelki czy opona samochodowa. Nie brakowało także intencjonalnych odpadów jak zabetonowane plastikowe doniczki, stanowiące niefrasobliwe działanie człowieka. Widać podwodne odpady nie różnią się niczym od tych lądowych i są wynikiem naszych nieodpowiedzialnych zachowań.

W roku 2020 szczególną uwagę poświęciliśmy plastikowi, czyli odpadom z tworzyw sztucznych. Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa duże ilości produktów wytworzonych z tego surowca: jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej.

A przecież możemy zastanowić się nad redukcją lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych produktów. Podczas Akcji zachęcaliśmy uczestników do rezygnacji z popularnej foliówki wręczając uczestnikom woreczki na warzywa i owoce, które uszyliśmy z naszych już niepotrzebnych materiałów reklamowych flag czy winderów. Mamy nadzieję, że hasło 27. Akcji, zainspiruje Polaków do zmian w życiu codziennym a wybierając się na wycieczkę, urlop, piknik czy na spacer zabierzemy ze sobą z powrotem i poprawnie zutylizujemy każdy zużyty i już niepotrzebny odpad: od butelki po napoju po jednorazowe chusteczki. Bo przecież w parkach, lasach, na plażach powinniśmy czerpać z natury wytchnienie a nie zabijać ją naszymi odpadami.

Efekt akcji terenowych 27 Akcji Sprzątanie świata-Polska: 3 671 kg śmieci zebranych selektywnie w 13 lokalizacjach w Polsce.

 

(Źródło: Fundacja Nasza Ziemia)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie