Ciekawie uczyć o dziedzictwie kulturowym

fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił portal edu.nid.pl, poprzez który chce zachęcać do zgłębiania historii i kultury własnego regionu i Polski. Ta inicjatywa edukacyjna może wspomóc nauczycieli i uczniów przy planowaniu wycieczek edukacyjnych, ale także służyć pomocą rodzicom planującym krajoznawcze wyprawy rodzinne.

W portalu edu.nid.pl, można znaleźć materiały o lokalnym dziedzictwie, filmy, scenariusze lekcji o architekturze czy pomysły na gry terenowe. Udostępnione materiały podpowiedzą, jak zorganizować atrakcyjną wycieczkę, poznać najbliższą okolicę czy ciekawie spędzić czas z rodziną na zwiedzaniu zabytków. Dostępna na stronie wyszukiwarka pozwala ograniczyć wybór do konkretnych rodzajów materiałów, tematyki i grupy docelowej. Odwiedzając zakładkę „Baza wiedzy” poznamy podstawowe, ale nie zawsze oczywiste definicje i informacje o dziedzictwie – m.in. nauczymy się jak rozróżniać rodzaje zabytków, dowiemy się jakie są podstawowe pojęcia archeologiczne i czym są archiwa społeczne. Praktycznym rozwiązaniem jest również zakładka z kalendarzem, zapowiadająca nadchodzące wydarzenia związane z dziedzictwem – wystarczy wybrać w wyszukiwarce termin, rodzaj wydarzenia, region a także grupę odbiorczą. Zakładka „Inspiracje” gromadzi natomiast informacje i relacje z najciekawszych minionych wydarzeń, które mogą być kopalnią pomysłów do przeprowadzenia warsztatów, zorganizowania wystawy czy konkursu tematycznego.

Udostępniane na platformie materiały zostały zebrane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z ogólnopolskimi instytucjami kultury, muzeami i organizacjami pozarządowymi. Ilość materiałów na stronie nie została wyczerpana, gdyż jak podkreśla Beata Bauer, Kierownik Działu Kształcenia o Dziedzictwie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa – strona edu.nid.pl nie tylko gromadzi, ale również upowszechnia wiedzę o dziedzictwie. Codziennie na portal dodajemy nowe treści, wydarzenia, definicje czy inne atrakcyjne informacje, które kierujemy do każdego, kto jest miłośnikiem historii, kultury bądź zawodowo poświęca swój czas na popularyzację dziedzictwa kulturowego. I dodaje – Zapraszamy wszystkie instytucje zaangażowane w edukację o dziedzictwie, aby dzieliły się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz przekazywały materiały i informowały nas o planowanych wydarzeniach, abyśmy mogli je dalej upowszechniać.

Portal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, działa także w wersji mobilnej na telefonach, smartfonach i tabletach.

Strona edu.nid.pl powstała w ramach „Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022”, którego jednym z celów jest zwiększenie świadomości potrzeby poznania i ochrony dziedzictwa kulturowego przez młode pokolenie. Krajowy program realizuje tym samym zapisy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r.
o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami.

 

(Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie