Bo słowa też krzywdzą

fot. Szkoła Podstawowa w Pielgrzymowicach

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Przemoc wobec drugiej osoby ma różne odcienie. Nieraz nie jest widoczna, chociaż ma miejsce. Niekiedy wystarczy kilka słów, aby zranić na całe życie. Bardzo często i młodzi i starsi nie wiedzą, jak wielką moc mogą mieć słowa wykrzyczane drugiej osobie lub pisane w internetowych komentarzach. Uczniowie z Pielgrzymowic postanowili na to zwrócić uwagę i zaczęli działać. Oto co zrobili:

***

Jesteśmy uczniami klas ósmych z Pielgrzymowic. Podczas wakacji wraz z naszymi koordynatorkami: Panią Agatą Dziendziel i Panią Martą Florkiewicz-Borkowską wzięliśmy udział w programie Mądrzy Cyfrowi, realizowanym przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom” oraz firmę Google. Przez pięć dni naszych spotkań omawialiśmy różne wartości, takie jak szacunek, odpowiedzialność, mądrość, życzliwość, czy odwaga. Podczas zajęć przeprowadzaliśmy szczere rozmowy, burze mózgów oraz braliśmy udział w wielu aktywnościach i pracowaliśmy metodą Design Thinking. W trakcie warsztatów poznaliśmy kilka ciekawych narzędzi i stron, m.in. Canva, gdzie możemy tworzyć plakaty, ulotki i wiele innych. Nauczyliśmy się również pracować na wspólnym dokumencie w chmurze. Po kilku dniach udało nam się stworzyć zarys kampanii społecznej, pt. „Słowa Krzywdzą”.

Stwierdziliśmy, że w dzisiejszych czasach problem obrażania, oceniania ludzi po okładce i obgadywania jest bardzo powszechny. Wspólnie chcemy uświadomić ludziom, że nie tylko przemoc fizyczna potrafi zranić, ale często słowa dotykają bardziej. Każdy z nas wymyślał sposoby, dzięki którym moglibyśmy zmniejszyć skalę zaobserwowanego problemu. Wybraliśmy te najciekawsze i wyszliśmy do ludzi z naszej okolicy, żeby dowiedzieć się od nich, co sądzą o naszym pomyśle. Większość z nich poparła naszą inicjatywę. We wrześniu rozpoczęliśmy działania.

Wszystkie nasze pomysły omawiamy w zamkniętej grupie na Facebooku, wspólnie z naszymi opiekunkami. Najpierw stworzyliśmy fanpage o nazwie „Słowa Krzywdzą”, gdzie na bieżąco dodajemy informacje dotyczące naszych działań już zrealizowanych, ale też tych zaplanowanych. Dodaliśmy tam wizytówki, dzięki którym mogliśmy przedstawić się wszystkim ludziom zainteresowanym naszą akcją, a także na bieżąco zamieszczamy różne inspirujące plakaty z cytatami. W ostatnim czasie nagraliśmy też pierwszy spot, aby dotrzeć do większego grona odbiorców. Został on wyświetlony podczas obrad Okrągłego Stołu u Rzecznika Praw Obywatelskich. Poprzez ten filmik chcemy wywołać u ludzi refleksję i zainteresować ich tematem przemocy słownej. Mamy również w planach kilka niespodzianek dla mieszkańców naszej okolicy i nie tylko, a także dużo pomysłów na prowadzenie fanpage’a.

Dzięki naszemu zaangażowaniu udało się pozyskać grant z programu Edukacja Inspiracja, realizowanego przez Fundację Szkoła z Klasą oraz Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC. Pozwoli on na zrealizowanie wszystkich naszych pomysłów, bez martwienia się o koszty. Projekt zakończy się w czerwcu. Nasza kampania do tej pory została objęta patronatem Lidera Cyfryzacji oraz doradcy Ministra Cyfryzacji - Pana Grzegorza Zajączkowskiego, Fundację "Dajemy Dzieciom Siłę" oraz Młodzieżowej Rady Gminy Pawłowice. Szkoły z całej Polski, m.in. Gimnazjum nr 5 z Rybnika, Szkoła Podstawowa nr 2 ze Zduńskiej Woli, czy też SP nr 35 z Gdańska dołączają do naszej akcji wywieszając gazetki dotyczące kampanii, wspólnie oglądając nasz spot, rozmawiając ze swoimi uczniami o problemie, który poruszamy oraz realizując własne pomysły na działania.

Kampanię wspiera także znany aktor Pan Bartłomiej Topa, który nagrał dla nas krótką wypowiedź. Możecie ją zobaczyć na naszym fanpejdżu.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku. Polubcie nas, obserwujcie i udostępniajcie. A może jako szkoła chcecie przyłączyć się do naszej kampanii?

Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/slowakrzywdza/

 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie