Tydzień Praw Dziecka w naszej szkole

images/obrazki/tydzienprawdziecka01.jpg

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Postanowiliśmy uczcić Dzień Praw Dziecka w nietypowy sposób. Przygotowaliśmy w Szkole Podstawowej TAK w Opolu tygodniowy projekt edukacyjny, w ramach którego wszyscy uczniowie z naszej szkoły zgłębiali zagadnienia związane z tematyką praw dziecka. W czasie zajęć wychowawczych dzieci podejmowały różne działania, by zapoznać się ze swoimi prawami. Chcieliśmy również zwrócić uwagę dorosłych na fakt, że nie zawsze ich przestrzegamy.

Działania szkolne

Nasi nauczyciele przygotowali specjalne lekcje, dzięki którym tematyka praw dziecka stała się dla dzieci z klas 1-3 bardziej zrozumiała. Uczniowie Ci omawiali wybrane zagadnienia Konwencji Praw Dziecka przełożone na ich język i sposób pojmowania świata. Dzieci prezentowały wszystko, co wiedzą na ten temat, w formie mapki myśli. Później omawialiśmy konkretne prawa w odniesieniu do codziennych sytuacji. Dzieci stworzyły logo praw dziecka wg swojego pomysłu.

Tabliczki z prośbami do dorosłych

Dzieciaki przygotowały również specjalne drewniane tabliczki, na których napisały ułożone przez siebie „Prośby do dorosłych”. Tabliczki podczas finału miały być rozwieszone w centrum miasta.

 

Karty z Polin

Podczas zajęć edukacyjnych nasi uczniowie spotkali się również z przedszkolakami, by na bazie nowatorskich kart, które przywieźliśmy z warsztatów „U Króla Maciusia” w Muzeum Polin, stworzyć wspólnie historyjkę, dotyczącą określonego prawa dziecka.

Karty wykorzystywały również starsi uczniowie. Na ich bazie na lekcjach języka polskiego stworzyły niezwykłe opowiadania, w których dzieci doświadczały łamania jakiegoś prawa. Okazało się, że z 4 kart z obrazkami można stworzyć totalnie niezwykłe i za każdym razem różne historie.

Wycieczka

Tematyka praw dziecka niestety nieodłącznie kojarzy się przykładami drastycznego ich łamania. Starsze dzieciaki odwiedziły Obóz Pracy w Łambinowicach. Podczas wycieczki poznały poruszające historie, w których prawa dziecka i prawa człowieka nie miały kompletnego znaczenia, ponieważ nie były respektowane.

Finał

W piątek, który był finałowym dniem działań, klasy 1-3 udały się na Rynek w Opolu, by rozdać przechodniom cukierki z cytatami Janusza Korczaka. W świat poszło ponad 100 myśli tego słynnego obrońcy dzieci. W kilku miejscach wspólnie odśpiewaliśmy „Piosenkę o prawach dziecka” Małej Orkiestry Dni Naszych. W okolicach fontanny przy Placu Wolności dzieci rozwiesiły również przygotowane wcześniej drewniane tabliczki z „Prośbami do dorosłych”. Tabliczki wiszą tam do dziś i wprawiają w zadumę co bardziej spostrzegawczych przechodniów.

Kampania społeczna?

Starsze klasy pracowały nad tekstem „List dziecka do rodzica” Janusza Korczaka. Podczas lekcji z wychowawcą analizowali wybrane zagadnienia dotyczące tematyki praw dziecka. Okazało się, że myśli polskiego pedagoga zyskują współcześnie nowy wymiar. W efekcie tej pogłębionej analizy powstała cała seria filmów pt. „Naucz się słuchać, a nie tylko słyszeć”, w których dzieci prezentowały wybrany fragment tekstu Korczaka. Krótkie spoty prezentowaliśmy przez cały tydzień na naszym profilu FB. Uważamy, że spokojnie mogłyby posłużyć za materiał na ogólnopolską kampanię na ten temat. Zaznaczamy, że prośby do dorosłych nie są skierowane do konkretnych osób, a tym bardziej rodziców dzieci mówiących te słowa.

Konkurs na list

Zwieńczeniem projektu jest trwający właśnie konkurs na współczesną wersję listu dziecka do rodzica – inspirowaną tekstem Janusza Korczaka.

 

(Źródło: Szkoła Podstawowa TAK w Opolu)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie