Porozmawiajmy o dokuczaniu – materiały dla nauczycieli

fot. Cartoon Network

Narzędzia
Typografia

Ponad połowa dzieci w szkołach podstawowych doświadcza minimum raz w miesiącu niemiłego zachowania swoich kolegów w postaci: obgadywania, przedrzeźniania, izolowania, a nawet nastawiania klasy przeciwko sobie. Dokuczanie takie najczęściej zdarza się w szkołach podstawowych, zarówno na etapie wczesnoszkolnym, jak i w klasach IV-VI. Warto porozmawiać z dziećmi na ten temat, a pomocą mogą służyć scenariusze opracowane w ramach kampanii edukacyjnej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.

Dokuczanie to powtarzające się złe traktowanie innych lub celowe ich ranienie. Takie zachowanie może zdarzyć się każdemu. Może mieć miejsce w szkole, na placu zabaw, w domu lub w internecie. Może polegać na szturchaniu, biciu, wyśmiewaniu, zabieraniu rzeczy, przezywaniu, wyśmiewaniu, obgadywaniu, ośmieszaniu, celowym pomijaniu innych, wytykaniu z powodu odmienności.

Dlaczego dzieci dokuczają?

Na pytanie: Dlaczego dzieci sobie dokuczają? nie ma jednej odpowiedzi. Powodów jest kilka. Czasem najmłodsi nie znają innego sposobu na rozładowanie negatywnych emocji: złości, stresu, zazdrości. Krzywdzenie innych i pokazywanie, że jest się silniejszym, bywa też sposobem do zbudowania swojej pozycji w grupie rówieśników, albo jest reakcją na szeroko pojętą inność. Wychowanie młodego człowieka na dobrego kumpla i osobę wrażliwą na krzywdę innych to ogromne wyzwanie dla wszystkich rodziców. "Ważne, by uczyć dzieci tolerancji i współdziałania w grupie, pomimo dzielących ich różnic. Uwrażliwiać je, wyposażać w wiedzę, że „inny od nas” nie znaczy „gorszy”. Jeśli tak się nie stanie, będą czerpały z dostępnych, nie zawsze pozytywnych wzorców, gdzie eskalowana bywa niechęć i pogarda, z gier przesyconych agresją, i w końcu z przemocowych zachowań innych osób: rówieśników i dorosłych" - wyjaśnia Lucyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która jest partnerem kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” organizowanej przez Cartoon Network.

Zobacz spot kampanii: „Bądź kumplem, nie dokuczaj”:

 

Materiały metodyczne dla nauczycieli

Szkoła powinna być uwrażliwiona na pojawiające się przypadki dokuczania, ponieważ ich skutki mogą być bardzo niekorzystne dla rozwoju, a nawet życia i zdrowia dziecka, wobec którego rówieśnicy zachowują się nieprzyjaźnie. Dlatego organizatorzy kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” przygotowali dla nauczycieli dwa scenariusze zajęć. Zapraszamy do korzystania z tych zasobów.

   

W scenariuszu przeznaczonym dla klas I-III zwrócono uwagę na wytłumaczenie uczniom problemu dokuczania oraz sposobów radzenia sobie z tym problemem. Z kolei w scenariuszu zajęć dla klas IV–VI, stworzono abstrakcyjną postać DOKUCZACZA. Dzieciom łatwiej jest mówić o kimś innym niż o sobie, dlatego zaproponowana postać może stanowić bezpieczny pretekst do wspólnego zastanowienia się, co powoduje, że DOKUCZACZ tak się zachowuje, gdzie możemy go spotkać, co najczęściej robi. To chłopiec lub dziewczynka, który/która sprawia celowo przykrość innym. Może być nim każda osoba z klasy. Jedna – tylko na chwilę, inna pozostaje w tej roli dłużej.

KONKURS - pokażcie czy Wasza klasa promuje dobre zachowania!

W ramach kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” organizowany jest konkurs skierowany do szkół podstawowych pt. „Bądź kumplem”. Zadanie polega na przygotowaniu pod kierownictwem nauczyciela ciekawej pracy zbiorowej, która będzie przedstawiała koleżeńskie zachowania wśród uczniów. Do wygrania m.in. tablica interaktywna, koszulki z autografem Jakuba Błaszczykowskiego i plecaki. Termin nadsyłania prac upływa 22 maja 2017. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie kampanii http://badzkumplem.cartoonnetwork.pl/#/dla-szkol.

Zdobądź certyfikat „Klubu Kumpli”

Jeżeli Wasza klasa bierze udział w akcji „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, przyślijcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zdjęcie lub fotorelację, a otrzymacie certyfikat „Klubu Kumpli”, który będziecie mogli zamieścić na stronie swojej szkoły. Na maile organizatorzy kampanii czekają do 22 maja 2017 r.

Telefon Zaufania dla dzieci i dorosłych

Wszystkie dzieci, które są ofiarami dokuczania, mogą szukać pomocy dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Infolinia czynna jest codziennie od godz. 12 do godz. 22. Najmłodsi mogą również skorzystać z pomocy online, która dostępna jest przez całą dobę na www.116111.pl/napisz. Z kolei dla rodziców i osób z otoczenia działa infolinia pod numerem 800 100 100.


Więcej informacji o kampanii: http://badzkumplem.cartoonnetwork.pl/ 

 

 

(Źródło: Turner Broadcasting System Polska)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie