Startuje marsjański konkurs dla gimnazjalistów i licealistów

fot. Centrum Nauki Kopernik

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W jaki sposób przygotowuje się misje łazików marsjańskich? Co zrobić, żeby zasiąść za sterami takiego łazika i wybrać się w podróż po powierzchni czerwonej planety? Konkurs Remote Mars Yard, który w tym roku po raz kolejny odbędzie się w Polsce, pozwala uczniom wcielić się w rolę eksperta agencji kosmicznej i sterować tym niezwykłym pojazdem.

Są niewielkie i bardzo samodzielne. Zdolne nie tylko do samotnej podróży rakietą, ale także do poruszania się o własnych siłach po specyficznym terenie. W skromnej, metalowej konstrukcji potrafią zmieścić całe przenośne laboratorium i mnóstwo skomplikowanej elektroniki, pozwalającej przesłać na Ziemię informacje i odbierać wydawane polecenia. Łaziki badają odległe ciała niebieskie od lat 70. XX w. i osiągają fenomenalne rezultaty, nieporównywalne z obserwacjami z Ziemi czy nawet z orbity. Wszystkie najważniejsze organizacje związane z badaniami kosmosu organizują lub planują duże misje kosmiczne z użyciem łazików.

Zapraszamy młodych odkrywców z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest poznanie technologicznych i naukowych wyzwań związanych z eksploracją Marsa. Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Projekt ReMY - Remote Mars Yard, współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i ABM Space Education, oferuje młodym ludziom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością i umiejętnością pracy zespołowej, a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu w różnych dziedzinach. Począwszy od astronautyki i astrobiologii, przez geologię i inżynierię kosmiczną, po podróże międzyplanetarne.

Zadaniem uczestników będzie stworzenie zespołu badaczy i inżynierów, którzy wezmą udział w symulowanym lądowaniu na Marsie. Zbadają tam jeden z marsjańskich kraterów, przez Internet sterując specjalnie do tego celu zbudowanym łazikiem marsjańskim. Zespoły składające się z uczniów gimnazjów lub liceów w wieku od 13 do 20 roku życia, wraz z opiekunem, będą konkurować ze sobą na przestrzeni paru miesięcy o miano najlepszych badaczy czerwonej planety.

Aby symulacja była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistości, konkursowe łaziki oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z ABM Space Education. Są to eksperci wielokrotnie nagradzani w międzynarodowych konkursach University Rover Challenge i uczestniczący w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do obsługi łazików wystarczy dowolny komputer z przeglądarką i średniej szybkości łączem internetowym. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Europejską Agencję Kosmiczną, a także szansa na staż w ABM Space Education.

Najważniejszą częścią konkursu jest jego realizm. Uczestnicy będą jeździć autentycznym modelem łazika marsjańskiego po geologicznie odwzorowanym kraterze, borykając się z tymi samymi wyzwaniami co pracownicy agencji kosmicznych. Począwszy od planowania misji do jej realizacji na żywo. Mamy nadzieję, że zetknięcie z prawdziwą technologią kosmiczną w akcji wyzwoli w młodych ludziach pasję do zgłębiania tajemnic wszechświata – mówi Jakub Bochiński, Koordynator Programu ESERO-PL w Pracowni Edukacji Centrum Nauki Kopernik.

Strona projektu ReMY na Facebooku: https://www.facebook.com/ProjektReMY

Więcej informacji oraz szczegółowy regulamin konkursu znajduje się tutaj: http://esero.kopernik.org.pl/?page_id=2440

Kontakt z zespołem ESERO Polska pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

(Źródło: Centrum Nauki Kopernik)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie