Młodzi Obywatele zachęcają do działania

fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tylko do 5 marca można się zgłaszać do kolejnej edycji bezpłatnego ogólnopolskiego programu Młody Obywatel, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK. O jego uczestnikach i uczestniczkach można powiedzieć dużo: to ludzie, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności i zmieniać swoje najbliższe otoczenie.

Promujemy aktywne postawy, zachęcamy do działania, pokazujemy, że dzięki współpracy można wiele osiągnąć oraz wiele się nauczyć – mówi Joanna Gus, koordynatorka Młodego Obywatela. Program cieszy się ogromną popularnością. W dotychczasowych edycjach, od 2010 roku, uczestniczyło w nim ponad 1250 szkół, niemal 1700 nauczycieli i około 14 000 uczniów. Chcemy, by młodzi ludzie otworzyli oczy na lokalne potrzeby i sami podejmowali wyzwania. Tylko tak mogą uwierzyć, że mają wpływ na otaczającą rzeczywistość i jednocześnie zdobyć ważne dla pracodawców umiejętności – dodaje Mateusz Wojcieszak, koordynator Młodego Obywatela.

Młody Obywatel w działaniu

W ubiegłym semestrze w programie wzięło udział 197 szkół. Młodzież chętnie wychodziła poza mury szkoły, by poznać swoje najbliższe otoczenie. Przykładowo uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu starali się znaleźć odpowiedź na trudne pytanie: Kim jesteś drugi człowieku? W specjalnym wydaniu Szkolnego Magla – Młody Obywatel znalazły się reportaże m.in. o osobach należących do lokalnego klubu seniora, które, jak się okazało, ciekawie spędzają czas – np. chodzą na koncerty Macieja Maleńczuka, muzykach z zespołu Psychodrama wywodzących się z Piątkowa, lokalnym Centrum Kultury Dąbrówka czy ludziach, którzy w dzielnicy mieszkają od urodzenia. Wychodzenie poza mury szkoły to bardzo cenne doświadczenie dla dzieci, ale i dla nas dorosłych – mówi Izabella Sporakowska-Mazur, opiekunka grupy. – Przecież szkoła to nie tylko nauka, to także uwrażliwianie na drugiego człowieka, to pokazywanie, jak funkcjonują społeczności – dodaje.

Natomiast grupa z Technikum Zawodowego nr 4 w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie, która również podjęła się tematu Reportaż po sąsiedzku, zainteresowała się codziennym funkcjonowaniem w areszcie śledczym, z którym ich szkoła sąsiaduje. Życie za kratami poznawali poprzez rozmowy z pracownikami, osadzonymi oraz uczniami, którzy codziennie mijają groźny budynek. Tekst na pewno uatrakcyjnił fotoreportaż. Młodzież podeszła do tematu bardzo profesjonalnie i zanim zabrała się za pisanie, zorganizowała warsztaty dziennikarskie. Uczniowie zadbali również o promocję swojego projektu. Przygotowali wystawę, na którą zaprosili pracowników zakładu, pisali do mediów lokalnych i relacjonowali na szkolnym Facebooku – mówi Elżbieta Krawczyk, opiekunka grupy.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu zajęli się tematem Urząd od podszewki. W trakcie wizyty w Urzędzie Miejskim uczniowie przeprowadzili inspirującą rozmowę z burmistrzem i przedstawicielami referatu ds. ochrony środowiska. Mało tego, uczniowie nawet odbędą w urzędzie staż! Młodzi usłyszeli od burmistrza, że jest otwarty na ich wszelkie pomysły i chętnie spotka się ze wszystkimi szóstoklasistami. Dla uczniów to jednoznaczny sygnał, że ich głos ma znaczenie i poczuli się naprawdę zaproszeni do kształtowania swojego otoczenia – mówią Jadwiga Postawa i Renata Jasińska-Nowacka, opiekunki grupy.

Młody Obywatel rozmawia

Bez względu na wiodący temat Młodzi Obywatele doskonale łączą zabawę z nauką i zdobywaniem cennego doświadczenia. W tym semestrze na chętnych czekają kolejne zadania – rozmowy z sąsiadami i sąsiadkami, planowanie przyszłości i poznawanie urzędów od podszewki, czyli tematyka dotyczy szeroko pojętej aktywności obywatelskiej. Rekrutacja trwa do 5 marca 2017 r. Liczba miejsc w programie jest ograniczona.

Zgłaszać się mogą poprzez wypełnienie formularza rekrutacyjnego dostępnego na stronie www.mlodyobywatel.ceo.org.pl/rekrutacja opiekunowie i opiekunki grup ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz innych instytucji edukacyjnych (również nieformalnych). Program Młody Obywatel został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Pełnomocnika rządu do Spraw Równego Traktowania.

 

(Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie