Nowocześni edukatorzy – pasjonaci z wizją

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Obecna podstawa programowa zaleca realizację edukacji artystycznej i kulturalnej na wszystkich etapach edukacji, z myślą o stopniowym poszerzaniu wiedzy i umiejętności uczniów. Podstawa nakłada na nauczyciela obowiązek zrealizowania wszystkich zawartych w niej treści i wykształcenia przewidzianych umiejętności ucznia, lecz nie daje gotowych i sprawdzonych rozwiązań, jak tego dokonać. Oczywiście można je wypracować samemu w oparciu o wiedzę, doświadczenie i własną intuicję, ewentualnie kierować się metodą prób i błędów. Można też skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań – przed nami czwarta odsłona ogólnopolskiej konferencji z cyklu Sztuka edukacji. Poprzednie spotkania odbyły się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku i Galerii BWA w Zielonej Górze.

Jak co roku zapraszamy nauczycieli, artystów, animatorów kultury oraz edukatorów pracujących lub współpracujących z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi do twórczej dyskusji i pracy warsztatowej. Celem konferencji jest prezentacja możliwości włączenia współczesnej kultury i sztuki w szkolne programy nauczania i przedstawienie dobrych praktyk w tym zakresie.

Tym razem punktem wyjścia do rozmowy będzie człowiek – nauczyciel, pedagog, animator, artysta, edukator. Osoba, która inspiruje i motywuje, dzieli się swoją wiedzą, energią, pasją z innymi. Działa w partnerstwie – dla ludzi i wraz z nimi. Tegoroczna konferencja to ukłon w stronę edukatorów, którzy świadomie obserwują rzeczywistość, odważnie podejmują wyzwania i wkładają wiele wysiłku w zmianę swego otoczenia.

Konferencja odbędzie się w dniach 4–5 listopada br. na Wzgórzu Zamkowym – Institute of Design w Kielcach pod hasłem "Nowocześni edukatorzy – pasjonaci z wizją". Podczas konferencji zaprezentowane zostaną autorskie projekty z zakresu edukacji kulturowej, odbędą się ciekawe panele dyskusyjne i warsztaty.

Wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w tegorocznym spotkaniu i mieć wpływ na kształt konferencji zapraszamy do współtworzenia jej programu. Zachęcamy pedagogów, edukatorów, animatorów i artystów do zgłaszania autorskich projektów, które:

  • mają charakter autorskich, interdyscyplinarnych przedsięwzięć edukacyjno-kulturowych i jednocześnie stanowią przykład zajęć realizujących podstawę programową (zorganizowanych w szkole bądź poza nią),
  • zostały zrealizowane we współpracy nauczycieli z przedstawicielami instytucji kultury, niezależnymi artystami czy organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze kultury,
  • stanowią przykład nieszablonowego podejścia do edukacji kulturowej,
  • zgłaszane projekty powinny być zrealizowane lub być na zaawansowanym etapie realizacji.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 2 października 2016.

Więcej informacji i zgłoszenia: http://sztukaedukacji.zacheta.art.pl/

Organizatorzy: Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach we współpracy z Institute of Design Kielce, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronem medialnym cyklu konferencji z cyklu "Sztuka edukacji" nieprzerwanie od 2013 roku jest Edunews.pl.

 

(Źródło: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki)

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie