Gra miejska – akcja specjalna Koppe

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

11 lipca 1944 r. żołnierze Batalionu „Parasol”, elitarnego oddziału Kedywu Armii Krajowej przeprowadzili na ulicach Krakowa jedną z najbardziej śmiałych akcji zbrojnych przeciwko nazistowskiemu, niemieckiemu okupantowi. Jej celem był gen. Wilhelm Koppe, Wyższy Dowódca SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie, jeden z głównych organizatorów terroru wobec ludności polskiej. W 70. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy w Krakowie na edukacyjną grę miejską.fot. http://sladamikrakowskiegokedywu.blogspot.com/

W ramach uroczystości 70. rocznicy Akcji „Koppe” odbędzie się gra miejska „Śladami krakowskiego Kedywu”. Gra rozpocznie się 12.07.2014 o godz. 11.00 pod Pomnikiem Polski Walczącej przy ul. Powiśle 3. Uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z historią wydarzeń, które swój finał znalazły w akcji na gen. Koppego. Organizatorzy zapraszają Mieszkańców Krakowa, szczególnie młodzież (dzieci z opiekunami),wszystkich miłośników historii.

Wilhelm Koppe – zbrodniarz hitlerowski, jeden z głównych organizatorów terroru wobec cywilnej ludności polskiej (m.in. akcje pacyfikacyjne), stosujący odpowiedzialność zbiorową. W październiku 1943 r. Koppe został członkiem rządu generalnego gubernatorstwa dzięki powołaniu go na stanowisko Wyższego Dowódcy SS i Policji GG z siedzibą w Krakowie. Zastąpił on Friedricha Wilhelma Krügera. Za dokonane w Polsce zbrodnie Polskie Państwo Podziemne wydało na Wilhelma Koppego wyrok śmierci. 11 lipca 1944 r. w Krakowie w ramach tzw. Akcji Główki miał miejsce nieudany zamach („Akcja Koppe”) na jego życie, dokonany przez 1 kompanię Batalionu Parasol. Koppemu udało się zbiec. Zginął za to jadący z nim tego dnia adiutant.

U podstaw projektu leży przekonanie, że rola Krakowa jako jednego z ośrodków oporu w trakcie II wojny światowej jest niedoceniana; niska jest świadomość społeczna dotycząca największej akcji Armii Krajowej, jaka miała miejsce w tym mieście.

Szersza świadomość społeczna dotycząca działań bojowych Grup Szturmowych Szarych Szeregów ma znaczenie w kontekście promowania wśród młodzieży wartości takich, jak profesjonalizm w działaniu, zaangażowanie w pracę i dojrzałość. Patrząc na swoich poprzedników, którzy mimo świetnie zaplanowanych akcji, ale jednak pecha nie tracili nadziei na rychłe pobicie hitlerowskiego kata i wyzwolenie Ojczyzny.

Przykład nastolatków, którzy w okresie wojny potrafili swoimi umiejętnościami dorównać zawodowym żołnierzom, dbając jednocześnie o swoje wykształcenie i pracując nad swoją postawą moralną, zasługuje na wypromowanie w społeczeństwie. Obchody Akcji "Koppe" mogą uzupełnić lukę w pozytywnych przykładach ukazywanych młodzieży, przekazując im właściwe wzorce postępowania na przykładzie członków Grup Szturmowych „Szarych Szeregów”.

Organizatorami uroczystości są: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Krakowie oraz Małopolska Chorągiew Harcerzy ZHR.

Więcej informacji: www.akcjakoppe.pl. Początek: 12 lipca 2014 r. (sobota), godz. 9.00 – Msza Św. za dusze poległych i zmarłych żołnierzy batalionu „Parasol” i Kedywu Okręgu Krakowskiego AK w kościele oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie z udziałem pocztów sztandarowych (m.in. Szare Szeregi, Jednostka Wojskowa Komandosów, Małopolska Chorągiew Harcerzy).

(Źródło: Instytut Pamięci Narodowej)

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie