Lekcja z Warholem - nietypowe warsztaty edukacyjne

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czym jest sztuka współczesna? Co to jest pop-art i na czym polega nowoczesny design? – to tylko niektóre zagadnienia, które będą mogli bliżej poznać uczestnicy warsztatów edukacyjnych „Lekcja sztuki z Warholem”. Warsztaty są częścią trwającej aktualnie wystawy „Andy Warhol. Konteksty”, prezentowanej w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, która od lat angażuje się w inicjatywy związane z innowacjami w edukacji.(PD) fragment ekspozycji Muzeum Andy Warhola

Projekt „Lekcja sztuki z Warholem” to cykl trzech spotkań. Pierwsze z nich „Fabryka prezentów. The Factory 3”, obejmujące warsztaty plastyczne, odbyło się w ramach dnia św. Mikołaja. Podczas trzygodzinnego spotkania dzieci przygotowywały prezenty dla swoich rodziców, przyglądając się poszczególnym etapom procesu powstawania „przedmiotu-dzieła”, a tym samym dowiadując się, że sztuka współczesna operuje często technikami z pogranicza świata produkcji przemysłowej, ale także tradycyjnego warsztatu twórczego.

Kolejne spotkanie w ramach „Lekcji sztuki z Warholem” zatytułowane „EkoAkademia Andy Warhola” zaplanowano w okresie ferii zimowych, tj. od 14 do 27 stycznia 2013 r. Będą to zajęcia obejmujące trzy trzygodzinne spotkania, podzielone na część informacyjno-merytoryczną, podczas której uczestnicy warsztatów poznają takie zagadnienia jak artysta współczesny, pop-art, reklama, design, ekologia, twórczość ludowa, czy sztuka komercyjna oraz część warsztatową z samodzielnym wykonywaniem przedmiotów.

"Projekt „Lekcja sztuki z Warholem” pozwoli dzieciom i młodzieży z Krakowa oraz Małopolski lepiej poznać i zrozumieć sztukę współczesną oraz różnorodne zagadnienia z nią związane. Cenimy sobie innowacyjne inicjatywy edukacyjne, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć Międzynarodowe Centrum Kultury w realizacji tego projektu." – mówi Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Trzeci typ spotkań, przygotowany z myślą o młodzieży, będzie opierał się o dwa elementy – aktywne zwiedzanie ekspozycji w towarzystwie historyka sztuki, którego zadaniem będzie zachęcanie uczestników zajęć do indywidualnej interpretacji prezentowanych dzieł oraz części prelekcyjnej, odbywającej się w sali multimedialnej, w ramach której kontekst wystawy zostanie poszerzony o filmy, artefakty i dyskusję podsumowującą. Na zakończenie każdy z uczestników lekcji galeryjnych otrzyma bezpłatną broszurę edukacyjną dotyczącą Andy’ego Warhola, stanowiącą zwięzłe podsumowanie najważniejszych faktów i informacji dotyczących podejmowanego tematu.
Do udziału w lekcjach galeryjnych organizatorzy zapraszają zorganizowane grupy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów. Warsztaty odbywają się od wtorku do soboty w godzinach 10.15 do 17.00 i potrwają do końca wystawy, tj. do 10 lutego. Zapisów można dokonywać pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 12 42 42 860. Więcej informacji na www.mck.krakow.pl.

„Lekcja sztuki z Warholem” to już kolejny innowacyjny projekt dofinansowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Ostatnio Fundacja przyznała grant Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego na realizację wystawy interaktywnej „Wszystko jest liczbą”, poświeconej popularyzacji matematyki.

Na wystawie „Andy Warhol. Konteksty” można zobaczyć dzieła mistrza pop-artu z prezentowanej po raz pierwszy w Polsce prywatnej kolekcji Zoya Museum w Modrze na Słowacji. Dodatkowo, w ramach ekspozycji przygotowano ścieżkę zwiedzania dla dzieci, cykl spotkań dla seniorów pt. Dojrzali do sztuki oraz program wydarzeń towarzyszących zatytułowany Warhol versus Warhol, na który złożą się wykłady, spotkania, pokazy filmowe.

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy od 15 lat prowadzi działalność na rzecz dobra publicznego, między innymi w obszarze edukacji, ochrony dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju ponadlokalnego i lokalnego. Fundacja prowadzi kompleksowy i największy w Polsce Program Edukacji Finansowej, składający się z licznych inicjatyw edukacyjnych obejmujących ogół społeczeństwa – począwszy od uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, na studentach i osobach dorosłych kończąc.

(Źródło: Fundacja Kronenberga)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.
 • Written by Ppp
  Zacząłbym nie tyle od poczucia, co od WIEDZY o braku sensu - gdzieś w połowie podstawówki uczniowie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie