Mapa Przemian po raz trzeci

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podróżując po kraju, regionie czy nawet najbliższej okolicy widzimy, że Polska zmienia się na naszych oczach. Ale gdyby śledzić tylko doniesienia medialne, można popaść w pesymizm. Ciągle słyszymy, że „wszystko” w Polsce idzie w złym kierunku, że marnujemy środki unijne, że nie potrafimy wykorzystać szansy na rozwój. To nie jest prawda! Uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych, którzy włączą się w realizację projektu „Interaktywna Mapa Przemian” udowodnią, że nasz kraj pięknieje i rozwija się!(CC-BY) Maciej Kukla

Fundacja Think! zaprasza szkoły ponadpodstawowe z całej Polski do wzięcia udziału w trzeciej edycji projektu „Interaktywna mapa przemian” (www.mapaprzemian.pl). Do tej pory (2010-2011) uczniowie z całej Polski opisali, sfilmowali i sfotografowali setki inwestycji i projektów dofinansowanych ze środków unijnych – pokazali, jak rozwija się nasz kraj. Również i w tym roku wyruszą w Polskę uzbrojeni w kamerę, aparaty i dyktafony, aby dokumentować przemiany, jakie dokonały się w ich okolicy, regionie czy całym kraju.

Pakiet dla nauczyciela

W tym roku organizatorzy przygotowują z myślą o nauczycielach bezpłatny i multimedialny zestaw narzędzi dydaktycznych, pomocny w uatrakcyjnieniu zajęć szkolnych, zobrazowaniu skali zmian w Polsce i zainspirowaniu uczniów do wzięcia udziału w projekcie. Otrzymają go wszyscy nauczyciele, którzy zgłoszą szkołę do projektu poprzez wypełnienie ankiety. W skład pakietu wejdą m.in.:

  • oprogramowanie na tablice interaktywne lub komputery zawierające 10 multimedialnych lekcji wraz z ćwiczeniami,
  • 15 scenariuszy lekcji na poziomie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej,
  • 5 webquestów,
  • e-podręcznik dla ucznia „Fundusze dla Bystrzaków” (także w wersji na smartfony z systemami iOS i Android),
  • oraz quiz / gra internetowa „Podróże przez Fundusze”.

Dzień Funduszy Europejskich

Do udziału w projekcie można przystąpić już! Organizatorzy zachęcają nauczycieli do zorganizowania w szkole w okresie od 9 maja do 26 czerwca szkolnego wydarzenia pod hasłem Dzień Funduszy Europejskich. Dla ułatwienia prac, przygotowany został przykładowy scenariusz organizacji takiego wydarzenia oraz narzędzia multimedialne do wykorzystania: fotocast, prezentacja multimedialna oraz mapy myśli. Można je pobrać ze strony projektu www.mapaprzemian.pl. Nauczyciele, którzy wyślą do 7 lipca 2012 r. sprawozdanie z realizacji Dnia Funduszy Europejskich, wezmą udział w konkursie na jego najciekawszą realizację – pula nagród wynosi 4500 złotych. 

Konkursy dla uczniów 

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mają szansę zdobyć atrakcyjne nagrody w konkursach przewidzianych w tej edycji projektu: na najciekawszy artykuł oraz na multimedialnego bloga o funduszach europejskich w działaniu. Aby wziąć udział w pierwszym z nich, należy napisać ciekawy tekst o wybranym projekcie sfinansowanym z Funduszy Europejskich – najlepsze prace opublikowane zostaną w popularnych mediach młodzieżowych (Cogito lub Victor). Drugi konkurs to kontynuacja niezwykle udanej inicjatywy z 2011 r. Polega na prowadzeniu przez minimum 6 tygodni bloga o zmianach, jakie zaszły w naszym kraju, regionie lub najbliższej okolicy dzięki inwestycjom finansowanym ze środków unijnych. Na najlepsze blogi czekają nagrody dla uczniów i opiekującego się nimi nauczyciela o łącznej wartości prawie 25 000 złotych. Regulaminy konkursów oraz szczegółowe zasady i opis projektu znajdują się na stronie www.mapaprzemian.pl.

„Bądźmy optymistami. Polska naprawdę rozwija się i pięknieje, spróbujmy to dostrzec.” – mówi Dariusz Danilewicz, prezes Fundacji Think! „Chcemy zachęcać uczniów i nauczycieli do pokazywania pozytywnych przemian społeczno - gospodarczych oraz pogłębiania wiedzy na temat obecności Polski w Unii Europejskiej. To taki element powszechnej edukacji obywatelskiej, której wszyscy chyba potrzebujemy.”

Konkurs jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej przyznanych w ramach „Konkursu dotacji na promocję Funduszy Europejskich” ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Więcej informacji:
Fundacja Think!, tel. (22) 642 22 40, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie