Na rzecz bezpieczniejszego internetu

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Internet jest narzędziem komunikacji i jako taki nie jest ani dobry, ani zły. Może być narzędziem użytym do wielu szlachetnych celów, niemniej nie należy lekceważyć złych i niebezpiecznych zjawisk, które w sieci mogą dotknąć i dzieci i dorosłych. Misję dążenia do usuwania z internetu treści nielegalnych realizuje między innymi zespół Dyżurnet.pl.PHOTO: SXC.HU

Ponad 400 zgłoszeń miesięcznie dotyczących nielegalnych treści w internecie odnotowuje zespół Dyżurnet.pl. Dzięki działającemu w NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) zespołowi, który już od sześciu lat zwalcza pojawiające się w sieci materiały prezentujące między innymi seksualne wykorzystanie dzieci, 52% zgłoszonych stron przestaje być dostępnych w ciągu 48 godzin.

Według statystyk opublikowanych w raporcie z działalności zespołu Dyżurnet.pl, za rok 2010 najważniejszą grupę zgłoszeń stanowią te dotyczące materiałów przedstawiających seksualne nadużycia wobec dzieci: pornografia dziecięca (19%), erotyka oraz nudyzm dziecięcy (19%). Osobna duża grupa przypadków zakwalifikowana jako „Inne treści” (28%), w większości dotyczyła także witryn odsyłających do innych stron prezentujących seksualne wykorzystywanie dzieci oraz forów z linkami i hasłami dostępu do materiałów zawierających nielegalne zdjęcia z ich udziałem.

Głównym zadaniem Dyżurnet.pl będącego punktem hotline jest dążenie do usunięcia nielegalnych treści w internecie. W tym celu współpracuje on z wieloma podmiotami reagującymi (INHOPE), administratorami sieci i serwerów oraz policją. Na portalu Dyżurnet.pl istnieje możliwość anonimowego zgłoszenia różnego rodzaju nadużyć w internecie.

W 2010 roku zespół Dyżurnet.pl odnotował wzrastającą liczbę zgłoszeń dotyczących agresji. Przybiera ona różne formy, takie jak flaming, czyli celowe zaognianie wymiany zdań, trolling - nieprzyjazne zachowanie wobec innych użytkowników mające na celu rozbicie dyskusji, zakładanie ośmieszających profili, publikowanie obelżywych opinii. W dobie ogromnej popularności serwisów społecznościowych autorzy raportu zwracają także uwagę na konieczność zwiększenia ochrony prywatności użytkowników sieci, w szczególności tych najmłodszych. Treści o kontrowersyjnym, kłopotliwym czy wstydliwym charakterze mogą negatywnie wpłynąć na postrzeganie osoby, która je opublikowała. Zespół Dyżurnet.pl nieustannie podkreśla, że materiały opublikowane w internecie trudno jest usunąć.

"Oprócz szczegółowej analizy incydentów, Dyżurnet.pl prowadzi działalność edukacyjną i szkoleniową z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie" – mówi dr Marek Dudek, kierownik Zespołu Dyżurnet.pl. Włączył się m.in. w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego w 2010 r. pod hasłem "Pomyśl zanim wyślesz", zespół organizował także liczne warsztaty dla uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół. Zachęca się środowisko szkolne i rodziców, żeby nie pozostawało obojętne na zagrożenia płynące z sieci wobec najmłodszych. O bezpieczeństwie w internecie można się sporo dowiedzieć na podstawie materiałów udostępnionych na stronach: Dziecko w Sieci (portal Fundacji Dzieci Niczyje) czy Sieciaki.pl .

(Źródło: opracowanie własne na podstawie raportu dyżurnet.pl)


Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie