Kulturalne gry na temat europejskiego dziedzictwa

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa jest dla Polski szczególna. Decyzją Rady Europy i Komisji Europejskiej, Polska będzie gospodarzem 4. Europejskiego Forum Dziedzictwa, które odbędzie się w październiku we Wrocławiu i stanowić będzie część oficjalnych wydarzeń towarzyszących polskiej Prezydencji w Radzie UE. Nie zabraknie również działań edukacyjnych.(CC-BY) Centrum Edukacji Obywatelskiej

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Idea narodziła się w 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności, a dodatkowo wiele organizacji pozarządowych i szkół organizuje własne obchody Dni, zwracając uwagę na bogactwo kulturowe społeczności lokalnych.

Nie inaczej będzie i w tym roku. Centrum Edukacji Obywatelskiej i Narodowy Instytut Dziedzictwa organizują konkurs dla uczniów pt. "Graj w dziedzictwo". W 2011 r. tematem przewodnim działań kulturalnych w ramach EDD będą kamienie milowe kultury europejskiej. Kamienie milowe, czyli epokowe wydarzenia, to w dziejach Polski, np. Unia Lubelska, Konstytucja 3 maja czy Bitwa Warszawska. Ale w skali lokalnych społeczności może to być każde wydarzenie lub proces (czasami wywołany przez konkretną osobę), który w znaczący sposób wpłynął na zmianę sposobu myślenia ludzi i jakości życia.

Zadaniem zespołów uczniowskich w projekcie będzie przygotowanie pracy konkursowej, a po zarejestrowaniu zespołu w konkursie, wymyślenie gry terenowej, nawiązującej do danego tematu. Organizatorzy zachęcają zespoły do przeprowadzenia gry w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku wypadają w dwa weekendy na początku nowego roku szkolnego: 10-11 oraz 17-18 września.

Konkurs rusza 1 czerwca i trwa do 10 listopada 2011. Wyłonienie laureatów nastąpi do 30 listopada 2011. Więcej informacji oraz szczegółowe wytyczne dla szkół i uczniów znajdują się na stronie CEO.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie