Dobre praktyki dla dojrzałych w sieci

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Koalicja „Dojrz@łość w sieci” ogłasza konkurs na dobre praktyki skierowane do osób 50+, których celem jest nauka korzystania z komputera i Internetu. Konkurs ma na celu popularyzację inicjatyw, które rozwijają umiejętności cyfrowe i zachęcają do korzystania z nowych technologii w życiu osobistym i zawodowym osoby powyżej 50-tego roku życia.(C) UPC Koalicja Dojrzałość w Sieci

Do konkursu mogą przystąpić organizacje społeczne, instytucje, firmy i grupy nieformalne, które podejmują różnorodne działania na rzecz edukacji cyfrowej dojrzałych Polaków. Zgłoszenia przyjmowane są od 26 maja do 11 lipca, a wyniki zostaną ogłoszone 29 września br.

Realizowanych jest wiele inicjatyw, które pomagają dojrzałym Polakom korzystać z komputerów i Internetu. Koalicja chce odszukać najlepsze z nich i promować je. Wspieranie takich działań jest bardzo ważne, ponieważ pomaga przełamywać stereotypy i mity na temat korzystania z nowych technologii przez osoby dojrzałe oraz pozwala likwidować bariery związane z brakiem potrzeb i chęci korzystania z nowych technologii przez te osoby. Na poziom wykluczenia cyfrowego 10 milionów dojrzałych Polaków wpływ mają przede wszystkim niewielka wiedza na temat zastosowań nowych technologii oraz brak kompetencji w ich użytkowaniu. Konkurs organizowany przez Koalicję Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci” pozwoli to zmienić, popularyzując przykłady konkretnych rozwiązań przyczyniających się do edukacji cyfrowej osób po 50-tym roku życia. Adresatami przedsięwzięcia są organizacje, instytucje, firmy i nieformalne grupy,  zaangażowane na rzecz edukacji cyfrowej dojrzałych Polaków. Konkurs ma zachęcać inne podmioty do wdrażania najlepszych, skutecznych, najciekawszych rozwiązań w zakresie edukacji osób z grupy 50+.

"Powołana przez UPC Polska oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Koalicja promować będzie rozwiązania edukacyjne, które dają szansę na zwiększenie kompetencji i motywacji osób starszych do poznawania nowych technologii. Korzystanie z komputera i Internetu poprawia jakość życia, dlatego tak ważne jest wspieranie inicjatyw, które przeciwdziałają wykluczeniu cyfrowemu" – powiedziała Patrycja Gołos, dyrektor Działu Komunikacji i Public Affairs UPC Polska.

"Zważywszy na skalę problemu w Polsce jak i wyzwania stojące przed administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi i biznesem, niewątpliwie należy wspierać wszystkie inicjatywy, które umożliwiają wzrost kompetencji osób starszych na rynku usług teleinformatycznych. Zebranie dobrych praktyk i ich promocja z pewnością umożliwi popularyzację inicjatyw, których celem jest włączenie osób 50+ do cyfrowego świata. Jestem przekonana, że konkurs będzie się cieszył dużym powodzeniem i gorąco zachęcam do wzięcia w nim udziału" – powiedziała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Anna Streżyńska.

Do konkursu można zgłaszać działania które mają zarówno charakter cykliczny, długofalowy, jak również akcyjny, jednorazowy. Poza opisem działania należy również przedstawić przykład konkretnej osoby, która skorzystała z uczestnictwa w danym przedsięwzięciu. Do zgłoszenia można dołączyć zdjęcia lub linki do stron www czy materiałów w serwisie YouTube.

Wnioski w formie opisów można zgłaszać do 11 lipca br. na stronie internetowej Koalicji www.dojrzaloscwsieci.pl. Zgłoszenia będą oceniane przez Kapitułę, złożoną z ekspertów reprezentujących administrację publiczną, biznes, media i organizacje pozarządowe. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 29 września br. podczas uroczystości wręczenia nagród. Dobre praktyki będą promowane także w specjalnej publikacji i na witrynie Koalicji.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie www.dojrzaloscwsieci.pl.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie