Internet to też twoje życie

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
internetKorzystanie z internetu to nieodłączna część życia polskich dzieci: według badań 98% loguje się do sieci przynajmniej raz na tydzień, 74% codziennie. Dlatego organizatorzy tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu przestrzegali młodych ludzi przed zamieszczaniem informacji, których potem będą się wstydzić: „internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie".
 
"Chcemy zwrócić uwagę młodych ludzi, że to co robią w sieci ma konsekwencje w realnym życiu. Oni często nie rozróżniają tych dwóch światów. Chcemy pokazać, że to są konsekwencje bezpośrednie, ale i odroczone - publikowane informacje, filmy, zdjęcia mogą zaszkodzić w dorosłym życiu, choć teraz najważniejszą dla nich wartością jest jak największa liczba znajomych na portalu" – powiedział Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje (FDN).

Zwrócił uwagę na stosunkowo nowe zjawisko tzw sexting. "Młodzi ludzie rejestrują swoje sytuacje intymne. Nie mają świadomości, że przesłanie takiej informacji do jednej osoby może spowodować ukazanie się jej w inetrnecie, a z takim obciążeniem często sobie nie radzą, gdy cała szkoła, rodzina zobaczy taki film" - mówił Wojtasik. Podkreślił, że jeśli do tego dojdzie, trzeba szybko reagować - kontaktować się z administratorem serwisu lub dzwonić na helpline (np. 800 100 100), gdzie konsultanci pomagają w takich sytuacjach. "Takich spraw trafia do nas kilka dziennie" - dodał.

Jak tłumaczyła Martyna Różycka z zespołu Dyżurnet.pl - punktu przyjmującego tego rodzaju zgłoszenia prowadzonego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) - w przypadkach, gdy mamy do czynienia ze znalezioną w internecie, ogólnodostępną treścią nieodpowiednią dla osób niepełnoletnich, lokalizowany jest serwer, na którym znajdują się takie materiały i informacje przekazywane są policji (jeśli działa w Polsce) lub - w przypadku innego kraju - zagranicznym organizacjom prowadzącym hotline.

"Najczęściej trafiają do nas informacje dotyczące pornografii dziecięcej, ale też bestialstwa wobec zwierząt, przemocy, treści wulgarnych, nieprzyzwoitych komentarzy. Jeśli widzimy naruszenie regulaminu, kontaktujemy się z administratorami" - dodała Różycka. W 2010 r. Dyżurnet.pl opracowywał średnio 400 zgłoszeń miesięcznie.

Jak pokazują badania EU Kids Online II przeprowadzone przez London School of Economics and Political Science (w Polsce opracowywane przez dr Lucynę Kirwil z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej), dzieci zaczynają korzystać z internetu w coraz młodszym wieku - w Polsce przeciętny wiek pierwszego logowania do sieci to 9 lat.

48% dzieci przyznaje, że w internecie są rzeczy, które je niepokoją, jednak tylko 12% na nie natrafiło. Im dłużej dzieci korzystają z sieci, tym więcej mają negatywnych doświadczeń, mimo coraz większych kompetencji w jego używaniu.

Zagrożeniem najczęściej wymienianym w Polsce jest kontaktowanie się w sieci z nieznajomymi (25% kontaktuje się z nieznajomymi, ale jedynie 8% spotkało się twarzą w twarz z osobami poznanymi w internecie). Na drugim miejscu znalazły się treści potencjalnie szkodliwe tworzone przez innych użytkowników - zetknęło się z nimi 24% dzieci. 17% otrzymało wiadomości z podtekstem seksualnym. Badanie przeprowadzono w 25 krajach UE w 2010 r., z udziałem ponad 25 tys. dzieci w wieku od 9 do 16 lat oraz z jednym z rodziców każdego badanego.

Dzień Bezpiecznego Internetu (drugi wtorek lutego) obchodzony jest przez ok. 70 państw. W Polsce od 2005 r. organizowany jest przez NASK i FDN tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet.
 
(Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie