Skarb. Na tropie Filmoteki Szkolnej

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
projekty edukacyjneOd 21 wieczorem do 7 rano uczniowie z podstawówki i gimnazjum w podkaliskim Russowie oglądali filmy. Młodzież zdumiała nauczycieli. Liczba uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania. „Oni mają ogromną wiedzę z zakresu filmu, dyskutowali nie tylko o treści, ale również o gatunkach filmowych.” – mówią Katarzyna Ignaszak i Magdalena Jaroma, inicjatorki nocy filmowej. 
 
Filmy mogą być doskonałym i nowoczesnym narzędziem edukacyjnym o mogą znacząco wpływać na podniesienie jakości edukacji we współczesnej szkole. Od zeszłego roku wszystkie polskie szkoły ponadpodstawowe mają pakiet Filmoteki Szkolnej przygotowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej: 55 pozycji polskiego kina na DVD ułożonych w 26 tematów. Następna porcja 60 filmów (28 tematów) będzie pod koniec roku dostępna na platformie internetowej.
 
Niestety, jak to często bywa w polskiej szkole, w wielu dyrektorskich gabinetach filmy z pakietu Filmoteki Szkolnej kurzą się w szafie czekając na zmiłowanie nauczycieli polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, czy etyki. Jest też oczywiście wiele pozytywnych sygnałów - w wielu szkołach Filmoteka ożywiła edukacje: szkoła korzysta z towarzyszących kolekcji materiałów filmoznawczych i metodycznych, rozbudowanej strony internetowej z ogólnodostępnym forum dyskusyjnym, a także z kursów internetowych dla nauczycieli i młodzieży oraz z festiwali wirtualnych. Powstały liczne DKF-y, uczniowskie dyskusyjne kluby filmowe. Uczniowie prowadzą filmowe blogi, wydają gazetki filmowe. Centrum Edukacji Obywatelskiej doradza nauczycielom ”jak pokonać strach przed pokazywaniem młodzieży trudnego i ambitnego kina”.

Dzieła kinematografii mogą też inspirować do własnej twórczości. Uczniowie z LO nr 1 w ramach projektu Filmoteka Szkolna Akcja! nakręcili reportaż Wrocławskie ślady Rafała Wojaczka, a uczennice z  Gimnazjum nr 18 z Białegostoku po projekcji Nienormalnych Jacka Bławuta przygotowały etiudę Krótki film o Małgosi.  

Każdy może dziś nakręcić film, choćby telefonem komórkowym czy minikamerą w aparacie fotograficznym. Jakość będzie gorsza niż z profesjonalnej kamery, ale absolutnie wystarczy do przygotowania porządnego dzieła, o ile ujęcia będą krótkie, a akcja dynamiczna. Kluczowa jest praca przy „stole” montażowym, którym dziś jest komputer. Gdzie uciąć, gdzie skleić, jak podłożyć głos? Nakręcone materiały można bez problemu wrzucać na You Tube lub inne serwisy z filmami. 

Chcąc tchnąć jeszcze więcej filmowego ducha w młodych PISF przygotował internetową zabawę „Skarb. Na tropie Filmoteki Szkolnej”. Czekają zagadki, quizy, zadania do rozwiązania – zarówno w Internecie, jak i w terenie. Są w tej zabawie przewidziane nagrody. 

Więcej informacji na  stronie http://www.facebook.com/FilmotekaSzkolna


Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie