Co robią inni i dlaczego im to tak dobrze wychodzi?

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jedną z największych korzyści wynikających ze spotkań nauczycieli praktyków jest możliwość swobodnego czerpania od siebie pomysłów i doświadczeń pedagogicznych. W sytuacji, gdy wiele (może nawet większość) dostępnych na rynku szkoleń dotyczy tematyki słabo związanej z dydaktyką nauczania, takie spotkania mogą przyczyniać się zarówno do poszerzenia horyzontów myślowych i zakresu działań (inspiracje!), jak i poprawy kompetencji w zakresie nauczania. Oczywiście kluczem jest tu edukacyjne chcenie. Czyli: chcę dowiedzieć się o nowych podejściach dydaktycznych; zobaczyć, jak pracują z uczniami inni nauczyciele; spróbować zaadaptować i wdrożyć nowe pomysły w mojej klasie/szkole... Temu właśnie służą INSPIR@CJE, w których od 2013 roku zgromadziły już ponad pięć tysięcy osób zajmujących się edukacją w Polsce na co dzień. Dołącz do nas!

Kiedy w 2013 roku uruchamialiśmy (Edunews.pl, Fundacja Think! i Superbelfrzy) ten cykl edukacyjnych spotkań, mieliśmy nadzieję, że uda nam się na trwale umieścić na edukacyjnej mapie Polski wydarzenie cieszące się niezmiennie dużym zainteresowaniem nauczycieli. Nie chcieliśmy tworzyć konferencji naukowej poświęconej edukacji szkolnej – od początku postawiliśmy na wymianę praktyków, wychodząc z założenia, że taka wymiana będzie najbardziej wartościowa dla nauczycieli i przyniesie im bezcenne wsparcie oraz dobrą energię i… motywację do działań. Otrzymywane co roku komentarze uczestniczek i uczestników faktycznie potwierdzają, że takie INSPIR@CYJNE podejście jest dobre, słuszne i wskazane. Czyli przede wszystkim wiedza pedagogiczna i doświadczenia, którymi dzielą się nauczyciele z innymi nauczycielami. Inspirujący przekaz od praktyka edukacji do pracującego w szkole nauczyciela, który ma szansę (i motywację), aby sprawdzić dane podejście w swoich warunkach.

INSPIR@CJE (odbywające się dwa razy do roku) to takie miejsce i czas, w którym możemy swobodnie rozmawiać o nowych edukacyjnych „odkryciach” i poznawać sposoby ich realizacji w szkołach. Zawsze wierzyliśmy, że staną się one jednym z najważniejszych i najpopularniejszych wydarzeń edukacyjnych w kraju. Staramy się mieć na uwadze potrzeby i oczekiwania środowisk edukacyjnych: dyrektorów i nauczycieli w szkołach, edukatorów, doradców, działaczy organizacji edukacyjnych. Chcemy, żeby INSPIR@CJE były świętem nauczycieli i edukatorów rozumiejących wyzwania szkoły i rzeczywiście działających na rzecz rozwoju edukacji w Polsce. Od samego początku uważamy, że prawdziwa zmiana w polskiej szkole może nastąpić tylko oddolnie. Żaden minister czy kurator nie przyczynią się do poprawy jakości oświaty, jeśli nauczyciele (i dyrektorzy szkół) sami nie będą poszukiwać najlepszych rozwiązań, inspirować się wzajemnie, doskonalić swój warsztat pracy i testować nowe pomysły. Dlatego serdecznie zapraszamy na kolejne (i każde następne) INSPIR@CJE do Warszawy.

Najbliższe INSPIR@CJE już za dwa tygodnie: 23-24 września 2023. Spotkajmy się i nabierzmy dobrej edu-energii na cały rok szkolny. Więcej informacji i zapisy: https://www.edunews.pl/wydarzenia/6274-inspiracje2023.

Te kilkanaście zorganizowanych już INSPIR@CJI zaowocowało także bogatym zbiorem wystąpień, które umieszczamy w kanale TerazEdukacja na YouTube. To już ponad 500 filmów! To w zasadzie jeden z największych, niekończących się kursów doskonalenia nauczycieli. Zachęcamy do oglądania i czerpania dobrych pomysłów (nota bene świetnie się słucha i ogląda także na telewizorze): https://www.youtube.com/user/terazedukacja/videos.

Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia w Warszawie!

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym portalu o nowoczesnej edukacji Edunews.pl (2008-) i organizatorem cyklu konferencji dla nauczycieli INSPIR@CJE (2013-). Zajmuje się zawodowo edukacją od 2002, angażując się w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacjiJak będzie zmieniać się edukacja?). Należy do społeczności Superbelfrzy RP.

 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie