O kompetencjach 4K w szkolnej bibliotece

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W zmieniającym się świecie, w którym technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, umiejętności, które były ważne dziesięć lat temu, mogą dzisiaj okazywać się już przestarzałe. Stąd pojęcie "kompetencji przyszłości", którym oznacza się zestaw umiejętności, postaw i wartości, pozwalających jednostkom radzić sobie w zmieniającym się świecie i elastycznie adaptować do nowych sytuacji.

Komu są potrzebne te kompetencje? Nam wszystkim! Dorosłym i młodym. To one są kluczem do zrozumienia i przetrwania we współczesnym świecie, to one przyczyniają się do zawodowego i osobistego sukcesu człowieka.

Wśród takich umiejętności najczęściej wyróżnia się:

 1. Zdolność uczenia się przez całe życie - w miarę jak wiedza i technologia ewoluują, uczniowie muszą być gotowi do ciągłego uczenia się i dostosowywania się do nowych wyzwań.
 2. Umiejętność pracy z technologią - dzisiejszy świat opiera się na technologii, więc umiejętność korzystania z narzędzi cyfrowych jest kluczowa.
 3. Kreatywność i innowacyjność - rozwiązywanie problemów i generowanie nowych pomysłów są niezbędne w rozwijającej się gospodarce opartej na wiedzy.
 4. Krytyczne myślenie - umiejętność analizy informacji, rozważania różnych punktów widzenia i podejmowania dobrze przemyślanych decyzji to podstawa wielu działań.
 5. Umiejętność współpracy - współpraca w różnorodnych zespołach i zdolność do skutecznego komunikowania się z osobami o różnych charakterach są kluczowe niemal w każdej dziedzinie zawodowej.
 6. Rozwiązywanie problemów - umiejętność identyfikowania i skutecznego rozwiązywania problemów, także tych nowych i niespodziewanych z pewnością pomaga funkcjonować we współczesnym społeczeństwie.

Szkolna biblioteka, tradycyjnie znana jako miejsce przechowywania książek oraz miejsce nauki i kultury, ma potencjał, by stać się ważnym centrum rozwoju umiejętności przyszłości u uczniów. Oto kilka sposobów, w jaki to możliwe:

 • Biblioteka wyposażona w komputery, dostęp do internetu oraz oprogramowanie edukacyjne pomaga uczniom rozwijać umiejętność pracy z technologią i bezpiecznego korzystania z zasobów sieci.
 • Organizowanie w bibliotekach konkursów literackich, wystaw artystycznych czy projektów badawczych stymuluje kreatywność i innowacyjność; uczeń może rozwijać swe umiejętności poprzez doświadczanie, tworzenie.
 • Warsztaty z komunikacji, empatii, asertywności, feedbacku, kluby naukowe i grupy projektowe prowadzone w bibliotekach umożliwiają uczniom współpracę i kształcenie umiejętności pracy zespołowej.
 • Przygotowywanie w bibliotekach warsztatów z zakresu krytycznego myślenia, zarządzania stresem czy rozwiązywania problemów pomaga w uczeniu uważnego i mądrego postrzegania rzeczywistości.

Podsumowując, szkolna biblioteka, stając się miejscem, w którym rozwijane są kompetencje przyszłości, przyczynia się do lepszego przygotowania uczniów na wyzwania, jakie stawia przed nimi przyszłość. Uczniowie, którzy będą umieli analizować i tworzyć, będą liderami przyszłości, gotowymi na wyzwania nowej ery. Zapraszam do obejrzenia mojego wystąpienia na INSPIR@CJACH 2023:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 23-24 września 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Samsung Polska, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Fundacja Szkoła z Klasą & Asy Internetu, Learnetic, Centralny Dom Technologii, Herstory, Ogólnopolski Operator Oświaty oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorce: Marlena Kowalska jest polonistką, bibliotekarką, terapeutą pedagogicznym z 28-letnim stażem. Ponad 10 lat związana Katolicką Szkołą Podstawową im. św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim. Swoje doświadczenia pedagogiczne opisuje w blogu szkolaInaczej.blogspot.com. Członkini społeczności Superbelfrzy RP, ambasador programu eTwinning, posiadaczka tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Maciej M. Sysło
  Jako komentarz kilka cytatów: Oscar Wild: edukacja to rzecz godna podziwu, ale dobrze jest od czasu d...
 • Written by Ppp
  Kiedy ja chodziłem do szkoły popularna była raczej metafora "szkoła naszym spólnym więzieniem". Choc...
 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie