Biblioteka edukacji cyfrowej od Facebooka

fot. Facebook

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Biblioteka edukacji cyfrowej to platforma zawierająca zasoby przydatne dla nauczycieli – przede wszystkim plany lekcji – dzięki którym mogą pomóc młodym ludziom w wieku 11 do 18 lat w rozwijaniu umiejętności potrzebnych do poruszania się w cyfrowym świecie, rozważnego odbierania informacji oraz odpowiedzialnego tworzenia treści i dzielenia się nimi.

Lekcje zaplanowano jako interaktywne i zachęcające do aktywności dyskusje grupowe, ćwiczenia, quizy i gry. Wszystkie opracowano na podstawie konsultacji z młodzieżą pochodzącą z różnych środowisk i na różnych szczeblach edukacji. Można z nich korzystać w klasie (podczas zajęć indywidualnych lub grupowych), w ramach programów pozaszkolnych, a nawet w domu.

Materiały edukacyjne Biblioteki powstały na podstawie 10 lat badań w ramach projektu Youth and Media realizowanego przez Berkman Klein Center for Internet & Society na Uniwersytecie Harvarda. Zostały one udostępnione do swobodnego użytku na zasadach licencji Creative Commons.

Lekcje pogrupowane są w kilka bloków tematycznych:

 • Prywatność i reputacja. Znaczenie prywatności, zarządzanie widocznością udostępnianych treści, wpływ wyborów człowieka na postrzeganie go przez innych ludzi.
 • Odkrywanie tożsamości. Wizerunek człowieka w Internecie oraz różne sposoby postrzegania go przez innych ludzi w zależności od ich perspektywy.
 • Pozytywne zachowania. Charakterystyka zdrowych i niezdrowych relacji oraz zachęcanie do właściwych zachowań.
 • Zabezpieczenia. Zabezpieczanie informacji w Internecie – od wyboru silnego hasła po rozpoznawanie phishingu.
 • Zaangażowanie społeczności. Sposoby wykorzystywania serwisów społecznościowych do nagłaśniania spraw, zwiększania poziomu świadomości i wpływania na rzeczywistość.

Wszystkie lekcje i materiały dodatkowe są dostępne po polsku.

Biblioteka edukacji cyfrowej zawiera zasoby przygotowanie dla nauczycieli, ale także rodziców i opiekunów młodzieży w wieku 11 – 18 lat, przeznaczone do wykorzystania w trakcie interaktywnych zajęć oraz rozmów dotyczących rozwoju umiejętności potrzebnych do poruszania się w cyfrowym świecie, rozważnego odbierania informacji oraz odpowiedzialnego tworzenia treści i dzielenia się nimi. Materiały edukacyjne Biblioteki powstały na podstawie 10 lat badań w ramach projektu Youth and Media realizowanego na Uniwersytecie Harvarda – tłumaczy Jakub Turowski odpowiedzialny w Facebooku za politykę publiczną w Polsce i krajach bałtyckich.

Biblioteka znajduje się pod tym adresem: https://www.facebook.com/safety/educators/, a wszystkie lekcje można filtrować wg kryteriów tematów, czasu trwania, wieku uczniów itd.

 

(Źródło: Facebook)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Paweł
  Dziwię się, że Redakcja portalu edukacyjnego akceptuje używanie przez Autora języka pogardliwego wob...
 • Written by Adam Cichowicz
  Bardzo trafna uwaga. Moodle jest przecież pełną, systemową platformą stworzoną (i stale unowocześnia...
 • Written by Robert Raczyński
  Pani Joanno, dziękuję za te słowa. Choć Pani "klęski" dla wielu byłyby ogromnym osiągnięciem, pomaga...
 • Written by Robert Raczyński
  "...informował szkoły, aby podjęły działania, umożliwiające..." - Na co komu ministerstwo, które nie...
 • Written by Adam
  W 2012 roku MEN informował szkoły, aby podjęły działania, umożliwiające e-nauczanie. Opracowano takż...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie