Zamiast zwykłej szkolnej tablicy

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
innowacje w edukacjiW szkołach brytyjskich i amerykańskich tablice interaktywne są obecne od dawna. Zastąpiły – z powodzeniem – białe, czarne czy zielone tablice oraz kredę. Choć wielu nauczycieli miało obawy przed stosowaniem tych narzędzi technologii edukacyjnej, zostały one szybko rozwiane, gdy nauczyciele poznali lepiej zalety i możliwości tych urządzeń.
 
Również w Polsce korzystanie z tablic interaktywnych jest coraz powszechniejsze. Na przykład od września 2004 r. Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego z Opola prowadzi projekt edukacyjny „Tablica interaktywna w edukacji“. Każda szkoła, każdy nauczyciel może bezpłatnie wypożyczyć tablicę po uzyskaniu akceptacji Komisji Konkursowej oceniającej przygotowane scenariusze lekcji lub innych zajęć. Tablice interaktywne pojawiają się również jako stały element wyposażenia szkół. O ile jeszcze kilka lat temu tablice kosztowały nawet 10.000 złotych, dziś ich koszt nie jest już taką barierą – można je kupić już za 4000 złotych, czyli równowartość dobrego laptopa.

O tablicach interaktywnych pisaliśmy w artykule Tablice interaktywne do szkoły. Dziś o wprowadzaniu tablic interaktywnych do szkół rozmawiamy z Witoldem Kołodziejczykiem z CODN.

{mp3}itablice{/mp3}

Czy tablica interaktywna jest skutecznym narzędziem edukacji?
Badania nad wykorzystaniem tablicy interaktywnej w nauczaniu są prowadzone w Zakładzie Dydaktyki Chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu od 2004 roku. Wzięło w nich udział po 120 osób dla każdego z trzech poziomów edukacyjnych: szkoła gimnazjalna, ponadgimnazjalna i wyższa. Przed przystąpieniem do zajęć poszczególne osoby przydzielono do grup w sposób losowy. Podczas badań przeprowadzono test wstępny, końcowy oraz dystansowy po upływie 3 miesięcy od testu końcowego. Wyniki skuteczności kształcenia przedstawiają się następująco:

W szkole gimnazjalnej (w grupach eksperymentalnych pracujących z tablicą interaktywną skuteczność kształcenia jest wyższa od wyników uzyskanych w grupie kontrolnej zarówno podczas testu końcowego, jak i dystansowego) wynosi ona odpowiednio:
- dla grupy pracującej na tablicy interaktywnej 93,63% i 83,13%;
- dla grupy korzystającej z pracowni komputerowej 90,19% i 75,13%;
- dla grupy kontrolnej kształconej metodą tradycyjną 78,69% i 61,38%.

W szkole ponadgimnazjalnej (w grupach eksperymentalnych skuteczność kształcenia okazała się wyższa od wyników uzyskanych w grupie kontrolnej zarówno podczas testu końcowego, jak i dystansowego) wynosi ona odpowiednio:
- dla grupy pracującej na tablicy interaktywnej 90,25% i 65,25%;
- dla grupy korzystającej z pracowni komputerowej 87,00% i 57,25%;
- dla grupy kontrolnej kształconej metodą tradycyjną 71,50% i 44,00%.

W szkole wyższej wynosi odpowiednio w teście końcowym i dystansowym:
- dla grupy pracującej na tablicy interaktywnej 91,00% i 63,00%;
- dla grupy korzystającej z pracowni komputerowej wyniosła 92,25%, 68,50%;
- dla grupy kontrolnej kształconej metodą tradycyjną 74,50% i 45,50%.

nowe technologie w edukacji 
 
Wyniki badań pozwalają stwierdzić, że praca z tablicą interaktywną pozwala uzyskać lepsze wyniki kształcenia w porównaniu do wyników grupy nauczanej w pracowni komputerowej czy kształconej metodą tradycyjną. Jak wskazują dydaktycy wykorzystyjący te narzędzia w pracy, wysoka skuteczność edukacyjna jest rezultatem możliwości modyfikacji wybranych elementów zajęć w trakcie ich trwania, a także łatwego przekształcania ich struktury, poprzez m.in. odwołanie się do wcześniej poczynionych notatek (np. na poprzednich zajęciach), możliwości rozbudowy i atrakcyjnego wyjaśnienia trudniejszej partii materiału poprzez różnego rodzaju prezentacje dynamiczne i interaktywne.

[informacja na temat wyników badań za e-Mentor 1/2007, “Tablica interaktywna środkiem wspomagającym nauczanie” Hanna Gulińska, Małgorzata Bartoszewicz]
 
 
 
[Motyw muzyczny wykorzystywany w podkastach Edunews.pl pochodzi z płyty Nine Inch Nails pt. Ghosts I-IV: utwór 3-Ghosts I, dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-SA 3.0 US]  
 
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)  
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie