O ocenianiu w klasach I-III SP raz jeszcze i pewnie nie po raz ostatni

fot. Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ocenianie osiągnięć edukacyjnych oraz zachowania uczniów spędza sen z powiek wielu nauczycielom i to nie tylko uczących młodszych uczniów. Być może tkwią w utartych schematach oceniania cyfrowego, błędnie interpretują przepisy prawa lub oceniają według starych zasad obowiązujących w ich szkole od lat. Tymczasem zmienia się świat, wiemy wiele na temat tego jak uczy się małe dziecko, czego potrzebuje by samodzielnie budować wiedzę w sytuacjach dydaktycznych zaprojektowanych przez nauczyciela celowo i świadomie.

Informacje na temat oceniania w szkole podstawowej znajdziemy aż w czterech dokumentach prawnych, a piątym ważnym do tworzenia wymagań edukacyjnych jest Podstawa programowa kształcenia ogólnego. Te dokumenty wytyczają nam drogę, którą powinniśmy się kierować przygotowując opis warunków i sposobu oceniania w naszej klasie. Dodatkowo oceniając uczniów młodszych musimy pamiętać, że uczą się oni w różnym tempie i jest to często proces długotrwały. Nie oceniajmy pierwszych prób wykonania zadania przez uczniów stosując wyrażenia wartościujące - słabo, przeciętnie, znakomicie. Postarajmy się je opisać doceniając wysiłek włożony przez uczniów, jego drogę do doskonalenia sprawności.

Pamiętajmy, że nasze słowa skierowane do uczniów będących w procesie uczenia się mają ogromny wpływ na motywację i podejmowanie kolejnych prób. Starajmy się, by tak kierować procesem uczenia się, by dominowało nastawienie na rozwój, a nie na trwałość.

Zapraszam do obejrzenia mojego wystąpienia na INSPIR@CJACH WCZESNOSZKOLNYCH 2024 w Warszawie (23-24.03.2024), podczas którego poruszałam różne aspekty dotyczące oceniania w szkole podstawowej. Pewnie nie po raz ostatni.

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 23-24 marca 2024 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2024 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini.

Partnerem głównym konferencji była firma Samsung Polska.

Partnerami konferencji byli: Eduko, Fundacja Medicover & FitSchool, Fundacja Szkoła z Klasą & Asy Internetu, Learnetic, Moje Bambino, Nowa Era, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Współpraca: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, FAST Heroes, IT Edu.

Więcej informacji o konferencjach w zakładce Wydarzenia na edunews.pl.

 

Notka o autorce: Jolanta Okuniewska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w klasach I-III w Szkole Podstawowej nr 13 im. KEN w Olsztynie. Honorowy Profesor Oświaty. Wieloletnia regionalna ambasadorka programu eTwinning, laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów eTwinning. Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku 2013, finalistka światowego konkursu Global Teacher Prize 2016. Należy do społeczności Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie