Mózg rozwija się, gdy gramy

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Gry wideo poprawiają pamięć, orientację przestrzenną, umiejętność planowania i umiejętności motoryczne u osób dorosłych – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez niemiecki Instytut Maxa Plancka dla Rozwoju Człowieka i berliński Uniwersytet Medyczny Charité St. Hedwig-Krankenhaus. Ich wpływ na pracę mózgu może być pozytywny, wszystko zależy od tego jak i w jakim natężeniu z nich korzystamy.fot. sxc.hu

W debacie publicznej w Niemczech trwa od jakiegoś czasu dyskusja na temat wpływu nowoczesnych technologii na rozwój mózgu. Dyskusję pobudziła książka Manfreda Spitzera „Cyfrowa demencja“, wydana w październiku także w języku polskim (zob. Czy grozi nam cyfrowa demencja?). Pojawia się również coraz więcej badań, dzięki którym wiadomo już, że wpływ technologii na pracę mózgu jest bardziej złożony i wiele zależy od jednostkowych przypadków oraz wieku osób badanych – inne szkody i korzyści można zaobserwować u dzieci, inne u młodzieży, osób dorosłych czy starszych.

We wspomnianym badaniu niemieccy naukowcy chcieli przekonać się, czy gry wideo mogą wspierać terapię osób dorosłych. Aby zweryfikować swoje hipotezy, naukowcy z Towarzystwa Maxa Plancka poprosili dorosłych badanych, aby ci przez dwa miesiące poświęcali pół godziny dziennie na grę Super Mario 64. Graczy badano rezonansem magnetycznym (MRI). Okazało się, że w porównaniu do osób, które nie grają w gry wideo, u regularnych graczy odnotowano wzrost substancji szarej w mózgu. Zmiany nastąpiły w prawym hipokampie (odgrywa ważną rolę w przenoszeniu informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej oraz orientacji przestrzennej; odpowiada też za zdolności uczenia się), prawej części kory przedczołowej (pełni ważne funkcje w działaniu pamięciu roboczej) oraz w móżdżku (odpowiada m. in. za uczenie się zachowań motorycznych i koordynację ruchową).

Zmiany te były tym silniejsze, im większą chęć osoby badane wykazywały do grania. Wyniki badań pozwoliły naukowcom stwierdzić, że gry wideo mogą przyczynić się do poprawy takie umiejętności, jak orientacja przestrzenna, pamięć czy planowanie strategiczne.

"Te badania dowodzą, że konkretne obszary w mózgu mogą być wręcz trenowane za pomocą gier wideo" – zauważyła prowadząca badania Simone Kuehn z Instytutu Maxa Plancka dla Rozwoju Człowieka. Naukowcy wierzą również, że korzyści płynące z gier wideo mogą również okazać się pomocne w interwencjach terapeutycznych ukierunkowanych na zaburzenia psychiczne.

„Wielu pacjentów prawdopodobnie chętniej zaakceptuje granie w gry wideo niż interwencję medyczną“ – dodał Juergen Gallinat, psychiatra i współautor badania z Uniwersytetu Medycznego Charité St. Hedwig-Krankenhaus.

(Źródło: Max Planck Institute, PAP)

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie