Czytajmy (więcej) o szkole

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Albo wydanie papierowe jest już démodé albo na czasopismach edukacyjnych nie za bardzo da się zarobić... Prawdopodobnie dlatego tak mało mamy w branży oświatowej rzeczywiście dobrych publikacji, które inspirują i odkrywają przed nami nieznane światy edukacji (a może i te niby-znane, ale nie do końca zrozumiane). Warto zatem wspomnieć o dwóch interesujących zbiorach, które pojawiły się pod koniec tego roku.

Nie tak dawno ukazał się 50. numer kwartalnika MERITUM, który jest redagowany przez zespół nauczycieli konsultantów Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z pracownikami Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie. Znalazły się w nim, jak piszą redaktorzy „same perełki - pieczołowicie wybrane, najciekawsze, najbardziej aktualne artykuły, które pojawiły się w naszym magazynie w ciągu ostatnich 12 lat”. 32 ważne teksty, różne spojrzenia na sprawy małe i wielkie w polskiej szkole i (globalnej) edukacji. Kto nie zna jeszcze Meritum, warto, aby poznał – artykuły dostępne są też w postaci plików PDF. Strona www wprawdzie nie zachęca do odwiedzin (http://meritum.edu.pl/site/index), ale to przecież papierowe wydanie ma tu „błyszczeć” i zachwycać.

I druga ważna publikacja, którą też polecam czytelnikom portalu. Pod koniec roku ukazał się numer przeglądowy kwartalnika „Wokół szkoły” wydawanego przez Jarosława Pytlaka, który zawiera 30 niepublikowanych w Internecie artykułów z lat 2014-2016 oraz 80 wybranych haseł ze „Słownika pedagogicznego dla rodziców i nauczycieli zagubionych w nowoczesnym świecie”. Niedługo świętować będziemy jubileusz 5-lecia ukazywania się tego czasopisma, ale jak napisał autor „nie świętowanie jest tutaj moją intencją, lecz utrwalenie dorobku, na który składa się kilkadziesiąt artykułów opublikowanych w papierowym prekursorze bloga”. Jak zdobyć egzemplarz? Zachęcam do odwiedzin strony http://www.wokolszkoly.edu.pl.

Dla sympatyków edukacji i poszukiwaczy refleksji/inspiracji oba zbiory będą wspaniałą lekturą na Nowy Rok – warto poczytać. Wszak o szkole uczymy się przez całe życie i nadal jest o czym rozmawiać…

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP). 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie