„Efekt Domina”: książka, która pomaga rozmawiać z dzieckiem o empatii

fot. Kulczyk Foundation

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Przy pracy nad serialem dokumentalnym „Efekt Domina” Dominika Kulczyk spotykała dzieci, które bardzo cierpią przez niesprawiedliwość i biedę, ale mimo to mają w sobie siłę, by walczyć o szczęście. Tymi niezwykłymi historiami z całego świata dzieli się teraz w książce o tym samym tytule. „Efekt Domina” – książka idealna do wspólnego czytania z dziećmi – jest już w sprzedaży. Kulczyk Foundation, międzynarodowa organizacja kierowana przez autorkę, oraz wydawca – Edipresse Książki, zysk ze sprzedaży przekażą na rzecz małych podopiecznych Fundacji Przyjaciółka. Chodzi o wyporządzenie świetlic środowiskowych, dzięki którym dzieci w bardzo trudnej sytuacji mają szansę przetrwać najtrudniejszy czas i rozpocząć drogę ku lepszemu życiu.

Książkę „Efekt Domina” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka można kupić w salonach Empik, sieci księgarń Świata Książki, wybranych księgarniach Książnicy Polskiej i innych dobrych księgarniach. Kosztuje 39,90 zł. Została napisana specjalnie dla dzieci, tak by mogły czytać ją razem z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem, siostrą, czy bratem… "Dla dziecka jesteś całym światem. Pomagasz budować jego świat, więc naucz je patrzeć i otwórz jego serce na to, co najważniejsze, na drugiego człowieka. Niech nie będzie obojętne na krzywdę, niesprawiedliwość i cierpienie. Najgorsza jest... obojętność" – tak, właśnie do dorosłych, zwraca się w książce Dominika Kulczyk. "Kolor skóry, język, czy obyczaje są jedynie "ubraniem". W środku wszyscy jesteśmy bardzo podobni. Tak samo marzymy, tak samo się boimy, tak samo tęsknimy za mamą i tatą, tak samo kochamy babcię czy dziadka. Tak samo chcemy żyć w szczęśliwym i bezpiecznym świecie. I, co najważniejsze, tak samo potrafimy okazywać innym serce" – tłumaczy szefowa Kulczyk Foundation.

Czytelnicy poznają w książce bohaterów z całego świata. Jest tu historia małej Santy z Bangladeszu, która ciężko pracuje w fabryce i marzy, żeby zostać nauczycielką. Z kolei Belaynse, czternastoletnia etiopska dziewczynka, uciekła od ludzi, którzy ją wykorzystywali i traktowali jak rzecz. W walce o szczęście pomogła jej właśnie Dominika Kulczyk. Dziesięcioletni Malimba z Zambii jest czarodziejem, ale wcale nie musiał czarować, żeby zaczęły dziać się wspaniałe rzeczy. Pakhtang z Laosu to wybitny chirurg ratujący życie i zdrowie takich dzieci, jakim kiedyś był on sam. Niedaleko brzegów Malezji na łodzi mieszka Bilboy, który pomaga przy budowie szkoły. Visinel z Rumunii w wieku dwóch lat stracił dzieciństwo, a teraz dla setek dzieci i nastolatków jest najlepszym przyjacielem i jako prawnik broni ich prawa do szczęścia. Nie brakuje także opowieści z Polski – o Małgosi, która przekonała się, że jej sąsiedzi wcale nie są groźnymi bandytami i więźniami z sekty, tylko ludźmi po trudnych przejściach, tworzącymi wspaniałą wspólnotę w Chudobczycach. Natomiast ciekawski Piotruś postanowił odnaleźć Pałac w Łodzi, w którym rządzą dzieci. Dowiedział się, że to wyjątkowe, ciepłe i słoneczne hospicjum dla bardzo chorych maluchów.

Ja już dawno postanowiłam, że będę pomagała innym. Tak wychowali mnie moi rodzice. To, że najważniejszy jest człowiek pokazał mi mój Tata, którego już niestety z nami nie ma. To właśnie dzięki temu, czego mnie nauczył, założyłam Kulczyk Foundation. Fundację, która pomaga bardzo wielu dzieciom i dorosłym.
- mówi Dominika Kulczyk, autorka książki „Efekt Domina”.

Wszystkie osiem historii zilustrowane jest zdjęciami oraz rysunkami, dzięki czemu książka swoją barwnością przyciągnie także najmłodsze dzieci. Nie zabrakło ciekawostek na temat opisanych w „Efekcie Domina” miejsc – mali i duzi czytelnicy dowiedzą się, że w Laosie żyje „azjatycki jednorożec”, narodowym zwierzęciem Bangladeszu jest potężny tygrys bengalski, a w Etiopii wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Na końcu każdego rozdziału znajdują się także tematy do wspólnej rozmowy z dziećmi. "Ta książka to wielka wyprawa po świecie, ale też część naszego projektu edukacyjnego naszej fundacji, który promuje wartość empatii, poczucia odpowiedzialności, ludzkiej wrażliwości na otoczenie. Stąd zachęcamy do wspólnej przygody z książką, ale też do wspólnej rozmowy o przeżyciach, które ona niesie. Nasi eksperci edukacyjni opracowali pytania, które czekają na końcu każdego rozdziału. Zadane dziecku stanowią wstęp do wartościowej rozmowy" – podkreśla Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzająca Kulczyk Foundation.

Wszystkie dzieci zasługują na szczęśliwe dzieciństwo. Ty, Santa, Małgosia, Belaynse, czy Visinela, często macie podobne marzenia. Ta książka pomaga. Nie tylko lepiej zrozumieć rówieśników, ale także spojrzeć na świat ich oczami, to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także możliwość otwarcia serca na innych ludzi. Kupując tę książkę pomagacie polskim dzieciom, które muszą w życiu pokonywać trudności, które dorosłym wydają się nie do pokonania. Dziękuję w ich imieniu 
- mówi Joanna Luberadzka-Gruca, Wiceprezes Fundacji Przyjaciółka, od 15 lat kieruje fundacją i pomaga potrzebującym dzieciom.

Patronami medialnymi książki są Przyjaciółka, Viva! i polki.pl.

O autorce:

Dominika Kulczyk – założycielka Kulczyk Foundation i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Kulczyk Investments. Ukończyła sinologię oraz politologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała też w Chinach, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Utworzona z jej inicjatywy Kulczyk Foundation wykorzystuje najlepszą możliwą wiedzę o zarządzaniu do inicjowania realnych zmian społecznych, pomagając tysiącom potrzebujących. Autorka popularnego programu telewizyjnego „Efekt Domina”, w którym przybliża ideę pomagania.

Kulczyk Foundation:

Kulczyk Foundation wykorzystuje najlepszą możliwą wiedzę o zarządzaniu i inwestycjach społecznych do inicjowania realnych zmian społecznych poprzez tworzenie standardów efektywnego działania. Celem Kulczyk Foundation jest budowanie trwałych mechanizmów zmieniających otoczenie, ale i angażujących społeczności lokalne. Projekty Kulczyk Foundation to m.in. program wsparcia systemy żywienia dzieci w Polsce „Żółty Talerz”, inspiracje do zajęć z dziećmi i młodzieżą „Wiem. Czuję... Pomagam!”, telewizyjny cykl edukacyjny „Efekt Domina” oraz związane z nim akcje pomocowe na całym świecie. – Działamy tak, by poruszona przez nas pierwsza kostka domina poruszyła kolejne. Na co dzień doskonalimy procedury dobrego biznesu. W sferze działań społecznych właśnie one mogą stać się podstawą tworzenia skutecznych strategii pro publico bono. Tak rozumiemy prawdziwe znaczenie odpowiedzialnego biznesu – wyjaśnia Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Kulczyk Investments.

Dane wydawnicze:

Autor: Dominika Kulczyk, tytuł: „Efekt Domina”, Edipresse Książki, ISBN 9788379454617, cena: 39,90 zł, oprawa: twarda z pianką, format: 165 x 215 mm, liczba stron: 192, data premiery: 12 października 2016 r.

O Edipresse Książki:

Edipresse Książki to wydawnictwo w grupie Edipresse Polska. W ofercie znajdą się książki o tematyce poradnikowej, biografie, powieści obyczajowe, kulinaria, a także publikacje podróżnicze i fotograficzne. Autorzy wydawnictwa to poczytni i cenieni pisarze, znane osobistości i popularne gwiazdy: Beata Pawlikowska, Hanna Bakuła, Marcin Kydryński, Magda Gessler, Radosław Piwowarski, Anna Jurksztowicz, Ewa Chodakowska, Małgorzata Kalicińska, Jacek Bonecki, Maria Pakulnis, Mariola Bojarska-Ferenc, Michel Moran i inni.

O Fundacji Przyjaciółka

Fundacja Przyjaciółka powstała w 2000 roku. Pomaga przede wszystkim dzieciom wychowującym się poza naturalną rodziną, promuje rodzicielstwo zastępcze, a także wspiera podopiecznych świetlic środowiskowych oraz leczenie i rehabilitację dzieci chorych i niepełnosprawnych. Przez 15 lat Fundacja pomogła ponad 17 tysiącom dzieci. Ta pomoc jest często długofalowa, objęła dofinansowaniem leczenie i rehabilitację ponad 750 dzieci, niektóre z nich są w programie ponad 10 lat. Fundacja Przyjaciółka przyznaje również stypendia na działania edukacyjne i rozwojowe dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych. Jest również członkiem Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej i Forum Darczyńców w Polsce. Fundacja Przyjaciółka to przede wszystkim ludzie którym pomagamy, ale bez pomocy innych możemy niewiele. Dlatego każdy może pomagać z nami! Co możesz zrobić:
• namówić swoją firmę do współpracy z nami,
• przekazać nam 1% swojego podatku wpisując do zeznania podatkowego naszą nazwę i numer KRS 0000074781,
• pomóc nam finansowo przekazując darowiznę na konto w mBank, PL72 1140 1010 0000 5494 1000 1001.

 

(Źródło: Kulczyk Foundation)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie