Program Erasmus już od 20 lat w Polsce

fot. European Students Network

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Już od 20 lat polscy studenci mogą korzystać z przywileju wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus, a przyjeżdżający do Polski młodzi ludzie są obdarzeni wsparciem ze strony Erasmus Student Network.

W 1998 roku Polska dołączyła do programu Erasmus ówcześnie pod nazwą Sokrates, oferując polskim studentom możliwość rozwoju i nauki na zagranicznych uczelniach w całej Europie. Wówczas 46 szkół wyższych w Polsce dołączyło do programu, a do 2005 roku ich ilość wzrosła trzykrotnie. W latach 1998-2005 aż 32 000 polskich studentów wyjechało na zagraniczne stypendia Erasmusa. Liczba studentów decydujących się na wymianę wzrosła dziesięciokrotnie z 1 400 do ponad 14 000 wyjeżdżających każdego roku. Według Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji do końca 2020 roku z programu Erasmus+ skorzysta 2 mln studentów w 30 państwach w obrębie Europy. Warto dodać, że Polska staje się coraz popularniejszą destynacją wśród młodych ludzi gotowych na wymianę, w tej kategorii zajmujemy 6 miejsce w Europie.

Przez te 20 lat mogliśmy zauważyć ogromne zmiany, które zaszły w środowisku akademickim, postrzeganiu nauki i możliwościach, które daje nam program Erasmus+. Studiowanie na kilku uniwersytetach i zdobywanie doświadczenia w wielu krajach nie jest już niczym nowym i ekskluzywnym. - powiedziała Agata Lech, przewodnicząca Stowarzyszenia ESN Polska.

Ważną rolę w tym procesie odgrywa Erasmus Student Network (ESN) - największa organizacja studencka w Europie, której motto brzmi - students helping students. Jej misja to wspieranie mobilności, edukacji w Europie, a przede wszystkim działanie na rzecz studentów przyjeżdżających do kraju. ESN działa bezpośrednio pod Komisją Europejską, a w Polsce współpracuje z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.

W ramach obchodów 20-lecia działalności programu Erasmus+ oraz ESN w Polsce prowadzone są liczne akcje promocyjne, spotkania, konferencje i debaty. Oficjalna jubileuszowa gala odbyła się 19 maja w Warszawie, w której uczestniczyli przedstawiciele m.in. Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, Base Camp, a także organizacji partnerskich - Parlamentu Studentów RP, NZS, AZS, AIESEC, SF BCC, AEGEE, ELSA, IFMSA oraz BEST.

O Programie Erasmus+

Erasmus+ to program umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską. Studenci uczelni wyższych mogą zarówno studiować za granicą jak i odbyć praktyki w innym kraju. W trakcie studiów licencjackich i magisterskich można skorzystać z programu dwukrotnie. Podczas jednego cyklu studiów wymiana może trwać od 2 do 12 miesięcy. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020, umożliwiający m.in. uczestnictwo w wymianach międzynarodowych. Studenci uczelni wyższych mogą zarówno studiować jak i odbyć praktyki w innym kraju. W trakcie studiów licencjackich i magisterskich można skorzystać z programu dwukrotnie. Podczas jednego cyklu studiów wymiana może trwać od 2 do 12 miesięcy. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

O Erasmus Student Network

ESN jest największą organizacją studencką w Europie. Działa na ponad 520 uczelniach w 40 państwach Starego Kontynentu. Od 1989 roku rezprezentuje interesy młodych Europejczyków. Aktywnie bierze udział w debacie dotyczącej edukacji i procesu kształcenia, wspierając Komisję Europejską w działaniach na rzecz rozwoju systemu szkolnictwa. W Polsce ESN funkcjonuje od 1998 roku i zrzesza 40 największych uczelni w kraju. Głównym celem organizacji jest promowanie mobilności oraz wspieranie studentów zagranicznych na różnych poziomach edukacji podczas okresu ich nauki w Polsce. Skupia ponad 5000 wolontariuszy, którzy wspólnymi siłami wspierają program Erasmus+.

 

(Źródło: ESN)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie