Gdy dzieci podejmują decyzję

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W szkołach publicznych mamy często problem z podmiotowym traktowaniem uczniów. Z drugiej strony zależy nam przecież na tym, aby uczeń wierzył w swoje siły i możliwości, żeby był aktywny, twórczy, aby doświadczał sprawstwa i odpowiedzialności za swoje postępowanie. Czy możemy wykorzystać pewne doświadczenia szkół demokratycznych, aby bardziej podmiotowo podchodzić do uczniów w szkołach publicznych?

Podmiotowość ucznia w szkole to jedno z wyzwań oświaty publicznej. Jak sobie radzą z tym szkoły demokratyczne i czy szkoły publiczne mogą skorzystać z ich doświadczeń - opowiadał o tym podczas INSPIR@CJI 2016 Łukasz Srokowski, edukator, socjolog edukacji i bloger prowadzący www.edukacjajestfajna.pl. Czy warto spróbować? Na pewno, jeśli chcemy kształcić odpowiedzialnych młodych ludzi, mających poczucie, że mają wpływ choćby na część swojego uczenia się.

Gdy dzieci podejmują w szkole decyzje, stają się odpowiedzialni za działania, do których się zobowiązali. Jeśli zatem chcemy kształcić w systemie oświaty odpowiedzialnych młodych ludzi – pomyślmy, za co i kiedy mogą być na co dzień odpowiedzialni w szkole. Z uczestnikami konferencji Łukasz Srokowski podzielił się kilkoma swoimi spostrzeżeniami (lekcjami) z pobytu w roli nauczyciela w szkole demokratycznej. Z pewnością szkolnictwo może skorzystać na dorobku szkół tzw. wolnościowych. Zobaczmy co możemy przenieść:

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE 2016 są firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP.

Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Squla, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie