Szklanka do połowy pełna czy pusta?

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dziś jest ten dzień dla polskiej szkoły, który niektórzy nauczyciele już nazwali oświatowym armagedon’em. Zupełnie niesłusznie. Przecież ani to pierwsza, ani ostatnia reforma, którą zapowiada i forsuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i nie pierwsza też, która może zburzyć dotychczasowy porządek. I pewnie i nie ostatnia. Niezależnie od tego, co zostanie ogłoszone dziś w Toruniu, warto spojrzeć na szkołę z własnej, lokalnej perspektywy i powiedzieć sobie: STOP! Zatrzymajmy się! Nie pędźmy tak!

Czy tak się w ogóle da? Właśnie taką propozycję podaje nam dyrektorka jednej z najlepszych polskich szkół publicznych – Ewa Radanowicz z Zespołu Szkół w Radowie Małym. Podsumowując INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2016, powiedziała: „STOP! Zatrzymajmy się!”. Nie pędźmy tak, nie poddajmy się presji, zastanówmy się, jak lubimy uczyć, jak lubią uczyć się nasi uczniowie, pomyślmy nad tym, jak zaprojektować swój warsztat od nowa. Może czas już, aby zdobyte doświadczenie przeanalizować i wybrać to, co dobre, a odrzucić, co nam nie pasuje. Z pożytkiem dla dzieci – mówiła.

Z wszystkiego i w każdych warunkach można zrobić Coś – coś dla edukacji. Ale trzeba być „w zgodzie z własnym sumieniem i w zgodzie z naszymi uczniami”. Także po dzisiejszych zapowiedziach MEN będzie zapewne wiele miejsca dla tego Coś. To, jaka będzie polska szkoła zależy przede wszystkich od tych, którzy na co dzień podejmują edukacyjny wysiłek w szkołach, a nie od polityków i urzędników MEN oraz podległych mu instytucji.

„My ciągle gonimy własny ogon. Stop! Dajmy sobie czas na wiele przemyśleń. Dajmy sobie czas w szkole także „na nudę i relaks, na poważną pracę według własnego pomysłu, na refleksję i poznanie siebie, na doskonalenie” – mówiła Ewa Radanowicz. „Dobra... no to zmiana od jutra” – zachęcała.

Warto posłuchać co ważnego przekazała ponad 300 nauczycielom zgromadzonym na sali:

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2016 są firma Think GlobalFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność Superbelfrzy RP, a szczególnie nauczycielki wczesnoszkolne działające w fejsbukowej grupie Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji są: Fundacja OrangeFundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.

 

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie