Rozwój to podstawa w zawodzie nauczyciela

fot. Fundacja Dobrej Edukacji

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Spieramy się w Polsce o sprawy drugorzędne, jak liczebność klasy, wyposażenie czy podział szkół. Zapominamy, że trzeba przede wszystkim wspierać w rozwoju nauczycieli. Bez tego nawet najlepsze rozwiązania niczego w szkole nie poprawią – mówi prof. Jolanta Sujecka-Zając, dyrektor Szkoły Edukacji PAFW i UW.

Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego to jedyne w Polsce dzienne i bezpłatne studia podyplomowe, które doskonalą warsztat nauczycieli języka polskiego i matematyki. Przeznaczone są dla polonistów i matematyków, którzy szukają dla siebie nowych rozwiązań w edukacji. Program powstał we współpracy z Teachers College nowojorskiego Uniwersytetu Columbia. Nauka w Szkole Edukacji trwa 10 miesięcy, podczas których uczestnicy poznają nowe i skuteczne metody dydaktyczne. Dzięki codziennej praktyce w szkołach mają możliwość zastosowania ich podczas lekcji.


Studenci Szkoły Edukacji PAFW i UW mogą ubiegać się o stypendium w wysokości do 2 tys. zł miesięcznie oraz miejsce w akademiku UW.


Czas na zmianę

Kinga Rukść do Szkoły Edukacji PAFW i UW przyszła, aby doskonalić swój warsztat. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w szkole średniej. Po latach pracy w zawodzie potrzebowała zmiany. Wybrała Szkołę Edukacji, gdzie przez rok poznawała nowe techniki edukacyjne. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w SP nr 356 w Warszawie. – Gdyby nie Szkoła Edukacji, to nie wiem czy zdecydowałabym się na ten krok. Dzięki praktykom w SE mogłam poznać specyfikę pracy w szkole podstawowej. Młodzież licealna ma przecież zupełnie inne potrzeby i inne problemy. Wróciłam do pracy z nową siłą, chęciami i pomysłami na lekcje. Nie czułam stresu, to była po prostu kolejna zmiana w moim życiu – mówi.

Wymiana doświadczeń

SE skupia pasjonatów edukacji z różnych ośrodków akademickich w kraju. Każdy z prowadzących zajęcia ma doświadczenie w pracy w szkole. Studenci wspierani są przez indywidualnych opiekunów, którzy pomagają odkryć im swoje mocne strony i nauczyć się wykorzystywać je podczas lekcji.

Szkoła Edukacji PAFW i UW współpracuje ze szkołami każdego typu: publicznymi, społecznymi i prywatnymi, na każdym etapie edukacyjnym. Studenci są w szkole z uczniami każdego ranka, a na lekcje chodzą z wypracowanym w Szkole Edukacji scenariuszem i przetrenowanymi metodami pracy. Praktyki są ściśle zintegrowane z programem nauczania: zdobyte na zajęciach umiejętności student może od razu przećwiczyć w klasie, z kolei doświadczenia z klasy omawia potem z wykładowcami.

Rekrutacja na rok 2018/2019 trwa

Ze studiów w Szkole Edukacji korzystać mogą nauczyciele, których staż pracy nie przekracza 10 lat, a także osoby, które dopiero zaczynają pracę w zawodzie. To również propozycja dla absolwentów filologii polskiej, matematyki albo kierunków pokrewnych dla matematyki, którzy do tej pory nie mieli doświadczenia nauczycielskiego. Studia dają uprawnienia pedagogiczne. Absolwenci objęci są programem wsparcia.

Zapisy prowadzone są przez stronę www.szkolaedukacji.pl.

 

(Źródło: Fundacja Dobrej Edukacji)

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie