STEAM jest to termin, który w ostatnich latach często pojawia się podczas rozmów o nowoczesnej edukacji, o sposobach i atrakcyjnych metodach pracy. Czym jest STEAM? To nie tylko akronim pierwszych liter angielskich słów: S – Science – nauka, T – Technology – technologia, E – Engineering – inżynieria, A – Art – sztuka i M – Math – matematyka, ale przede wszystkim podejście/forma zdobywania wiedzy. Podczas zajęć z młodymi ludźmi wymienione dziedziny nie tylko się przenikają, ale doskonale uzupełniają.
My nauczyciele/edukatorzy jesteśmy inicjatorami, przewodnikami, towarzyszami młodych ludzi w procesie edukacyjnym. Podczas warsztatów STEAMowych istotną rolę odgrywają takie czynniki, jak:
- zabawa – zachęcamy do doświadczeń i eksperymentowania, zwracamy uwagę na emocje jakie towarzyszą całemu procesowi.
- współpraca – zwracamy uwagę na to by dzielić się nie tylko materiałami, ale i pomysłami, wiedzą oraz umiejętnościami.
- cierpliwość – pokazujemy, że nic tak nie uczy jak porażki i błędy, choć początkowo mogą budzić frustrujące
- sukces – doceniamy pracę młodych ludzi i świętujemy sukcesy
- czas – pamiętamy, że każdy zdobywa wiedzą w swoim tempie
- kreatywność – zachęcamy do realizacji własnych pomysłów.
Ze względu na powyższe czynniki, zajęcia STEAMowe świetnie wypadają w grupie najmłodszych uczniów i z powodzeniem może być stosowane na całym etapie wczesnoszkolnym. Zapraszam na moje wystąpienie podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2022 w Warszawie:
I jeszcze skecznotka do wystąpienia, autorstwa Joanny Komorek:
***
Organizatorami zorganizowanej w dniach 14-15 maja 2022 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2022 byli:
Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.
Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.
Partnerami konferencji byli: Learnetic SA, Fundacja Szkoła z Klasą (Program Asy Internetu), Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog (Amazon Kindloteka i Minecraft Education) oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Notka o autorce: Mariola Fik jest byłą bibliotekarką i edukatorką kompetencji cyfrowych, trenerką Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Miłośniczka edukacji w duchu STEAM. W pozornie zwyczajnych rzeczach widzi materiały do eksperymentowania i konstruowania. Bliska jest jej edukacja przez doświadczanie. Z pasją majsterkuje z dziećmi m.in. w Pracowni Młodego Inżyniera w rodzinnej miejscowości.
Ostatnie komentarze
Zamiast krzyczeć "CISZA!!!", lepiej kilkakr...