Najlepsze pomysły młodych przedsiębiorców

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
przedsiębiorczośćDla młodych ludzi najważniejsze są marzenia - środki na ich realizację zawsze można znaleźć. Dowodem tego są projekty laureatów V Konkursu na Biznesplany zaprezentowane wczoraj podczas Gali Finałowej w Narodowym Banku Polskim. Młodzi Polacy mają już sporo osiągnięć w sferze naukowej, teraz również zaczynają odnosić sukcesy w sferze biznesu.
 
29 kwietnia 2009 w Narodowym Banku Polskim poznaliśmy autorów najlepszych pomysłów na biznes w 2008 roku. Nagrodę główną V Konkursu na Biznesplany otrzymał Maciej Zasada z Łodzi, którego firma Loony Codebrains wdraża stworzone projekty oraz tworzy oprogramowanie na zlecenie traktując je jako sztukę. Zwycięzca otrzymał tytuł „Pomysł na Biznes Roku 2008”, statuetkę, 10 000 złotych, a także Bezpłatny Pakiet Usług dla Startujących w Biznesie. Drugie miejsce zajęli Natalia Bokuń i Jan Kubisa z Warszawy, których firma Genius Loci tworzy i zbiera pamiątki – zdjęcia, filmy, dokumenty z myślą o przedstawicielach wielomilionowej Polonii. Trzecie miejsce zajął Jan Godlewski z Białegostoku, którego firma SITI wytwarza torby rowerowe na ramię. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymali czeki odpowiednio na 5.000 zł i 3.000 zł od Partnera Konkursu – Fundacji BRE Banku oraz laptopy ufundowane przez Ministerstwo Gospodarki.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości wręczyły także statuetki Lwów Młodego Biznesu. Lwy przyznawane są instytucjom najbardziej zasłużonym w dziedzinie promowania i wspierania przedsiębiorczości. W tym roku otrzymały je: Narodowy Bank Polski za edukację ekonomiczną wśród Polaków, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego za dostrzeżenie w przedsiębiorczości szansy dla Polski, Ministerstwo Gospodarki za zmianę w podejściu do przedsiębiorczości oraz przełamywanie stereotypów, a także Fundacja BRE Banku za zaufanie i odpowiedzialne podejście do biznesu.
 
Jak powiedział Pan Rafał Baniak, Sekretarz Stanu Ministerstwa Gospodarki, sukces nigdy nie jest końcem, powinien być początkiem. AIP i Polska Przedsiębiorcza już odniosły sukces, ale to dopiero początek na drodze rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i tworzenia innowacyjnej gospodarki. Jarosław Pawłowski, wiceminister Rozwoju Regionalnego powiedział, że Polakom potrzeba odwagi na realizację pomysłów i że AIP jest organizacją, która pokazuje, że marzenia można realizować. Z kolei Sławomir Skrzypek, Prezes Narodowego Banku Polskiego, w swoim liście do laureatów Lwów Młodego Biznesu i organizatorów podkreślił, że niełatwa droga przedsiębiorcy daje szereg możliwości, przede wszystkim wolność. Nieszablonowość, zdolność do podjęcia ryzyka i świeżość sił są najbardziej cenne w młodych ludziach.

W trzeciej części Gali, podczas panelu dyskusyjnego rozmawialiśmy o sposobach wyjścia z kryzysu gospodarczego. Jak powiedział Dariusz Żuk, Prezes AIP, kryzys należy przerabiać na szansę. Tą szansą jest założenie własnego przedsiębiorstwa. Przykładem przedsiębiorczej postawy jest dr Michał Bieniek, który założył własną firmę Apeiron Synthesis w zeszłym roku i już odniósł wielkie sukcesy na rynku. Jarosław Pawłowski, wiceminister Rozwoju Regionalnego zapewnił, że państwo będzie systematycznie wprowadzało ułatwienia dla przedsiębiorców. Niedawno utworzona zasada Jednego Okienka, ma być etapem w drodze do ostatecznego zlikwidowania okienka przy zakładaniu własnej działalności. Prof. Zbigniew Hockuba, członek Zarządu NBP zwrócił z kolei uwagę na konieczność usprawnienia regulacji prawnych dla dobrego rozwoju gospodarki.

W jubileuszowej edycji, do Konkursu zgłoszono 671 biznesplanów. Z nadesłanych prac Kapituła Konkursu, w skład której weszli między innymi Zbigniew Niemczycki, Łukasz Wejchert oraz Michał Lisiecki, wybrała 17 laureatów, którzy zaprezentowali swoje pomysły przed członkami Kapituły w siedzibie BCC. Z tego etapu wyłoniono finałową dziesiątkę, wśród której wyłonionych zostało 3 zwycięzców.

Konkurs na Biznesplany jest świetną formą edukacji ekonomicznej i kształtowania przedsiębiorczych postaw, a także wielką szansą dla młodych ludzi na stworzenie biznesu i realizacje swoich marzeń w najprostszy sposób. Laureaci otrzymują, oprócz nagród finansowych, szansę realizacji swoich przedsięwzięć w największej w Europie sieci Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. W trakcie 5 lat funkcjonowania sieci, swoje firmy w AIP utworzyło ponad 2500 osób, a obecnie w tych inkubatorach działa 770 firm. Partnerem Konkursu na Biznesplany jest Fundacja BRE Banku. 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie