O higienie cyfrowej w szkołach i świetlicach środowiskowych

fot. Fundacja Orange

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

"Krok po MegaMoce” – pod tym hasłem 140 szkół podstawowych i 10 świetlic Towarzystwa Przyjaciół Dzieci rozpocznie we wrześniu zajęcia przygotowujące dzieci z klas 1-3 do tego, by umiały o siebie zadbać w świecie pełnym ekranów. Inicjatywa Fundacji Orange pomoże w rozwoju kompetencji społecznych i nauczy podstaw higieny cyfrowej, bezpieczeństwa w sieci oraz ochrony przed szkodliwymi zjawiskami. Właśnie ogłoszono listę szkół, które dołączą do programu.

MegaMisja, kierowana jest do klas 1–3 szkoły podstawowej i wpisuje się w podstawę programową. Do tej pory udział w programie wzięło ponad 44 tysiące dzieci z prawie 2 tysięcy szkół z całej Polski. Zainteresowanych w tegorocznej edycji było blisko 1000 szkół, których zadaniem było przygotowanie krótkiego nagrania video i opowiedzenie o swojej motywacji do udziału w inicjatywie. Zewnętrzna niezależna kapituła wybrała 140 szkół z całej Polski, które od nowego roku szkolnego rozpoczną z dziećmi edukacyjną przygodę. Podobnie jak w poprzednich latach, do programu dołączy też 10 świetlic prowadzonych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Przygotowanie dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie pełnym ekranów, do tego, by potrafiły dbać o siebie w przestrzeni cyfrowej, jest ważnym zadaniem dorosłych – mówi Małgorzata Kowalewska, członkini zarządu ds. programowych Fundacji Orange. Cieszy nas, że tę misję możemy realizować też w miejscach, w których dostęp do oferty edukacyjnej jest bardziej ograniczony, na przykład w mniejszych miejscowościach – dodaje.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji programu jest rozwój MegaMocy – czyli kompetencji społecznych, takich jak: umiejętność współpracy, komunikacji, rozumienia emocji swoich i innych, krytycznego myślenia oraz postaw, które ułatwią dzieciom dbanie o higienę cyfrową, o umiar w korzystaniu z technologii, bezpieczeństwo i ochronę przed szkodliwymi zjawiskami takimi jak uzależnienie od ekranów, hejt, patotreści, szkodliwe deepfaki, grooming czy cyberprzemoc. MegaMisja tłumaczy ważne tematy poprzez zabawę i aktywności dostosowane do wieku dzieci. Podczas 10 miesięcznego cyklu zajęć dzieci przeżywają kolejne przygody z animowanymi bohaterami - Julką i Kubą i niesfornym Psotnikiem. Dzięki temu o ważnych zasadach i postawach uczą się w ruchu, podczas dyskusji i prezentując swoje zdanie. Każda szkoła w programie otrzymuje także nagrody – pomoce szkolne i edukacyjne. Placówki nie ponoszą żadnych kosztów w związku z realizacją inicjatywy.

Cieszę się, że już jesienią nowe szkoły dołączą do edukacyjnej przygody w MegaMisji, bo czeka na nie mnóstwo nowości - zaktualizowane scenariusze, sporo wyzwań w ruchu i ogrom zajęć bez ekranów, współpraca w grupach i ćwiczenia uwzględniające neuroróżnorodność. To będzie wspaniała nauka przez zabawę – tłumaczy Izabela Kręgiel, koordynatorka programu MegaMisja w Fundacji Orange.

Lista szkół, które wezmą udział w programie MegaMisja od września 2024 r. dostępna na stronie Fundacji Orange.

Szkoły, które nie dostały się do programu, mogą skorzystać z Otwartej MegaMisji, która umożliwia korzystanie z merytorycznej części programu.

 

(Źródło: Fundacja Orange)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie