Baw się i ucz w Internecie bezpiecznie

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
projekty edukacyjneDzisiaj mamy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który w Polsce już po raz piąty koordynują Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, realizatorzy unijnego projektu Saferinternet.pl. Hasło obchodów „Baw się w Internecie. Bezpiecznie!” ma podkreślić pozytywny charakter Internetu, jego walory edukacyjne, rozrywkowe, ale i przypominać, że w sieci należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
 
Inicjatywa ta ma zasięg europejski. Powstała w 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet” i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Międzynarodowe obchody DBI patronatem objęła Viviane Reding, Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego. W Polsce obchodom patronują Grzegorz Schetyna, wicepremier i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej, Anna Streżyńska, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Polski Komitet ds. UNESCO.

Organizatorzy przygotowali bogaty program polskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2009. W mediach startuje kampania poświęcona problemowi cyberprzemocy, a w całym kraju organizowane są lokalne inicjatywy edukacyjne związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży online. W portalu www.dbi.pl zarejestrowano już ponad 520 takich inicjatyw – przede wszystkim szkolnych i pozarządowych. Wśród ich organizatorów rozlosowane zostaną nagrody – zaś pięć najciekawszych inicjatyw zostanie nagrodzonych tablicami interaktywnymi i projektorami.

„W tym roku obchody DBI koncentrujemy na problemie przemocy rówieśniczej w Sieci. Profilaktyka cyberprzemocy oraz promocja oferty pomocowej Helpline.org.pl (0 800 100 100) są przedmiotem oferty edukacyjnej, którą udostępniamy organizatorom lokalnych obchodów DBI na stronie www.dzieckowsieci.pl oraz kampanii medialnej, która w Dniu Bezpiecznego Internetu rusza w kilku stacjach telewizyjnych, m.in. w TVP oraz TVN.” – mówi Łukasz Wojtasik, koordynator Akademii Bezpiecznego Internetu Fundacji Dzieci Niczyje.

Do ubiegłorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przyłączyło się 120 organizacji z 56 krajów. W ramach międzynarodowych obchodów DBI, Insafe (europejska sieć organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa w Internecie) zorganizował międzynarodowy quiz, w którym uczestniczyło ponad 6000 tysięcy dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. Młodzi internauci odpowiadali na szereg pytań dotyczących przede wszystkim zasad bezpieczeństwa internetowego, ale również wiedzy ogólnej o Europie, jej kulturze i historii. Prawie połowa uczestników pochodziła z Polski.

W ramach międzynarodowych obchodów DBI, 10 lutego, pod adresem www.sidfair.org, otwarta zostanie wirtualna wystawa multimedialnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa w Internecie, wypracowanych przez organizacje z różnych krajów.
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie