Światowy Dzień Walki z Otyłością

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edukacja społecznaDzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Coraz częściej problem nadwagi i otyłości dotyczy młodzieży w wieku szkolnym, co wynika najczęściej ze zmiany trybu życia i ze zmiany nawyków żywieniowych. Według prognoz liczba otyłych dzieci i nastolatków w Europie osiągnie w 2010 r. 15 milionów, co oznacza, że jedno dziecko na dziesięcioro będzie otyłe.

 

Otyłość stanowi poważne zagrożenie zdrowia dla młodzieży społeczeństw zachodnich. Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu przed telewizorami i komputerami, spożywają więcej fast-food’ów i dosładzanych napojów gazowanych. Obecnie w mniejszym stopniu niż kiedyś rodzice mają kontrolę nad życiem i nawykami żywieniowymi swoich pociech. Według ostatnich badań American Medical Association, zauważalny jest wzrost chronicznych chorób wśród amerykańskich dzieci, takich jak otyłość, astma, czy tzw. ADHD. Jeśli chodzi o otyłość, to w 1970 r. 5% dzieci w wieku od 5 do 18 lat było otyłych, dziś już 18%. Podobny wzrost zauważalny jest w przypadku astmy (z 9% w 1980 r. do 18% obecnie).

 

Problem otyłości jest również poważnym zagrożeniem zdrowia młodych ludzi w Europie, w tym i w Polsce. Nadwaga już dzisiaj jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego. Wraz z nasileniem się tej patologii, wzrośnie ryzyko wystąpienia wśród dzieci cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, problemów ze snem, jak i problemów psychospołecznych. Dodatkowo statystyki dowodzą, że większość dorosłych osób otyłych, miało nadwagę już w młodości: otyłe dzieci wyrastają najczęściej na otyłych dorosłych.  Może mieć to wyraźny wpływ na długość i jakość życia mieszkańców Europy w przyszłości. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że do roku 2050 średnia długość życia mężczyzn zmniejszy się z tego powodu o pięć lat.

 

Wyniki badania dotyczące sytuacji epidemiologicznej otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce pochodzą z Programu „Wczesna profilaktyka nadciśnienia tętniczego oraz nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży w Łodzi”. Badanie przeprowadzane było w roku szkolnym 2005/2006 i objęło ponad 27 tysięcy łódzkich dzieci i młodzieży. Wynika z niego, że nadwaga i otyłość dotyczy około 15,7% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i występuje z podobną częstością u obu płci.

 

Porównanie tych danych z wcześniejszymi (badanie Instytutu Żywności i Żywienia przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży szkolnej, odpowiednio w 1994/1995 i w 2000 roku), wskazuje, że odsetek młodych ludzi z nadwagą i otyłością w Polsce niestety rośnie. Wśród chłopców w wieku 7-17 lat, w ciągu 6 lat częstość występowania nadwagi i otyłości wzrosła z 8,9% w 1994/1995 roku do 11% w 2000 r. W przypadku dziewcząt w tym samym wieku, odsetek przypadków z nadwagą i otyłością wzrósł z 8,8% w 1994/1995 do 11,3% w 2000 roku.

 

W związku z rosnącym problemem otyłości wśród młodych ludzi dużym wyzwaniem jest podejmowanie działań edukacyjnych kształtujących świadomość prozdrowotną młodego pokolenia. Wśród różnych prozdrowotnych inicjatyw edukacyjnych na uwagę zasługuje konkurs internetowy Ruckus Nation przygotowany przez amerykańską organizację Hope Lab.

 

Konkurs zostanie rozstrzygnięty już za kilkanaście dni (17 marca). HopeLab uznało aktywność fizyczną za kluczową dla rozwiązania problemu otyłości amerykańskiej młodzieży. Poprzez konkurs organizacja chce zwrócić uwagę opinii publicznej na ten problem, a także zaktywizować ludzi i społeczności do (w tej chwili już ogólnoświatowej) akcji edukacji społecznej na rzecz walki z otyłością. Metodą konkursu chce wyłowić różne kreatywne, zabawne i ciekawe pomysły na zwiększenie aktywności fizycznej 11-14 latków, w celu promowania zdrowego trybu życia i wpojenia im postaw, które będą przynosić im korzyści także w dorosłym życiu.

 

edukacja społeczna

 

Początkowo organizatorzy planowali realizację konkursu tylko w Stanach Zjednoczonych, szybko jednak okazało się, że zainteresowanie konkursem wyszło daleko poza granice kraju - w konkursie udział wzięły 1142 zespoły z 71 krajów. Ostatecznie na konkurs nadesłano 429 pomysłów na innowacyjne produkty, które pozwolą zwiększyć aktywność fizyczną nastolatków w wieku od 11 do 14 lat. Zgłoszone do konkursu projekty napłynęły aż z 37 krajów świata, w tym i z Polski (niestety nie dostały się do półfinału). Najmłodszy członek zespołu, który wysłał zgłoszenie miał 6 lat, najstarszy 82.

 

Dla zwycięzców w czterech kategoriach przewidziano wysokie nagrody (25.000 USD), a za najbardziej innowacyjny pomysł Nagrodę Główną w wysokości 75.000 USD. Hope Lab postanowiło kontynuować pracę nad jednym lub kilkoma zwycięskimi projektami, a następnie wypromować je jako skuteczne metody walki z otyłością wśród młodzieży. Może zatem warto śledzić losy tych projektów, aby mogła z nich skorzystać również polska młodzież.

 

Dane dotyczące problemu otyłości młodzieży w Polsce przytoczono za media.netpr.pl (informacja prasowa).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie