Dojrzałość w sieci

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kompetencje w obsłudze komputera i Internetu wpływają na zmianę jakości życia – ułatwiają komunikację, pozwalają rozwijać zainteresowania, dają szansę zatrudnienia. Kilka dni temu powołana została Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci”, mająca na celu popularyzowanie uczestnictwa w cyfrowym świecie i aktywizację w tym obszarze osób dojrzałych.PHOTO: FOTOLIA

Zbliżający się Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego (17 maja) jest inspiracją do podejmowania dyskusji na temat nowych technologii, roli rozwiązań informatycznych w rozwoju społecznym i gospodarczym, a także szansą, jakie otwiera dostęp do Internetu. Dlatego 11 maja odbyło się spotkanie inauguracyjne Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrzałość w sieci”. Jej założyciele postawili sobie za cel umożliwienie seniorom i zachęcenie ich do korzystania z nowych technologii, w tym Internetu.

Koalicja jest inicjatywą stworzoną przez UPC Polska oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy udziale firm Microsoft, F-Secure, IBM, Onet.pl oraz Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Związku Harcerstwa Polskiego i PKPP Lewiatan. Patronat nad działaniami Koalicji objęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczyli: Anna Streżyńska, prezes Urzędu komunikacji Elektronicznej, Włodzimierz Marciński, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Elwira Gross-Gołacka, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w MPiPS, Bogdan Jaskołda, Dyrektor Biura Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, Aleksander Tarkowski z zespołu doradców strategicznych Prezesa Rady Ministrów oraz prezesi i członkowie zarządów firm i organizacji wchodzących w skład koalicji.

„Powstanie takiej inicjatywy, jak Koalicja „Dojrz@łość w sieci” jest doskonałym przykładem partnerstwa firm i organizacji pozarządowych, które działają wspólnie na rzecz cyfrowego włączenia osób wykluczonych technologicznie. W krajach Unii Europejskiej odsetek osób powyżej 50-go roku życia korzystających z komputera i Internetu jest znacznie wyższy, dlatego takie inicjatywy jak Koalicja są ważne dla budowania kapitału społecznego oraz społeczeństwa informacyjnego. Urząd Komunikacji Elektronicznej aktywnie włącza się w tego typu działania mając na uwadze priorytety rozwoju kraju na najbliższe lata.” – powiedziała Anna Streżyńska, prezes Urzędu komunikacji Elektronicznej, patrona Koalicji.

Podczas spotkania inauguracyjnego Koalicjanci rozmawiali o nowych technologiach jako o sposobie na aktywizację seniorów i ułatwienie im dostępu do wiedzy. Poruszano zagadnienia dostępu do urzędów czy samodzielnego załatwiania codziennych spraw za pośrednictwem sieci, wykorzystania nowych środków komunikacji dla wydłużenia aktywności zawodowej osób starszych.

„Nowe technologie powinny być dostępne dla każdego, bez względu na wiek. Dojrzałych osób nie może zabraknąć w cyfrowym świecie, a ich liczna reprezentacja w społeczeństwie związana m.in. ze starzeniem się naszej populacji, wymaga od nas wszystkich dodatkowych działań wspierających ich włączenie do świata nowych technologii. Ich doświadczenie i potencjał z pewnością podniosą jakość dyskusji w Internecie oraz stworzą szansę na zwiększenie satysfakcji z życia i przyczynią się do lepszej komunikacji międzypokoleniowej.” – powiedział Simon Boyd, prezes UPC Polska.

Internet to dziś dla wielu osób podstawowe źródło informacji, narzędzie komunikacji, forma rozrywki, robienia zakupów czy załatwiania spraw w urzędzie. Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez telefonu komórkowego, komputera czy Internetu. Tym trudniej jest uświadomić sobie, że 10 milionów Polaków na co dzień nie korzysta z nowych technologii. Większość z nich to osoby powyżej 45-tego, 50-tego roku życia. O ile na przykład, według danych GUS, prawie 96% Polaków w wieku 16-24 lata korzysta z Internetu, o tyle im jesteśmy starsi, tym ten odsetek staje się mniejszy. W grupie wiekowej 45-54 lata z Internetu korzysta prawie 47% osób, a wśród osób 55+ to niecałe 21%. Skala tak zwanego e-wykluczenia, zwłaszcza wśród osób 50+ rośnie zamiast zmniejszać się.

(Źródło: UPC, Koalicja "Dojrzałość w Sieci")

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie