O myśleniu wizualnym

fot. Agata Baj

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wakacje to dobry czas dla nauczyciela, aby poćwiczyć coś nowego, odmiennego od rutynowych czynności, może nawet coś szalonego… Dlaczego by zatem nie zacząć rysować własnych myśli? Może odkryjemy w sobie talent? Przenoszenie na papier naszych myśli wbrew pozorom nie jest wcale trudne, a w dodatku przynosi nam ogromną satysfakcję. To także świetne narzędzie dydaktyczne – opowiadała o nim Agata Baj w 9-tym webinarze Superbelfrów.

„Zacznij od prostych rzeczy” – mówi Agata Baj. Jeśli już zdecydujemy się spróbować, „na początek, ważne by nie odkładać na potem a zacząć rysować już dziś.”. Oto trzy pierwsze kroki:

Ważne jest, abyśmy używali form wyrazu plastycznego, wizualnego przedstawiania myśli, abyśmy myślą nadawali formę, kształt. Abyśmy „myśleli mięśniami”, rejestrowali myślenie, używając ręki. A to po to, abyśmy mieli szansę oglądania naszego myślenia, widzieli narysowaną, napisaną formę (myślenie wzrokiem), co daje szansę przerodzenia się widzenia w myślenie refleksyjne, pytajne - Wiesław Karolak.

 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinaru:

I jeszcze oddamy głos Agacie - dla tych, którzy zdecydowali się zacząć:

 

Co nam będzie potrzebne?

Narzędzia, jakie na start mogą być pomocne to cienkopisy kolorowe, cienkopisy kreślarskie.

Linki do dodatkowych treści, które wspomniałam w webinarium:

Skąd czerpać inspiracje?

Od czego zacząć? Ucz się jak dziecko – naśladuj innych. Podpatruj rysowane notatki innych, chodź na warsztaty z myślenia wizualnego i nie czekaj, zacznij już dziś! Polecam Ci szczególnie dwa miejsca, w których znajdziesz wiele inspiracji:

  • PINTEREST: to wirtualna tablica, na której znajdziesz wiele przykładów, od prostych do bardzo zaawansowanych. Po utworzeniu własnej, wirtualnej tablicy przypniesz do niej każdą grafikę, która Cię zainteresuje. Inspiruj się!!! Szukaj słów kluczy: myślenie wizualne, visualthinking, sketchnoting, graphic recording, bikablo, lettering…
  • FACEBOOK: Oto kilka interesujących miejsc i osób:
  • Klaudia Tolman i jej grupa: Myślenie Wizualne (Ryślenie);
  • Piotr Poznański – Sketchnotowanie, czyli ilustrowanie idei;
  • Szkoła Praktyków Wizualnych prowadzona przez Danutę Kitowską i Agnieszkę Halamę;
  • MYŚLOGRAFIA: myślenie wizualne, mapy myśli, sketchnoting… – to moje miejsce na Facebooku.

Zaglądaj, ucz się, naśladuj, inspiruj. Wszystkie te osoby prowadzą warsztaty z myślenia wizualnego w różnych miastach Polski. … A i koniecznie dziel się swoimi dziełami ze światem, to bardzo mobilizuje do systematycznych ćwiczeń.

 

Notka o autorce: Agata Baj - pasjonatka edukacji jako nieustannego uczenia się i rozwoju, trener efektywnych technik uczenia (się), z wykształcenia pedagog. Absolwentka Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projektuje i prowadzi szkolenia z zakresu m.in. efektywnych metod nauczania i uczenia się. Prowadzi zajęcia dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli. Właścicielka marki eduBAJ, prowadzi grupę na facebook: MYŚLOGRAFIA: myślenie wizualne, mapy myśli, sketchnoting... Autorka poradnika Mapy Myśli. Poradnik dla osób uczących się oraz publikacji edukacyjnych w magazynie TRENDY uczenie się w XXI w. Publikowała też w magazynie Awangarda w edukacji, Gazecie Szkolnej oraz na portalu edukacyjnym Edunews.pl. Związana z grupą SuperBelfrzy RP. W niniejszym artykule wykorzystano fragmenty podsumowania webinaru opublikowanego w blogu Superbelfrów.

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie