Park Edukacji Rozwojowej - świat na wyciągnięcie ręki

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zaczęło się od trzech afrykańskich chat, wypełnionych eksponatami przywiezionymi z Afryki. Wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu, którzy powrócili z misji w odległych zakątkach świata, pragnęli przenieść do Polski elementy afrykańskiej rzeczywistości i podzielić się swoim misyjnym doświadczeniem z jak największą ilością osób.(C) Park Edukacji Rozwojowej

Igloo, które nie topi się w słońcu

Dziś w Parku Edukacji Rozwojowej, obejmującym ponad 2 ha, obok afrykańskich chat, stoi papuaski dom na palach, a na andyjskim wzniesieniu góruje samotnie peruwiańska chatka. Nieopodal wypatrywać można Indianina z Wielkich Równin wynurzającego się z tomahawkiem z wysokiego tipi. W bliskim sąsiedztwie bieleje w słońcu igloo z Arktyki – jedna z największych ciekawostek Parku. Już kilkadziesiąt metrów dalej przenosimy się do krainy równinnych stepów, gdzie barwnie zdobione, otwarte na oścież drzwi mongolskiej jurty zapraszają do wejścia w zupełnie odmienny świat koczowniczych ludów Wielkiego Stepu.

Ze wzniesienia, po przejściu kołyszącym się mostem, każdy może objąć jednym spojrzeniem panoramę całego świata - ogromną mapę wszystkich kontynentów, z wyodrębnionymi konturami państw, na której błyskawicznie można przenieść się z Polski do wybranego kraju na świecie. Park Edukacji Rozwojowej jest jedynym tego typu miejscem nie tylko w Polsce, ale i w Europie, gdzie tak różnorodne kultury znajdują się w jednym miejscu, w zasięgu ręki.

Misja

Po co to wszystko? Główną ideą stworzenia Parku było przybliżenie odwiedzającym realiów misyjnych, w których żyją i pracują misjonarze oraz wolontariusze. Uświadomienie, czym jest i na czym polega działalność misyjna, będąca bezpośrednią konsekwencją Chrystusowego wezwania „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Temat trudny, a jednocześnie odległy dla tych wszystkich, którzy wiedzę o misjach czerpią jedynie z mediów. Miejsca, które znalazły się na mapie Parku Edukacji Rozwojowej to obszary, w obrębie których Kościół nieustannie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Dlatego najważniejszym punktem Parku jest górujący nad całością krzyż, symbolizujący wartości chrześcijańskie jednoczące ludzi na całym świecie. Misjonarze i wolontariusze z Krzyżem Misyjnym na szyi udają się w odległe zakątki, aby swoim codziennym życiem i pracą dawać świadectwo chrześcijańskiego powołania, oddając swój czas tym wszystkim, którzy potrzebują pomocy na oddalonych kontynentach.

Jak wygląda „łapacz chłodu”?

(C) Park Edukacji RozwojowejPark Edukacji Rozwojowej z założenia ma być czymś znacznie więcej, niż atrakcją turystyczną. Idea funkcjonowania tego miejsca skupia się na wszechstronnej edukacji międzykulturowej dzieci i młodzieży.  Dlatego też, poza standardowym zwiedzaniem, Park oferuje bogaty program warsztatów edukacyjnych, dopasowanych odpowiednio do wieku uczestników. Jak wygląda „łapacz chłodu”? Na czym polega wolontariat misyjny? Skąd się bierze kakao? Kim są Innuici? Na te i wiele innych pytań znajdują odpowiedzi uczestnicy warsztatów, biorąc udział w ciekawych grach, zabawach i zajęciach edukacyjnych prowadzonych w Parku. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie, poznają ciekawostki dotyczące życia mieszkańców na innych kontynentach, mogą dotknąć oryginalnych przedmiotów pochodzących z dalekich krajów, zobaczyć, jak wyglądają chipsy bananowe lub ghańska czekolada, przymierzyć papuaską spódnicę oraz zagrać na nietypowych instrumentach: afrykańskich bębnach, grzechotkach z kopytek lamy czy mongolskiej „głowie konia”.

Uczestnicy warsztatów edukacyjnych poprzez metody dostosowane do wieku grupy: gry i zabawy, a także dyskusje i pracę w grupie, w ciekawy sposób zdobywają wiedzę z zupełnie nowego zakresu wiedzy, poznają odmienne kultury oraz podstawowe problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy krajów misyjnych. Jednym z najważniejszych punktów wizyty jest moment, kiedy uczestnicy warsztatów zastanawiają się nad swoją rolą jako misjonarza w miejscu, gdzie mieszkają, oraz nad tym, jak sami mogą pomóc rówieśnikom z innych państw.

Dzień z życia w Afryce

Park Edukacji Rozwojowej ze względu na swoją egzotykę i wystrój jest znakomitą przestrzenią do nawiązania kontaktu z inną kulturą i tradycją. Dzięki warsztatom dzieci i młodzież otwierają się na odmienną rzeczywistość, kształtują w sobie postawę empatii i rozwijają umiejętność współpracy na rzecz innych. Warsztaty są tematyczne, a odwiedzający mają możliwość wyboru swojej ścieżki edukacyjnej w Parku. W propozycjach dla najmłodszych można znaleźć m.in. „Dzień z życia w Afryce” oraz podróż do świata południowoamerykańskich plemion Indian.

Dla starszych natomiast przygotowano m.in. warsztat o produkcji kakao w Ghanie oraz grę terenową, podczas której uczestnicy wcielają się w rolę streetworkerów pracujących w slumsach na przedmieściach wielkich miast Ameryki Południowej.  W ofercie znajdują się także zajęcia edukacyjne ukazujące tradycyjne oraz współczesne oblicze Mongolii, a także warsztat „Misyjne drogi” nawiązujący do tematyki misyjnej oraz roli misjonarza i wolontariusza w dzisiejszym świecie. 

Coś więcej niż edukacja

Park Edukacji Rozwojowej jest częścią większego projektu, mającego na celu promowanie edukacji globalnej i rozwojowej na szeroką skalę. Wizyty grup szkolnych w Parku stanowią okazję do nawiązywania dłuższej współpracy z różnego rodzaju placówkami oświatowymi i organizacjami. W ubiegłym roku Salezjański Wolontariat Misyjny wraz z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizował specjalne szkolenie dla nauczycieli mające na celu poszerzenie kompetencji i wiedzy dotyczącej zagadnień globalnych. Kontynuacją projektu były zajęcia w szkołach, podczas których nauczyciele dzielili się z uczniami zdobytą wiedzę. Efekty tej pracy pedagodzy mieli okazję zaprezentować podczas specjalnej konferencji pt. „Edukacja rozwojowa w szkole”, która stanowiła podsumowanie wcześniejszych działań.

Kierunek Afryka

(C) Park Edukacji Rozwojowej„Kierunek Afryka – Pilotażowy program zajęć dla młodzieży na edukacyjnej mapie Afryki” to jedna z ostatnich propozycji Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu dla placówek i ośrodków organizujących programy wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Projekt obejmował dwa etapy: pierwszy zakładał realizację cyklu aktywnych i innowacyjnych zadań edukacyjnych, których efekty zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie. W ramach drugiego etapu pięć najaktywniejszych osób z każdej placówki przyjechało do Parku Edukacji Rozwojowej w Krakowie, gdzie na wielkoformatowej mapie Afryki razem z pozostałymi uczestnikami wzięli udział w spotkaniu finałowym, podczas którego prezentowali wiedzę i umiejętności zdobyte podczas wakacyjnych zajęć edukacyjnych. Propozycja skierowana była do młodzieży licealnej, gimnazjalnej oraz uczniów 5 i 6 klasy szkoły podstawowej.  W chwili obecnej w opracowaniu znajduje się publikacja – przewodnik po programie edukacyjnym „Kierunek Afryka”, który trafi niebawem do wszystkich małopolskich szkół. Do realizacji programu we współpracy z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym „Młodzi Światu”  zaproszeni są nauczyciele ze szkól z całej Polski.

Zapraszamy do Parku Edukacji Rozwojowej.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie