Strach przed testami

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nadmierny niepokój i strach mogą mieć na człowieka wyniszczający wpływ. W szkole mogą blokować uczenie się uczniów. Strach przed egzaminem zmniejsza koncentrację uczniów, zaburza ich pamięć i możliwość przetwarzanie i przywołanie informacji, w sumie wpływa na zmniejszenie wydajności (Szafranski, Barrera, & Norton, 2012).

Jednak pewne formy sprawdzania są uczniom potrzebne. Dobrze, gdy widzą ile się nauczyli i nad czym powinni jeszcze popracować.

Najłatwiejszą formą sprawdzania jest test. Dlatego tak często jest on wykorzystywany. Niestety, sprawdzian w szkole często jest traktowany jako straszak, nauczyciele maja nadzieję, że strach przed testem zmobilizuje uczniów do nauki.

Strach przed testami wpływa również na nauczycieli. Zmieniają sposoby nauczania, aby podporządkować je wynikom egzaminów testowych (Saeki, Pendergast, Segool, & von der Embse, 2015). Zmiany te często obejmują zawężenie programu nauczania i stosowanie metod, które przynoszą przeciwny efekt do zamierzonego (Nathaniel, Schultz i Draughn, 2015).

Wydaje się, że główny lęk dotyczy oceniania. Na stosunek do ocen ma też wpływ atmosfera, jaką tworzy nauczyciel wokół ocen i relacje między nauczycielem a uczniami (den Brok, Brekelmans i Wubbels, 2004).

Co zrobić, aby ograniczyć lęk przed testem? Oto kilka wskazówek:

 • Nauczyciel uprzedza uczniów o zakresie materiału obowiązującego na teście. Uczniowie osiągają lepsze wyniki, gdy wiedzą, czego mogą się spodziewać i jak mogą się do testu przygotować.

Nauczyciel: Powiem, wam co będzie na teście, abyście mogli się dobrze przygotować. Chciałabym/chciałbym abyście dobrze wypadli.

 • Po wykonaniu testu omawiane są jego wyniki oraz prawidłowe i błędne odpowiedzi.

Nauczyciel: Omówimy prawidłowe i błędne odpowiedzi, aby skorzystać w przyszłości z wyników testu.

 • Uczniowie wiedzą, po co biorą udział w teście, co on sprawdza i jak mogą wykorzystać informację o wynikach.

Nauczyciel: Zanim przystąpimy do testu, chciałabym/chciałbym wam powiedzieć, dlaczego przeprowadzam ten test i jak możecie z jego wyników skorzystać w dalszej nauce.

 • Nauczyciel nie okazuje obawy o wyniki testu i nie podkreśla niebezpieczeństwa przegranej. Uznaje test jest sprawdzianem – w jakim stopniu uczniowie z nauczycielem opanowali materiał. Nie jest ważna ocena, ważne jest ile się nauczyliśmy.

Nauczyciel: Ten test bada ile się wspólnie nauczyliśmy. Dla mnie to też będzie użyteczna informacja, czy osiągnęliśmy zakładane cele.

Kilka wniosków z badań nad testami

Uczniowie są bardziej zmotywowani i odnoszą sukcesy, gdy rozumieją wartość zadań edukacyjnych (Martin, 2001).

Osiągnięte sukcesy na poprzednich testach zmniejszają lęk uczniów przed testem (Hattie, 2012). Oceny stają się rodzajem samospełniającej się przepowiedni: uczniowie, którzy radzą sobie dobrze na testach przewidują, że zrobią je dobrze, podczas gdy uczniowie, którzy zmagają się z problemami, nadal będą prawdopodobnie mieli trudności.

Warto zadbać o to, aby uczniowie byli w stanie przewidzieć trafnie wyniki jakie osiągną na teście. Pomaga im w tym znajomość oczekiwań i celu uczenia się i brak porównywania się z kolegami z klasy (Ormrod, 2014).

W erze testomanii testy mają się dobrze i pewnie pozostaną w edukacji, a wraz z nimi lęk. Jako nauczyciele możemy dążyć do tego, aby lęk uczniów zmniejszać i aby dawki testowania były małe, a testy i lęki ułatwiały naukę zamiast ją hamować.

 

Bibliografia:

Hattie, J. (2012). Visible learning for teachers: Maximizing impact on learning. Routledge.

Martin, A. J. (2001). The Student Motivation Scale: A tool for measuring and enhancing motivation. Australian Journal of Guidance and Counselling, 11(1), 1-20.

Ormrod, J. E. (2014). Educational psychology: Developing learners. Pearson.

Szafranski, D. D., Barrera, T. L., & Norton, P. J. (2012). Test anxiety inventory: 30 years later. Anxiety, Stress & Coping, 25(6), 667-677.

Nathaniel, P., Schultz, B. K., & Draughn, J. D. (2015). Readying students to test: The influence of fear and efficacy appeals on anxiety and test performance. School Psychology International, 36(6), 620-637.

 

Notka o autorce: Danuta Sterna – była nauczycielka matematyki i dyrektorka szkoły, ekspertka merytoryczna w programie Szkoła Ucząca Się (SUS) (prowadzonym przez CEO i PAFW), autorka książek i publikacji dla nauczycieli, propaguje ocenianie kształtujące w polskich szkołach. Niniejszy wpis pochodzi z jej bloga w partnerskiej platformie Edunews.pl – www.osswiata.pl.

Inspiracja artykułem prof. Curtisa Chandlera z Brigham Young University Idaho w Middleweb.com.

  

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Wkuwanie pod testy

>> O testach

>> Zamiast testów - OK zeszyt

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.
 • Written by Ppp
  Zacząłbym nie tyle od poczucia, co od WIEDZY o braku sensu - gdzieś w połowie podstawówki uczniowie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie