Kilka słów o edukacji domowej

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Homeschooling, czyli edukacja domowa, to alternatywna forma kształcenia dzieci i młodzieży, w której rolę nauczyciela przejmują rodzice lub prawni opiekunowie. W Polsce jest jeszcze mało popularna, choć daje dużą dowolność w realizacji materiału. Rodzic może skoncentrować się na indywidualnych potrzebach dziecka, co w przypadku szkoły tradycyjnej nie jest możliwe. Ważną kwestią jest również możliwość dostosowania tempa nauki do potrzeb i zainteresowań dziecka.

Edukacja domowa jest to forma edukacji wzmacniająca więzi i dająca dziecku poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym, że w homeschoolingu nie ma zadań domowych, dziecko ma czas na kreatywność, co owocuje wymyślaniem nowych zabaw i aktywności.

Kwestie formalne

Nauczanie domowe w Polsce jest legalną formą kształcenia, która stanowi alternatywę dla tradycyjnej szkoły od 1991 r. Dziecko musi jednak być zapisane do szkoły stacjonarnej i raz w roku przystąpić do egzaminu weryfikującego wiedzę przeprowadzanego w formie pisemnej i ustnej z każdego przedmiotu. Na tej podstawie uczeń otrzymuje świadectwo i promocję do następnej klasy. Decyzję o rozpoczęciu przez dziecko edukacji domowej podejmuje dyrektor szkoły po złożeniu przez rodziców odpowiednich dokumentów (dlatego warto wybrać szkołę przychylną i wspierającą tę formę edukacji).

Najczęstsze wątpliwości rodziców

Wielu rodziców ma niewielką wiedzę na temat edukacji domowej, przez co rodzą się obawy że dziecko będzie odizolowane od rówieśników. W rzeczywistości jednak ma ono więcej czasu na rozwijanie swoich pasji w gronie dzieci o podobnych zainteresowaniach na zajęciach poza systemem szkolnym. Wzięcie na siebie odpowiedzialności za edukację dziecka też napawa część rodziców wątpliwościami, czy się w tej roli sprawdzą. Co ciekawe, to jednak rodzic bardzo często ma kreatywne pomysły na przedstawienie danego zagadnienia, realizację tematu w praktyce zamiast suchej teorii (na łonie natury czy podczas wycieczki, na której np. dziecko na żywo zobaczy zamek i pozna jego historię). Edukacja domowa daje dużą dowolność jeśli chodzi o formę nauczania. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia rodziców ☺. Decyzję o rozpoczęciu lub rezygnacji z nauczania domowego możemy podjąć w dowolnym momencie. Warto wiedzieć, że rodzic ma wybór, bo może właśnie edukacja domowa jest najlepszą opcją dla naszego dziecka i nas samych.

"Największą zaletą jest przede wszystkim elastyczność. Elastyczność w działaniu, w dobieraniu metod, form, podręczników, elastyczność w myśleniu. Sami dobieramy sobie materiały, czas nauki, pomoce dydaktyczne" – mówi Urszula, mama Martyny i Mateusza.

"Te wspólne chwile z dziećmi w edukacji domowej to ogromna przyjemność. Nikt nam tego nie zabierze, to duża wartość. To nasz domowy eksperyment i nie wiemy, jakie będą tego efekty. Po prostu czujemy, że to jest nasza wspólna droga. Już za kilka lat dzieci pójdą swoją drogą. To tak szybko mija. Poprzez ED budujemy z nimi więź, relację, uczymy się siebie. To fantastyczna podróż. Myślę, że jedna z naszych najciekawszych" - mówi Ilona, mama Nataszy i Kajtka.

Osoby zainteresowane edukacją domową odsyłamy na http://domowa.edu.pl/.

 

Notka o autorce: Karolina Pabijan – wolontariuszka w Fundacji Edukacji Domowej, mama półtorarocznej Lilii, praktykująca rodzicielstwo bliskości oraz pozytywną dyscyplinę. Zainteresowana alternatywnymi metodami nauczania, świadomym rodzicielstwem oraz psychologią rozwoju.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie