Stwarzajmy warunki do eksperymentowania

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jeśli chcemy kształcić kreatywnych i myślących uczniów i absolwentów szkół, musimy stwarzać im odpowiednie warunki do rozwoju: odkrywania, eksperymentowania, projektowania i tworzenia – uważa prof. Mitch Resnick z Uniwersytetu Technicznego Massachusetts (MIT) w rozmowie z redakcją Edunews.pl. Twórca programu Scratch zachęca do przemyślenia celów dzisiejszej edukacji.© MIT - Mitch Resnick

Dzisiaj w szkole wszyscy bez wyjątku musimy się uczyć. Także nauczyciele. Jest to bardzo ważne, aby i oni eksperymentowali, odkrywali, próbowali nowego, nie bali się także porażek, jeśli coś nie wyjdzie. Dzięki temu uczniowie będą widzieli, że ich nauczyciel też stara się, poszukuje, a to zawsze działa motywująco. Potrzebujemy nowego podejścia do celów nauczania, ale najważniejsza zmiana musi się dokonać w głowach nauczycieli.

To, co mówi prof. Resnick, oznacza tak naprawdę konieczność zerwania z kulturą błędu. Nie da się wymyśleć czegoś nowego, odkryć nieznanego, jeśli będziemy myśleć tylko o nie popełnianiu błędów. Bo właśnie dzięki nim poszukujemy najlepszej drogi wiodącej do przyjętego celu. Uczenie się jest trochę jak gra – nie od razu wygrywam – muszę pokonać najpierw drogę do celu, ekserymentować i wielokrotnie próbować, jak najlepiej osiągnąć cel.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z prof. Mitchem Resnickiem:

Rozmowa zarejestrowana została podczas konferencji WCCE 2013 – Światowej Konferencji Komputery w Edukacji - w lipcu br. w Toruniu.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie