Pięć kroków do poprawy edukacji ekonomiczno-finansowej w szkołach

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Żyjemy w czasach wszechobecnego braku świadomości ekonomiczno-finansowej. Jak wynika z badań S&P jedynie 33% dorosłych osób na świecie posiada podstawową wiedzę z tego zakresu, co oznacza, że ok. 3,5 mln pełnoletnich nie rozumie podstawowych pojęć finansowych. Na tym tle Polska nie jest „zieloną wyspą”, co potwierdzają badania zarówno międzynarodowe, jak i krajowe.

Dobrym przykładem jak postępują Polacy jest stosunek do oszczędzania – 70% badanych osób stwierdziło, że warto oszczędzać, jednak tylko 13% regularnie oszczędza (Postawy Polaków wobec finansów, 2016). Młodzi Polacy cechują się niższą wiedzą ekonomiczną niż pozostałe grupy wiekowe. Jak pokazują dane BIK, dla wielu z nich pierwsze poważne decyzje finansowe zakończyły się problemami, które mogą rzutować na dalsze życie (osoby w wieku 18-34 lata posiadają 4,6 mld zł zaległych zobowiązań kredytowych, a co ósmy 18-24 latek posiadający kredyt nie radzi sobie z jego spłatą).

Tradycyjnym miejscem zdobywania wiedzy powinna być szkoła, jednak jak pokazuje rzeczywistość, poziom nauczania treści ekonomiczno-finansowych w polskim systemie szkolnictwa obowiązkowego ograniczony jest do minimum (jedynie 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią oraz finansami w ciągu 12 lat edukacji). Wyzwań edukacji ekonomiczno-finansowej w polskich szkołach jest wiele — zbyt mała liczba godzin nauczania treści ekonomiczno-finansowych, głównie teoretyczne formy nauczania, niedopasowane materiały edukacyjne, nieodpowiednie przygotowaniem nauczycieli, niska otwartość szkół oraz niski status przedmiotu.

Aby im sprostać powstał raport inicjatywy FEDK (Finanse i Ekonomia Dla Każdego), który znajduje się na stronie www.fedk.pl/raport. Jego celem jest przedstawienie rekomendacji zmian w systemie szkolnictwa obowiązkowego, które stanowią wskazówkę co zrobić, aby poprawić jakość kształcenia ekonomii i finansów w polskich szkołach, a tym samym podnieść świadomość ekonomiczno- finansową Polaków. Autorzy zidentyfikowali 6 głównych problemów, którym odpowiada 5 rekomendacji, po wprowadzeniu których każda uczeń zdobędzie fundamentalną wiedzę i umiejętności ekonomiczno-finansowe do podejmowania racjonalnych i odpowiedzialnych decyzji w przyszłości.

Gruntowna zmiana systemu kształcenia ekonomii i finansów jest konieczna. Przez ostatnie 25 lat Polska dokonała „cudu gospodarczego”. Aby podtrzymać tendencje rozwojowe, niezbędne jest zbudowanie gospodarki na solidnych fundamentach, a jednym z nich jest wyedukowane finansowo społeczeństwo. Z tego względu niezbędne jest wdrożenie do systemu szkolnictwa obowiązkowego odpowiednich, długofalowych rozwiązań, które będą stanowić początek dalszych, systemowych zmian.

 

(Źródło: Finanse i Ekonomia Dla Każdego)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie