Młodzi uczniowie w sieci

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyJak wynika z analizy eKid przeprowadzonej przez firmę PBI na podstawie badania Megapanel PBI/Gemius, Internet mocno zaznacza swoją obecność w życiu uczniów. Dorasta pokolenie użytkowników, którzy bez Internetu nie wyobrażają sobie życia. Co robią dzieci w wieku szkolnym w Internecie, jak często korzystają z sieci i do czego ją wykorzystują?
 
Z opracowania PBI wynika, że 13% polskich internautów to dzieci poniżej 16 roku życia, z czego 7% to uczniowie szkół podstawowych, zaś 4% - młodzież gimnazjalna.
 
eKid - badania aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie
 
Wśród najmłodszych internautów (7-12 lat), większość – 58% - stanowią chłopcy.

eKid - badania aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie

Uzyskane z Megapanelu dane wskazują, że Internet na dobre zagościł w życiu młodych użytkowników. Im starsze dzieci, tym częściej spędzają czas przed ekranem komputera. Na przykład, 2/3 internautów w wieku gimnazjalnym korzysta z Internetu codziennie lub prawie codziennie.

eKid - badania aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie

Sieć, dla najmłodszych internautów, to przede wszystkim źródło informacji o kulturze i rozrywce, nowych technologiach, codziennych wydarzeniach. Choć należy również zaznaczyć, że zarówno dzieci ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści sięgają do internetu, by wyszukiwać interesujące ich informacje o tematyce edukacyjnej – edukacja jest w pierwszej 10-tce najważniejszych tematów dla dzieci.

eKid - badania aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie

Ważne są dla dzieci i nastolatków serwisy społecznościowe, na które zagląda ponad 90% badanych. 56% internautów w wieku poniżej 13 lat podtrzymuje kontakty ze znajomymi dzięki Naszej Klasie, a 36% za pośrednictwem Facebooka.

Jak można się było spodziewać, młodzi internauci odwiedzają w sieci również strony o treści dla nich nieodpowiedniej. Okazuje się, że co czwarty internauta (27%) w wieku do 12 lat zajrzał na przynajmniej jedną witrynę o charakterze erotycznym (w grupie wiekowej 13-15 lat odsetek ten wynosi 42%).

eKid PBI to opracowanie pokazujące aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie. Dane pochodzą z cyklicznego badania Megapanel PBI/Gemius realizowanego od 2005 roku na zlecenie PBI przez firmę Gemius. Analiza eKid, która powstała we współpracy z Fundacją Kidprotect.pl, będzie publikowana co pół roku.

(Źródło: Fundacja Kidprotect.pl)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie