INSPIR@CJE 2024

Warszawa, 5-6 października 2024 roku

Chałubińskiego 8, wieżowiec Oxford Tower, ok. 300 m. od Dworca Centralnego

Witamy serdecznie! Zbliżają się INSPIR@CJE - to już 12. raz zapraszamy Państwa do udziału w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym, które przygotowujemy specjalnie pod potrzeby środowisk edukacyjnych: dyrektorów i nauczycieli w szkołach wszystkich typów, edukatorów, doradców, działaczy organizacji edukacyjnych. Spodziewamy się tradycyjnie około 300 osób z całej Polski. Wprawdzie to rok wyborczy i częściej przecieramy oczy widząc "cuda", które ogłaszają z prawa i z lewa różni "prorocy", ale bez obaw - u nas nie ma kiełbasy wyborczej. Ale będziemy rozmawiać między innymi o tym, jak (nie) dyskutujemy o polskiej szkole i dlaczego nam tak trudno porozumieć się w sprawach "edukacyjnego Dobra Narodowego" obok tradycyjnych tematów związanych z nowoczesną dydaktyką, metodyką i praktyką nauczania.  

***

Wyróżnikiem INSPIR@CJI jest praktyczne podejście do edukacji szkolnej, proponowanie nowych i często nowatorskich rozwiązań, dzielenie się pomysłami, metodami pracy, podpowiadanie, co się sprawdza, a co nie. Dążymy do głębszej refleksji nad procesem nauczania/uczenia się. Nie uprawiamy (politycznej czy edukacyjnej) propagandy lecz opowiadamy o tym, jak w szkołach faktycznie jest, czego nie ma i co rzeczywiście możemy i damy radę w nich zmieniać. Bo zmienić możemy bardzo dużo, jeśli tylko chcemy! Choć celem INSPIR@CJI jest debata o jakości edukacji, staramy się unikać tematów zbyt teoretycznych. Koncentrujemy się na zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą działalnością dydaktyczno-wychowawczą szkoły, zapraszając do wypowiedzi przede wszystkim aktywnych praktyków - edukatorów i nauczycieli, w tym także nauczycieli-konsultantów i nauczycieli akademickich, których wspólną cechą jest rzeczywiste, codzienne działanie na rzecz rozwoju systemu edukacji w Polsce.

INSPIR@CJE nie są konferencją naukową. Są natomiast niepowtarzalnym spotkaniem edukacyjnych innowatorów, eduzmieniaczy i superbelfrów, którzy w swojej codziennej pracy nie tylko myślą, jak poprawiać edukację w Polsce, ale rzeczywiście i świadomie to czynią. Od 2013 roku w każdej konferencji bierze udział około 350-400 osób, którzy docierają do nas z najdalszych końców Polski. To już ponad dekada inspirowania! Zapraszamy zatem ponownie!

INSPIR@CJE to jedna z form debaty edukacyjnej, którą prowadzi redakcja portalu Edunews.pl. Wspólnie zastanawiamy się, co można i warto w szkole zmieniać oddolnie. Uważamy, że polska edukacja może być skutecznie poprawiana i modernizowana dzięki oddolnym inicjatywom, które rodzą się w szkole lub tuż obok szkoły, a które są realizowane przez nauczycieli i inne osoby mające bliski, codzienny związek z edukacją. Uważamy, że nasza szkoła może być coraz lepsza tylko dzięki nauczycielom, a nie odgórnym nakazom/zakazom i urzędniczym wytycznym. W polskich szkołach pracuje wielu wspaniałych nauczycieli, którzy osiągają sukcesy pedagogiczne nie tylko w swojej klasie, ale także w kraju i na arenie międzynarodowej. Dowodem na to są m.in. projekty współpracy krajowej i międzynarodowej prowadzone w ramach programu eTwinning, Erasmus+, stale powiększające się grono społeczności Nauczycieli Roku czy choćby nominacje Jolanty Okuniewskiej (2016), Mariusza Zyngiera (2017), Barbary Zielonki (2018) czy Magdaleny Dygały (2019), Przemysława Staronia (2020) do nagrody Global Teacher Prize. Podczas INSPIR@CJI chcemy pokazywać takie osoby i ich projekty, promować dobre praktyki, które mogą poprawiać jakość kształcenia w szkołach. 

INSPIR@CJE są prawdziwą "edukacyjną odżywką" dla tych, którym rzeczywiście zależy na rozwoju polskiej szkoły. Inspirują do działania, o czym donoszą nam chętnie uczestnicy konferencji, wracający do szkół pełni pomysłów i wprowadzający je później w życie. W tym roku chcemy bardziej skupić się na pokazaniu tego, co w szkołach się udało zmienić MIMO takich warunków, w jakich szkolnictwo i nauczyciele od wielu lat funkcjonują. To może być taka Edu-Retrospekcja. Przyjeżdżając na INSPIR@CJE pomyślmy, co nam się udało (w swojej klasie, w swojej szkole, społeczności lokalnej, itp.) zmienić, z czego jesteśmy dumni. Spójrzmy na drogę, jaką w wielu naszych szkołach przeszliśmy przez ostatnią dekadę lub nawet dwie. Co dobrego się wydarzyło, co udało się poprawić, co zadziałało i co przynosi wymierne korzyści edukacyjne i społeczne. Powiedzmy o tym!

INSPIR@CJE 2024 - spotkajmy się po raz kolejny na wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym na początku października i porozmawiajmy o naszych sukcesach edukacyjnych. Posłuchajmy innych, wymieńmy się pomysłami i kontaktami. A potem spróbujmy dalej poprawiać szkołę! Żaden minister tego za nas nie zrobi. 

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Zachęcamy też do prenumeraty serwisu Wiadomości / Newslettera portalu Edunews.pl (na stronie głównej) - bądźmy w stałym kontakcie.

 

Redakcja Edunews.pl, zespół Fundacji Think! oraz Think Global sp. z o.o. 
przy współpracy z nauczycielami społeczności Superbelfrzy RP

***

PROGRAM KONFERENCJI (w przygotowaniu)

WARUNKI UCZESTNICTWA

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

INFORMACJA O HOTELACH (w przygotowaniu)

MAPA DLA UCZESTNIKÓW