Multimedialna szkoła

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
innowacje w edukacjiFundacja Instytut Nowoczesnej Edukacji w ramach Kampanii na Rzecz Uczenia realizuje trzyletni projekt edukacyjny „Multimedialna edukacja”. Jego głównym celem jest wdrożenie do szkół narzędzi multimedialnych - przede wszystkim Multitablic - oraz przygotowanie nauczycieli do systematycznego wykorzystywania nowoczesnych narzędzi dydaktycznych podczas zajęć.
 
1 września prof. Andrzej Blikle (informatyk, pracownik Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk) otworzył, pierwszą w Polsce, Multimedialną Szkołę Pro Futuro w Warszawie. Szkoła od maja przygotowywała się do wprowadzenia narzędzi multimedialnych oraz prowadziła szkolenia dla nauczycieli, a także lekcje pokazowe dla rodziców. Projekt otrzymał akceptację całej społeczności szkolnej i od tego roku wszyscy uczniowie będą mieli możliwość doświadczania i zdobywania wiedzy zgodnie ze współczesną formą postrzegania świata.
 
Tablice interaktywne są obecne w polskich szkołach, ale ich wykorzystanie pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem doświadczenia brytyjskie pokazują, iż zastosowanie tych narzędzi w edukacji znacznie poprawia skuteczność procesu dydaktycznego. W brytyjskich szkołach jest już 250 tysięcy tablic interaktywnych i stały się one podstawowym narzędziem pracy ucznia i nauczyciela podczas zajęć.
 
Badanie przeprowadzone przez BECTA, brytyjską agencję rządową ds. wprowadzania nowych technologii edukacyjnych w szkołach, pokazują, że ich użycie w trakcie lekcji znacznie zwiększyło skuteczność nauczania pojęć złożonych i abstrakcyjnych, m.in. matematyki czy nauk przyrodniczych. W zakresie przedmiotów przyrodniczych, uczniowie w wieku 5-7 lat wyprzedzili rówieśników grup kontrolnych (nie korzystających z tablic) średnio o 4,75 miesiąca jeśli chodzi o szybkość opanowywania materiału. W grupie dzieci zdolnych, wartość ta wyniosła 3,5 miesiąca. Istotne jest również, że wykorzystanie tablic znacznie zwiększyło ilość przyswajanego materiału przez osoby o tzw. specjalnych potrzebach edukacyjnych. Według przytoczonych badań przyswajały one zadany materiał o 7,5 miesiąca szybciej.
 
innowacje w edukacji 
 
Gorącym zwolennikiem wykorzystania tablic w pracy szkoły jest często goszczący w Polsce brytyjski ekspert ds. nowoczesnej edukacji, Collin Rose. Uważa on, że lepsze wyniki edukacyjne uczniów korzystających z tablic są możliwe dzięki wielokrotnemu zapisowi materiału dydaktycznego oraz częstemu (i łatwemu) powracaniu do przyswajanych treści. Drugim powodem jest to, że te narzędzia interaktywne angażują trzy kluczowe w procesie dydaktycznym zmysły: słuch, wzrok i dotyk. Uczniowie, mogą nie tylko obejrzeć interesujące ich zagadnienie, ale często posłuchać materiału dźwiękowego, czy wreszcie samodzielnie sterować poszczególnymi aplikacjami interaktywnego narzędzia, zamieniając palec w wirtualny, kolorowy flamaster.
 
Więcej informacji na stronie www.ine.com.pl
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.
 • Written by Ppp
  Zacząłbym nie tyle od poczucia, co od WIEDZY o braku sensu - gdzieś w połowie podstawówki uczniowie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie