Dzień Bezpiecznego Internetu 2014

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

11 lutego w ponad 100 krajach na świecie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Tegoroczne hasło przewodnie - „Razem tworzymy lepszy Internet” - zwracało uwagę internautów na pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udział w tworzeniu wirtualnego świata.fot. Dzień Bezpiecznego Internetu 2014

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu organizatorzy chcieli szczególnie podkreślić potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki.

„Razem tworzymy lepszy Internet – to hasło, które ma nas uczulić na ogromną rolę każdego internauty w kształtowaniu przyszłości internetu – internetu, który zrewolucjonizował naszą codzienność i wymaga stałej troski oraz zaangażowania wszystkich użytkowników, aby był zjawiskiem bezpiecznym, pozytywnym i stwarzającym nieograniczone możliwości twórcze. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do dzieci i młodych ludzi." - podkreśla Anna Rywczyńska z NASK, Koordynator Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Problem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie oraz wykorzystywania nowych mediów w edukacji jest coraz szerzej dostrzegany w szkołach w całej Polsce. W ramach DBI organizowane są liczne akcje edukacyjne, zarówno lokalne, jak i ogólnopolskie. W tegorocznej edycji DBI zgłoszono już ponad 600 różnorodnych inicjatyw promujących temat bezpieczeństwa w sieci wśród dzieci, młodzieży i rodziców. Wszyscy, którzy chcieliby jeszcze włączyć się w organizację DBI mogą zgłosić swoje działania na rzecz bezpieczeństwa online poprzez stronę www.dbi.pl, a tym samym wziąć udział w konkursie z nagrodami. Głównym partnerem konkursu jest Fundacja Orange.

"Aby zapewnić bezpieczne środowisko w internecie, niezwykle ważna jest współpraca pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin. Dlatego głównym punktem obchodów DBI będzie debata o pozytywnym wykorzystaniu internetu i nowych technologii, do udziału w której zaprosiliśmy ekspertów: nauczycieli, psychologów, socjologów, policję, przedstawicieli biznesu, a także młodzież." – zapowiada Szymon Wójcik, Koordynator Projektu Safer Internet w FDN.

Podczas konferencji w dniu 11.02. w Warszawie zaprezentowano nowe inicjatywy edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie. W programie obchodów podkreślono się także rolę, jaką powinni pełnić dorośli – rodzice, opiekunowie, dziadkowie – w towarzyszeniu dzieciom w poznawaniu wirtualnej rzeczywistości. Temat jest szczególnie ważny w odniesieniu do ostatnich wyników badań prowadzonych w ramach projektu EU Kids Online, z których wynika, że pomimo deklarowanego przez 90 proc. rodziców stosowania różnego rodzaju ochrony aktywności dzieci w internecie, tylko 72 proc. dzieci w Polsce potwierdza, że jakiekolwiek ograniczenia czy ochrona ich dotyczą.

"Odnotowana w Polsce rozbieżność między odsetkiem rodziców deklarujących stosowanie ograniczeń, a odsetkiem dzieci dostrzegających te ograniczenia jest znacząca. Wynik ten wskazuje, że w Polsce możemy poprawić międzypokoleniową komunikację na temat tego, jakie aktywności w internecie i w jakich warunkach dzieci mogą podejmować, a jakich nie powinny." – mówi dr Lucyna Kirwil, Przedstawiciel Polski w EU Kids Online 3.

W Polsce po raz 10 obchody Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowało Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Głównym partnerem wydarzenia była Fundacja Orange. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

(Źródło: Program Safer Internet)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie