Szkoła w kadrze

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Film jest medium wciąż świeżym i ciekawym, który uczy młodych ludzi uważnej obserwacji, krytycznego myślenia, swobody wypowiedzi i inspiruje do własnej twórczości. Ale nawet najlepszy film sam w sobie nie sprawi, że uczeń będzie pracować bardziej kreatywnie. Na zajęcia z filmem trzeba mieć pomysł.fot. CC-BY CEO

Od czego zacząć pracę z filmem z młodzieżą? Od kręcenia filmów, pisania recenzji, założenia DKF-u, zorganizowania gry miejskiej? W projekcie Filmoteka Szkolna. Akcja! nauczyciele co roku realizują z uczniami projekty filmowe, prowadzą lekcje z wykorzystaniem pakietu Filmoteki Szkolnej i kręcą pierwsze profesjonalne filmy. Uczestnicy Akcji! często zaskakują swoją pomysłowością i przedsiębiorczością. W Poznaniu działała „Filmoteka Szkolna na kółkach”, w ramach której grupa uczniów podróżowała po Polsce, poznając filmowe miejsca i uczestnicząc w różnorodnych warsztatach. W Krakowie młodzież organizowała profesjonalne projekcje filmowe i dyskusje:

"Oglądaliśmy filmy, by następnie rozebrać je na części pierwsze. Kawałek po kawałku dokładnie analizowaliśmy początek filmu, ważniejsze fakty, sceny, bohaterów, ich zachowanie, problemy, fabułę filmu. Mówiliśmy też o odczuciach, jakie wywarł na nas dany film odwołując się do przykładów własnych, życiowych, dzisiejszych" – relacjonuje uczennica XI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

W projekcie organizowane są dodatkowe aktywności dla uczniów. Można więc wziąć udział w Miejskich Grach Filmowych, redagować bloga, nadesłać recenzje i etiudy filmowe na konkurs czy rozwiązywać filmowe quizy podczas Wirtualnego Festiwalu.

Nauczyciele natomiast mogą korzystać z bogatej bazy materiałów pomocniczych, wziąć udział w kursie internetowym przygotowującym ich do pracy z filmem w szkole lub włączyć się w dyskusję i wymianę dobrych praktyk w Wirtualnej Pracowni Edukacji Filmowej.

Mnie samemu zdarzało się, że zamiast do szkoły lub na wykład trafiałem czasami do kina. Gdybym mógł spotkać się z kinem w szkole, na pewno chodziłbym do niej chętniej- pisze patron Wirtualnej Pracowni Edukacji Filmowej, reżyser Andrzej Jakimowski.

Wszystkich którzy chcieliby w tym roku przyłączyć się do Akcji! zachęcamy do zgłoszeń. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: http://www.ceo.org.pl/pl/filmotekaszkolna/form/zgloszenia-do-projektu-filmoteka-szkolna-akcja-20132014-r.

Nowi uczestnicy projektu otrzymują:

  • płytę DVD "Jak zrobić film" z profesjonalnymi filmami instruktażowymi oraz
  • publikację zawierającą 22 scenariusze zajęć, a także szereg artykułów dotyczących metodyki pracy z filmem w szkole i propozycji twórczych działań z młodzieżą.

Projekt realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie