Wsparcie ponad granicami

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czy polskie szkoły i uczelnie mogą pozyskiwać środki na swoją działalność i ciekawe projekty od darczyńców z zagranicy? Jest to możliwe dzięki programowi Transnational Giving Europe (TGE). W naszym kraju TGE reprezentowana jest od 2006 r. przez Fundację dla Polski (FDP).(C) Monkey Business - fotolia.com

Transnational Giving Europe to sieć współpracujących ze sobą europejskich fundacji i stowarzyszeń z Belgii, Bułgarii, Francji, Holandii, Irlandii, Luksemburga, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Pośredniczą one w przekazywaniu darowizn od osób indywidualnych i przedsiębiorstw z zagranicy do organizacji pozarządowych oraz publicznych instytucji realizujących przedsięwzięcia o charakterze społecznym. Organizacje należące do sieci TGE pomogły do tej pory ponad 6 tys. darczyńców przekazać pieniądze do ponad 200 podmiotów publicznych i prywatnych w całej Europie. A łączna wartość wszystkich wpłat przekroczyła w 2010 r. kwotę 4,3 mln Euro. Tym bardziej warto, aby polskie organizacje i instytucje skorzystały z takiej możliwości finansowania swojej działalności.

"Wiele polskich szkół i uczelni, jak również instytucji publicznych prowadzi działalność społeczną, realizując ciekawe, nowatorskie projekty. Potrzebują na ten cel środków finansowych, które nie zawsze łatwo jest im pozyskać w kraju. Jednocześnie mają często znajomych, przyjaciół i zaprzyjaźnione firmy zagranicą, którzy nadal z zainteresowaniem śledzą to, co dzieje się w Polsce i chcieliby mieć wpływ na rozwój naszego kraju." – mówi Agnieszka Sawczuk, prezes Fundacji dla Polski. "Ta inicjatywa daje im możliwość wspierania takich wartościowych inicjatyw społecznych w Polsce. A nasza wieloletnia współpraca z uznanymi i wiarygodnymi europejskimi organizacjami tworzącymi sieć TGE, gwarantuje ograniczenie do minimum procedur administracyjnych, a także przejrzystość procesu przekazywania darowizn." – dodaje.

Darczyńca znaleziony

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej spowodowało, że zniknęło wiele barier i formalności, które ograniczały zagraniczną pomoc dla szkół, uczelni czy instytucji działających w naszym kraju. Coraz więcej Polaków osiedla się też w państwach UE, podejmuje tam pracę, robi karierę. I mieszkając w Anglii, Włoszech, Francji, Niemczech czy w Anglii chętnie wsparliby finansowo organizacje lub instytucje działające w Polsce, np. w ich rodzinnych miejscowościach. Mogą też być swoistym pośrednikiem pomiędzy polskimi instytucjami, a obcokrajowcami, którzy chcieliby przekazać pieniądze na ich działalność. Także wiele miejscowości w naszym kraju ma swoje miasta bliźniacze w krajach Europy i USA – nawiązywane w ten sposób bliskie kontakty również mogą sprzyjać zdobywaniu zagranicznych darczyńców, którzy chętnie przeznaczyliby pieniądze na działalność szkoły czy uczelni w Polsce. Wariantów współpracy i pozyskiwania środków jest naprawdę dużo, a sieć TGE może w tym skutecznie pomóc.

Wyobraźmy sobie sytuację, że liceum ogólnokształcące zamierza uruchomić program stypendialny dla najzdolniejszych uczniów i znalazło już darczyńców z zagranicy, którzy chcą wesprzeć polską młodzież. Albo wyższa uczelnia zamierza zdobyć środki na innowacyjny program naukowy, dzięki któremu studenci będą mogli poświęcić się badaniom poszerzającym wiedzę na temat dziedziczności nowotworów. Uczelnia nawiązała już kontakty z innymi centrami uniwersyteckimi, które mogłyby wesprzeć polski projekt zarówno finansowo, jak i merytorycznie. Także indywidualne osoby z zagranicy zadeklarowały swoją pomoc w postaci darowizn na ten cel. Co trzeba zrobić, aby pieniądze od darczyńców wpłynęły na konto szkoły i uczelni?

"Fundacja dla Polski nie znajduje darczyńców w innych krajach, ale jeśli polska organizacja czy instytucja zna już osoby czy firmy, które chciałyby wesprzeć jej działalność, możemy pomóc w przekazaniu darowizny w sposób bezpieczny. Najpierw wyślemy do polskiej organizacji formularz do wypełnienia, następnie sprawdzimy jej wiarygodność oraz projekt, na który chce pozyskać środki i jeśli wszystko będzie w porządku, nadamy organizacji numer identyfikacyjny i prześlemy jej dokumenty do organizacji partnerskich w tych krajach, w których znalazła ona darczyńców. Od tej chwili nasza rola się kończy, a pieniądze od zagranicznego darczyńcy będą już bezpośrednio przekazywane polskiej instytucji przez partnera TGE." – wyjaśnia Justyna Blinowska z FDP.

Dlaczego to się opłaca?

Program TGE gwarantuje darczyńcom komfort współpracy ze sprawdzonymi organizacjami, które cieszą się ugruntowaną pozycją, posiadają doświadczenie w finansowaniu projektów społecznych i przekazywaniu pomocy. Jednocześnie krajowy partner TGE oferuje pomoc w znalezieniu inicjatywy odpowiadającej oczekiwaniom darczyńcy i wybór takiej działalności dobroczynnej, która najlepiej wpisuje się w jego strategię biznesową czy politykę zaangażowania firmy w działalność społeczną.

TGE to szansa dla polskich szkół, uniwersytetów i instytucji edukacyjnych na pozyskanie nowych darczyńców, zarówno indywidualnych, jak i międzynarodowych korporacji z krajów europejskich i USA. Uzyskane w ten sposób środki mogą posłużyć na bieżącą i przyszłą działalność programową, np. wyposażenie kadry i pomieszczeń w nowoczesny sprzęt, stypendia dla uzdolnionych uczniów, organizację warsztatów, projektów edukacyjnych, czy na realizację innych celów statutowych.

'Niewątpliwym atutem jest także to, że zagraniczny darczyńca przekazując pieniądze za pośrednictwem sieci TGE może skorzystać z wszelkich ulg podatkowych przysługujących w kraju, w którym rozlicza się z fiskusem. Jednocześnie przekazana pomoc nie jest obciążona żadnymi dodatkowymi podatkami w kraju, w którym działa obdarowywana organizacja lub instytucja. Kwota przekazanej darowizny pomniejszana jest tylko o koszty administracyjne w wysokości 5%. A ewentualne prowizje bankowe naliczane są dopiero w chwili ich faktycznego poniesienia." – podkreśla Justyna Blinowska.

Dla dużych i małych

Partnerstwo TGE jest znakomitym narzędziem, dzięki któremu Polacy mieszkający za granicą mogą wspierać instytucje w Polsce, zarówno te, które swym zasięgiem obejmują cały kraj, ale też i lokalne, znajdujące się w miastach i miejscowościach, z których wyjechali, a z którymi wciąż czują się związani. Dla każdej organizacji taka pomoc jest ważna, a poza tym buduje osobistą relację z darczyńcą, nieważne, czy jest to osoba indywidualna, czy duża firma. Można tu wykorzystać zarówno swoje kontakty partnerskie, jak i rodzinne. A osób indywidualnych i firm za granicą, które chcą wpływać na rozwiązanie problemów społecznych czy wspierać ciekawe inicjatywy w naszym kraju jest coraz więcej. Warto zainteresować ich programem TGE i nową możliwością finansowego wspierania wartościowych przedsięwzięć w Polsce.

Szczegółowe informacje na temat TGE są dostępne w biurze Fundacji dla Polski, ul. Narbutta 20 lok. 33, tel. 22 542 58 80, mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także na stronie internetowej www.fdp.org.pl.

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie