Twórcze pomysły nagrodzone

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
PrzedsiębiorczośćZnamy już laureatów najlepszych pomysłów na biznes VI edycji Konkursu na Biznesplany organizowanego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości i Fundację BRE Banku. Laureat nagrody głównej w projekcie Titanis BCI planuje tworzyć interfejsy polepszające komunikację człowieka z komputerem, a następnie szerzej wykorzystać je w życiu społecznym i gospodarczym.
 
Organizowany od 6 lat Konkurs na Biznesplany jest szansą dla młodych ludzi na stworzenie biznesu i realizacje swoich marzeń. Jest też jedną z najbardziej skutecznych i rozpoznawalnych metod edukacji przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Mieć pomysł na jakieś działanie to jedno, ale spróbować przełożyć to na papier – to już wymaga namysłu i dopracowania szczegółów. A im więcej młodzi ludzie pracują nad własnym pomysłem, tym lepiej dostrzegają zalety własnej działalności gospodarczej, tym więcej się uczą i zwiększają swoje szanse na sukces rynkowy.

Wśród laureatów tegorocznej edycji znaleźli się:

I miejsce - projekt Titanis BCI 
Głównym obszarem zainteresowań jest tworzenie interfejsów człowiek-komputer, a więc ulepszanie sposobów komunikacji człowieka z komputerem oraz tworzenie zupełnie nowych rozwiązań w dziedzinie. Praktyczna realizacja takiego interfejsu mózg-komputer, polega na odczytywaniu pomyślanej intencji użytkownika z tzw. fal mózgowych.

Interfejsy mózg-komputer są rozwijane w kilku ośrodkach badawczych na świecie. Jednym z nich jest Uniwersytet Warszawski, jedyny taki ośrodek w Polsce, gdzie od początku 2009 roku tworzony jest kompleksowy system interfejsów mózg-komputer OpenBCI (Open Brain Computer Interface) – pierwszy na świecie tego typu system na otwartej licencji. Firma Titanis od kilku miesięcy uczestniczy w rozwoju tego systemu. 

II miejsce - projekt Qodo.pl - zakodowane w obrazku
Działalność firmy będzie się opierała się na kształtowaniu wizerunku klientów z wykorzystaniem technologii fotokodów. Usługa polegać będzie na tworzeniu i prowadzeniu kampanii reklamowych oraz promocyjnych firm, produktów oraz usług. 
Usługą wyróżniającą projekt qodo.pl spośród konkurencji będzie tworzenie niepowtarzalnych kodów dla każdego z klientów.

III miejsce - projekt Geologis
Przedsiębiorstwo będzie oferowało usługi geoinformacyjne (GIS) i monitoringu flot. Usługi obejmować będą: tworzenie interaktywnych opracowań mapowych, analiz przestrzennych i informatycznych baz danych o przestrzeni, cyfrowych opracowań graficznych (map) i systemów monitoringu flot.

Zwycięski projekt otrzymał prestiżowy tytuł Najlepszego pomysłu na Biznes 2009 oraz nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł. Zdobywca drugiego miejsca otrzymał czek na kwotę 5 000 zł, natomiast laureat trzeciej nagrody – 3 000 zł. Dodatkowo 100 autorów najlepszych projektów rozpocznie ich realizację zakładając firmy w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.

W poprzednich pięciu edycjach konkursu wzięło udział ponad 3 700 osób z całej Polski, a z warsztatów i szkoleń związanych z pisaniem biznesplanów skorzystało około 10 000 młodych osób. Sukcesy laureatów poprzednich edycji Konkursu mówią same za siebie. Przykładowo, MokaDesign z powodzeniem realizuje projekty wnętrz dla szpitali i klinik, RoboCAMP posiada już 11 placówek edukacyjnych w zakresie robotyki dla dzieci w całej Polsce, a TEAM Solutions aktywnie uruchamia kolejne serwisy internetowe. Wszystkie projekty uczestniczące w konkursie są nowatorskie i innowacyjne; jeśli tego typu projekty będą sprawdzać się na rynku, nie będziemy obawiać się niskiej innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki.

Procedura konkursu pozwala wyłonić najlepsze pomysły. Wszystkie nadesłane prace zostają poddane ocenie formalnej i dwustopniowej ocenie merytorycznej. Oceny formalnej dokonali eksperci AIP. Przy ocenie merytorycznej brano pod uwagę innowacyjność w podejściu do biznesu, szanse na realizacje, adekwatność kosztów do rzeczywistości oraz perspektywy rozwoju. Ostatecznej oceny projektów dokonała kapituła konkursu, która wyłoniła ostatecznych zwycięzców.

Partnerem Konkursu na Biznesplany jest Fundacja BRE Banku. Laureaci otrzymują, oprócz nagród finansowych,  możliwość realizacji swoich przedsięwzięć w Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, które są  największą siecią inkubatorów w Europie. W trakcie 5 lat funkcjonowania sieci, swoje firmy w AIP utworzyło ponad 4000 osób, a obecnie pod jej skrzydłami swoje pomysły biznesowe realizuje 1400 osób.
 
(Źródło: AIP, opr. własne)
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie